Çfarë është të menduarit divergjent dhe si mund ta zgjidhë jetën tuaj

truri me njerëz divergjentë ngjyra

Mendimi divergjent është shumë i vlerësuar nga shumë njerëz dhe të tjerët mendojnë se ata kurrë nuk mund ta kishin këtë lloj të menduari, pa marrë parasysh sa dëshironin të përfitonin nga të gjitha avantazhet e tij. Në realitet, të gjithë mund të kenë mendime divergjente, për sa kohë që ata e dinë se çfarë është dhe që si çdo gjë në jetë, me praktikën mund të përmirësohesh jashtëzakonisht.

Edhe pse mund të jeni një nga ata me fat që natyrshëm kanë mendime të ndryshme. Gjeni se si ky mendim mund të ndryshojë jetën tuaj më poshtë.

Cfare eshte

Të menduarit devijues është një mënyrë krijuese për të kërkuar zgjidhje për gjërat në jetën e përditshme. Kur keni një konflikt ose një problem para jush, ju do të përdorni mendime të ndryshme për të qenë në gjendje të gjeni të gjitha zgjidhjet e mundshme në një mënyrë krijuese derisa të gjeni atë që me të vërtetë është më e mira për rastin konkret.

Prandaj, të menduarit divergjent është aftësia për të gjeneruar ide (të tilla si stuhi mendimesh) në të cilën një ide ndiqet në drejtime të ndryshme për të dalë me një ose më shumë ide të reja, e cila nga ana tjetër çon në ide të tjera të reja. Në ndryshim nga mendimi konvergjent (i cili synon të zgjidhë një problem specifik) mendimi divergjent është krijues, të menduarit e hapur synon të gjenerojë pikëpamje të reja dhe zgjidhje të reja… krijimtaria hyn në lojë!

të menduarit divergjent në veprim

Sekreti për krijimin e ideve të reja është të ndash mendimin divergjent nga të menduarit konvergjent. Kjo do të thotë të krijoni shumë opsione para se t'i vlerësoni ato. Teknika të tilla të stuhi mendimesh përdoren gjatë të menduarit divergjent. Cilësia kërkohet në sasi dhe prandaj kërkohen kombinime dhe përmirësime në secilën prej ideve.

Kreativiteti si zgjidhës

Kreativiteti, si dhe inteligjenca, janë një tipar i përgjithshëm njerëzor, të gjithë njerëzit kanë një nivel të caktuar të krijimtarisë. Shumica kanë kreativitet të nivelit të mesëm, por vetëm disa njerëz janë shumë krijues ose u mungon krijimtaria. Të kesh mendim divergjent (anësor ose krijues) do të thotë të shohësh dhe të perceptosh një situatë në mënyra të ndryshme. Do të thotë ristrukturim i modeleve të vjetra, ik nga e zakonshmja dhe ndërto modele të reja të të menduarit.

Të menduarit devijues nuk ka të bëjë vetëm me gjenerimin e ideve të reja, por edhe me lëshimin e konflikteve midis ideve të kundërta, midis ideve të vjetra dhe atyre të reja. Dikush që mendon në këtë mënyrë funksionon përmes hapave, jo përmes "hapave të vegjël"; ato veprojnë jo vetëm me elementë përkatës, por edhe me ato të parëndësishme. Më në fund, të menduarit divergjent nënkupton lejimin e elementeve spontane të mendimit për të ndikuar në një mënyrë sistematike të të menduarit ose anasjelltas.

Përparësitë e të menduarit divergjent

 • Të menduarit fleksibël që ju lejon të shihni të njëjtën situatë nga shumë kënde.
 • Gjykimi dhe autokritika injorohen ndërsa kërkoni burime të reja frymëzimi dhe partneritete të reja për të arritur diçka.
 • Numri i ideve të reja është shumë më i madh se sa në të menduarit konvergjent, dhe theksi vihet në pamjen e madhe të një situate, idesh dhe problemesh.
 • Muchshtë shumë më lehtë të dilni nga zona juaj e rehatisë nëse keni këtë lloj mendimi dhe po përballeni me sukses me sfida të reja në jetë.

personi që mendon për ide të ndryshme për të zgjidhur problemet

Disavantazhet e të menduarit divergjent

 • Duke u përqëndruar në pamjen e madhe, detajet mund të lihen jashtë, të cilat gjithashtu mund të jenë të rëndësishme.
 • Numri i ideve dhe zgjidhjeve ka rëndësi dhe ekziston rreziku i mosvlerësimit të duhur të cilësisë së tyre.
 • Ju mund të mbylleni në problem pa vepruar sipas zgjidhjeve të gjetura.

