Vetë-menaxhim i të mësuarit: a jeni autodidakt?

menaxhoje kohen tende mire

A e keni konsideruar ndonjëherë veten një person autodidakt? Nuk është e lehtë të jesh një dhe kërkon gjithashtu shumë këmbëngulje dhe këmbëngulje për të arritur rezultate të mira. Çdokush nuk mund të jetë sepse ata kanë nevojë për udhëzime nga njerëzit e tjerë dhe thithin njohuritë e një personi tjetër që ua transmeton atyre. Por në realitet, me pak organizim, çdokush mund të jetë autodidakt dhe të ketë vetë-menaxhim të mirë të mësimit të tij, dmth. menaxhoni procedurën tuaj të të mësuarit në mënyrë që të rrisni njohuritë tuaja.

Vetë-menaxhimi i të mësuarit i referohet një procesi të fillimit të procesit të të nxënit më vete. Kjo përcaktohet nga mënyra se si një person përcakton objektiva, qëllime dhe objektiva të qarta për të mësuar.

Shkathtësi për menaxhim të mirë të të nxënit

Vetë-menaxhimi duket se është shefi juaj në mësim nuk do të thotë që ju duhet të bëni gjithçka nga e para, por duhet të keni disa aftësi thelbësore që të jeni në gjendje ta çoni mësimin tuaj në rrugën e duhur dhe që gjithçka të mos përfundojë në "borage ujë ”. Të vendosësh të kesh vetë-menaxhim të të mësuarit do të thotë që duhet të marrësh përgjegjësi për veprimet e tua dhe të bësh më të mirën që mundesh.

djalë që mëson vetëm

Kjo tregon se ju mund të organizoni veten dhe të ofroni idetë tuaja për çdo projekt në të ardhmen, në realitet, të qenit në gjendje të menaxhoni të mësuarit tuaj dhe në përgjithësi, jetën tuaj, do të jenë vetëm aspekte pozitive të personalitetit tuaj për t'u marrë parasysh, sepse siç kemi komentuar më lart, Kjo nuk është diçka që dikush është në gjendje të bëjë.  Ju do të duhet të jeni shefi juaj në çdo fushë.

Vetë-menaxhimi ka të bëjë me zgjedhjen për të bërë më shumë sesa duhet dhe është një aftësi e shkëlqyeshme për t'u ndërtuar për jetën dhe punën. Duke pasur një menaxhim të mirë të të mësuarit, ju do të jeni në gjendje të organizoni kohën tuaj në favor të mësimit tuaj dhe gjithashtu, Ju do të dini se si t'i jepni përparësi aspekteve më të rëndësishme në mënyrë që t'i organizoni ato brenda kohës në dispozicion.

Ekzistojnë tre aftësi që janë thelbësore për vetë-menaxhimin e të mësuarit dhe që nëse doni ta realizoni duhet të përpiqeni të keni secilin nga këto tre çelësa: iniciativa, organizimi dhe përgjegjësia.

Iniciativa, organizimi dhe përgjegjësia

A e dini se çfarë domethënie kanë këto aftësi? Tjetra, ne do të komentojmë në mënyrë më të detajuar për secilën nga këto aftësi në mënyrë që të shihni ato për të cilat ato janë dhe mund ta përfshini atë në personalitetin tuaj.

nismë

Iniciativa është të jesh në gjendje të punosh pa u thënë gjithmonë se çfarë të bësh. Ju mund të tregoni iniciativë duke menduar për veten tuaj dhe duke marrë masa kur është e nevojshme. Do të thotë të përdorësh kokën dhe të kesh përpjekje për ta bërë atë. Iniciativa kërkon vetëbesim, sepse ju duhet qëndrueshmëri dhe motivim për të dalë në rrugën tuaj për të zgjidhur problemet ose bëj gjëra pa u kujtuar apo pyetur.

organizatë

Nëse jeni të organizuar në jetë dhe në punë, kjo do të thotë që ju mund të planifikoni kohën tuaj dhe gjërat që duhet të bëni. Ju e dini se çfarë është më e rëndësishme, çfarë të bëni së pari, dhe çfarë do të zgjasë më shumë. It'sshtë gjithashtu për të qenë i përgatitur dhe për të pasur gjërat që ju nevojiten kur keni nevojë për to. Pra, nëse e dini që ju duhen mjete ose informacione të caktuara për të përfunduar një detyrë, sigurohuni që t'i keni ato para se të filloni.

përgjegjësi

Përgjegjësia për veten dhe përgjegjësia për diçka janë të ngjashme, por ato nuk nënkuptojnë të njëjtën gjë. Një menaxher në punë mund t'ju japë përgjegjësi për një detyrë, por gjithsesi mund të gjejë dikë tjetër për të fajësuar nëse gjithçka shkon keq, ose mund të vendosni të mos e shtyni veten sepse nuk ju intereson vërtet për rezultatet.