Të menduarit krijues shoqërohet me natyrën e të menduarit divergjent, pasi që të dy përpiqen të përvetësojnë ide të reja dhe kërkojnë sa më shumë zgjidhje. Easyshtë e lehtë të shohësh se të menduarit divergjent nënkupton një hapje të mundësive të reja dhe shumë opsioneve që nuk shihen në shikim të parë, por që mund të zbuloni gjatë rrugës përmes kësaj lloj mënyre për të parë gjërat.

Megjithëse nuk mund të thuhet se të menduarit divergjent është më i miri nga gjithçka, duhet të merret parasysh se midis të menduarit divergjent dhe konvergjent, për të gjetur mënyrën më të mirë për të zgjidhur gjërat, sekreti është të gjesh ekuilibrin. Bestshtë më mirë të keni një mendje fleksibël që është në gjendje të integrojë të dyja mendimet për të mirën e situatës. specifike.

A keni një mendim divergjent?

Ndoshta, në këtë pikë, ju jeni kurioz të dini nëse keni apo jo një mendim divergjent. Ka disa shenja që mund të tregojnë se keni një mendim divergjent, ato janë si më poshtë:

 • Idetë më të mira vijnë tek ju kur jeni vetëm, në dush ose kur do të bini për të fjetur. Kjo ndodh sepse këto janë raste kur ju lejoni që mendimet tuaja të enden lirshëm. Ekziston një lidhje e fortë midis krijimtarisë dhe aktiviteteve të ndryshme të vetmuara (ëndërrimi me sy hapur, meditimi, shëtitjet e vetmuara, etj.).
 • Ju jeni më kreativ kur punoni vetë sesa në grupe. Pavarësisht se sa produktiv jemi në ekip, asgjë nuk krahasohet me punën dhe mendimin në momente të vetmuara. Rrjetet më krijuese dhe imagjinative që janë konfiguruar në tru funksionojnë në mënyrë optimale kur jemi vetëm.
 • Ju jeni të uritur për dije. Nga pikëpamja neuroshkencore, lidhja midis hapjes ndaj përvojave të reja, mësimit të informacionit të ri dhe mendimit krijues është konfirmuar prej kohësh. Eksplorimi, motivimi dhe të mësuarit kanë të bëjnë me aktivitetin e neurotransmetuesve të dopaminës, i cili gjithashtu lehtëson plasticitetin psikologjik, eksplorimin dhe pjesëmarrjen fleksibël në aktivitete të reja.
 • Ju keni një intuitë të fortë. Intuita është gjithashtu një formë e krijimtarisë. Proceset e pavetëdijshme dhe nënndërgjegjeshme mund të jenë më të shpejta dhe më të sofistikuara strukturore sesa proceset njohëse të ndërgjegjshme.

ide të ndryshme në të menduarit divergjent

Mësoni të zhvilloni të menduarit tuaj divergjent

Shtë më lehtë sesa mendoni.

Ju bëj pyetje

Kur të gjendeni në një situatë problematike shkruani mendimin tuaj për këtë. Pra, mos u kufizo vetëm në atë mendim dhe bëj vetes pyetje si:

 • Pse është kështu dhe a nuk është ndryshe?
 • Çfarë qasjesh të tjera ka kjo situatë?
 • Sa mënyra mund të zgjidhet ky problem?

3 fjalë

Mendoni për një problem, atëherë hapni një libër rastësisht dhe zgjidhni 3 fjalë. Shkruajini ato tri fjalë dhe pyesni veten si më poshtë: "Si mund t'i lidh këto fjalë me problemin tim dhe cilat zgjidhje mund të shoh këtu?"

Kur po kaloni një kohë më të vështirë, bëni dy hapa mbrapa dhe imagjinoni se po e shikoni çështjen nga larg. Tani që keni tablonë e madhe, çfarë interpretimesh dhe zgjidhje të reja mund të shihni?

Shkrim falas

Merrni një copë letër dhe shkruani gjithçka që ju shkon në mendje pa e analizuar atë. Vetëm lëreni mendjen tuaj të shprehet lirshëm. Mos harroni se gjithçka është e mundur, që do të thotë se ka disa mënyra për t'u arritur atë qëllim ose arritjen e ëndrrave tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.