Nëse i thoni vetes se jeni përgjegjës, kjo do të thotë që ju të merrni përgjegjësi për përgjegjësitë që vijnë në rrugën tuaj. Ju jeni krenar për punën tuaj dhe doni ta bëni atë mirë për të marrë rezultatet më të mira të mundshme. Ju mund të krenoheni me suksesin e detyrës dhe të pranoni përgjegjësi nëse shkon keq.

Nëse një detyrë për të cilën jeni përgjegjës nuk shkon mirë, misioni juaj personal do të jetë të gjeni mënyra për të përmirësuar herën tjetër ose të gjeni një mënyrë më të mirë për të përfunduar detyrën duke përdorur aftësitë tuaja për zgjidhjen e problemeve. Kjo është ende përgjegjësi. Nuk ka të bëjë me detyrën që është e suksesshme ose jo, ka të bëjë me qëndrimin tuaj ndaj detyrës.

djalë autodidakt

Si të zhvillojmë dhe përmirësojmë vetë-menaxhimin e të nxënit

Vetë-menaxhimi ka të bëjë me përgatitjen për të ardhmen, duke zotëruar të tashmen tuaj dhe duke u kujdesur për atë që bëni, si dhe të mësoni se si mund të përmirësoheni herën tjetër. Të mësosh vetë-menaxhim është një mënyrë vërtet e rëndësishme për tu rritur si person, jo vetëm në vendin e punës ose akademikisht ose personalisht.

Bebet nuk janë përgjegjës për asgjë që bëjnë… Ndërsa rritemi, ne mësojmë se është e rëndësishme të marrësh përgjegjësi për veten tënde, sepse nuk do të ketë gjithmonë dikë atje për të të mbajtur dorën me çdo hap që bën. Këtu janë disa mënyra për të ndërtuar tre elementët kryesorë të vetë-menaxhimit (iniciativa, organizimi dhe përgjegjësia).

Mënyrat për të rritur iniciativën tuaj

 • Filloni një projekt: Të kesh një ide dhe të bësh përpjekje për ta ndjekur atë tregon një iniciativë të shkëlqyeshme.
 • Merrni një kurs në kohën tuaj të lirë: zgjidhni të zhvilloni aftësitë dhe njohuritë tuaja motivimin tuaj për t'u vetë-mësuar.
 • Vullnetarizmi: Përkushtimi i kohës për një çështje të mirë ju bën të dalloheni dhe mund t'ju ndihmojë të zhvilloni një larmi aftësish.

vete

Mënyrat për të zhvilluar organizatën tuaj

 • Vendosni afatet për projektet tuaja: planifikoni se si do ta arrini qëllimin tuaj. Kur duhet të bëhen detyra të caktuara dhe me çfarë radhe?
 • Përdorni një planifikues: Përdorni një mjet në internet ose letër për t'ju ndihmuar të menaxhoni orarin, detyrat dhe informacionin tuaj të rëndësishëm.
 • Krijoni një rutinë: Vendosni një rutinë të mëngjesit për t'u siguruar që jeni gati për ditën në vazhdim.

Mënyrat për të zhvilluar përgjegjësinë

 • Përvetësoni detyrën që ju është caktuar: Kur dikush ju cakton një detyrë (për shembull, një mësues, shef, ose prind / kujdestar), mos e mendoni si një detyrë që dikush ju dha. Mendoni se është detyra juaj dhe se duhet të tregoni se sa krenar ndiheni kur i bëni gjërat mirë.
 • Shko në një milje shtesë për të bërë më të mirën që mundesh: gjithmonë vendosni më të mirën e vullnetit dhe njohurive tuaja për të qenë në gjendje të bëni gjëra sa më mirë kur keni nevojë ta bëni.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Adriano Rodriguez dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm për të na fuqizuar dhe organizuar kohën, lirinë dhe përgjegjësinë tonë, faleminderit