A ju ndihmon të menduarit konvergjent të merrni vendime të mira?

të menduarit mbulojnë njerëzit njeri

Njerëzit mund të kenë lloje të ndryshme të të menduarit, por disa prej tyre ato mund të jenë më të përshtatshme për të gjetur zgjidhje kur kemi një problem para nesh. Dihet që të menduarit divergjent është më krijues dhe se përmes stuhi mendimesh ju lejon të gjeni një zgjidhje të saktë të një problemi pasi keni shqyrtuar mundësi të ndryshme. Por si duket të menduarit divergjent dhe si mund t’ju ​​ndihmojë të merrni vendime të mira kur përballeni me një problem?

Të menduarit konvergjent është një teknikë e zgjidhjes së problemit në të cilën idetë nga fusha të ndryshme ose pjesëmarrësit bashkohen dhe sintetizohen për të gjetur zgjidhjen më të mirë (unike) për një problem të përcaktuar. Shtë në kundërshtim me të menduarit divergjent që kërkon shumë zgjidhje të mundshme për të zgjedhur atë të duhur. Të menduarit konvergjent kërkon vetëm një zgjidhje për një problem të caktuar.

Të menduarit konvergjent vs të menduarit divergjent

Ky lloj i të menduarit shoqërohet me logjikën sesa me krijimtarinë. Shtë një mendim i rrënjosur në analizë, gjykim dhe vendimmarrje. Analizohen zgjidhjet e ndryshme të mundshme dhe ato klasifikohen, vlerësohen, pro dhe kundër analizohen, merren vendime për të qenë në gjendje të trajtojmë një problem. Ju po kërkoni zgjidhjen e saktë dhe jo zgjidhjet e shumta që mund të jenë të sakta.

truri mbulon njerëzit duke menduar

Nga zgjidhjet që konsiderohen fillimisht, disa mund të hidhen poshtë sepse marrin shumë kohë, kërkojnë shumë burime ose para, ose thjesht sepse nuk janë të mundshme. Prandaj, mendimi konvergjent konsiston në rishikimin logjik dhe strategjik të zgjidhjeve të mundshme për një problem për të gjetur më të mirën midis tyre.

Ka njerëz që pyesin nëse mendimi konvergjent është më i mirë apo më i keq se të menduarit divergjent ... Gjithkush është i aftë të ketë të dy mendimet në mendjen e tij, dhe kjo do të varet nga situata që ata zgjedhin një mendim ose tjetrin, megjithëse mund të jetë e natyrshme të anoj drejt një më shumë sesa drejt një tjetër për të trajtuar problemet ose projektet në varësi të personalitetit të personit.

Ka nga ata që mund të kenë një preferencë të natyrshme për të menduarit divergjent, pasi që ata janë njerëz natyrshëm më të vendosur, ata kanë mendim më krijues. Këta njerëz zakonisht janë më të aftë për të zgjidhur probleme komplekse sepse ata kanë një kapacitet më të madh për të pasur ide të reja dhe gjithashtu, se janë mjaft të dobishëm për të qenë në gjendje të përdorin disa prej tyre në të njëjtin konflikt ose problem.

truri me njerëz divergjentë ngjyra
Artikulli i lidhur:
Çfarë është të menduarit divergjent dhe si mund ta zgjidhë jetën tuaj

Ku qendron problemi?

Në realitet, asnjë nga dy mendimet nuk është më i mirë se tjetri, thjesht ekziston problemi që një person bëhet shumë i varur nga një metodë e mendimit. Të rrëmbesh shumë nga të menduarit divergjent mund të çojë në ide të pafundme dhe se nuk e gjeni zgjidhjen që ju nevojitet vërtet për konfliktin. Nga ana tjetër, duke u rrëmbyer shumë nga të menduarit konvergjent mund të bëjë që personi të mos ketë ide të reja dhe të mbetet i paralizuar në analizën e problemit dhe zgjidhjen e mundshme.

të menduarit mbulues

Sekreti është të gjesh ekuilibrin. Procesi krijues, të menduarit dhe qasja ndaj problemit duhet të ndryshojë në disa raste për të gjetur zgjidhjet më të mira. Për të zgjedhur idetë më të mira divergjente, duhet të përcaktohet potenciali i secilës prej tyre, domethënë ato duhet të analizohen, dhe si arrihet kjo? Përmes të menduarit konvergjent.

Për më tepër, në të menduarit konvergjent zgjedhja e ideve është e qëllimshme dhe e vetëdijshme, duke pasur pjesë të të menduarit divergjent. Kriteret që zbatohen në seksionin e ideve, megjithëse opsionet vlerësohen dhe përsosen, ekzistojnë “ide të papërpunuara” që, megjithëse kërkojnë më shumë zhvillim, duhet të jenë në gjendje të analizohen më vonë.

Si të zhvillojmë të menduarit konvergjent

Ekzistojnë një seri udhëzimesh që mund të përdorni në rastin që dëshironi merrni vendime për idetë që gjeneroni përmes të menduarit divergjent. Kjo është, nëse keni ide, por doni t'i analizoni ato për të gjetur më të mirën dhe se mendimi konvergjent është ai që ju ndihmon përfundimisht, këto udhëzime do t'ju shkojnë mirë.

Udhëzime për të menduarit konvergjent

 • Mbani një qëndrim të qëllimshëm. Lejoni vendimet që duhet të merrni për të pasur kohë dhe respektin që u nevojitet. Shmangni vendimet e shpejta, impulsive ose pa menduar. Ju duhet t'i jepni secilit opsion një shans të drejtë për t'u analizuar.
 • Kontrolloni qëllimet tuaja. Ju duhet të verifikoni zgjedhjet që bëni në lidhje me qëllimet që dëshironi të arrini në secilin hap. Kjo njihet si kontroll realiteti. A i keni në mendje të gjitha opsionet?
 • Përmirësoni idetë tuaja. Jo të gjitha idetë janë zgjidhje të vlefshme, megjithëse në fillim duken kështu. Edhe idetë më premtuese duhet të përsosen dhe forcohen për të paguar vërtet. Për këtë arsye, ju gjithmonë duhet të merrni mjaft kohë për të menduar dhe reflektuar mbi idetë tuaja dhe kështu t'i përmirësoni ato.
 • Mbani një qëndrim pohues. Edhe në konvergjencë, është e rëndësishme që së pari të konsideroni se çfarë është e mirë për një ide dhe të gjykoni me qëllim të përmirësimit, sesa të eleminimit, të ideve.
 • Konsideroni të pranoni risinë. Mos zbritni ide origjinale ose romane. Merrni parasysh mënyrat për të përshtatur, ripunuar ose ndryshuar idetë që keni pasur derisa të gjeni atë që ju përshtatet vërtet ose rrethanat që duhet të merrni parasysh për të gjetur zgjidhjen që dëshironi.

grua duke menduar dhe me dhimbje koke

Planifikimi dhe krijimtaria mund të jenë miq

Siç mund ta shihni, mendimi konvergjent dhe mendimi divergjent mund të shkojnë dorë për dore, sepse duke kërkuar ekuilibër mund të merrni rezultate më të mira. Kjo do të thotë që planifikimi dhe krijimtaria nuk përjashtojnë reciprokisht. Kur më në fund të kuptoni se si është secili lloj i mendimit, do të kuptoni se të dy janë të ekuilibruar dhe ato janë të nevojshme!

Ka një kohë dhe një vend për secilin dhe Në këtë mënyrë ato mund të përdoren në mënyrë efektive si në jetën tuaj personale ashtu edhe në atë profesionale. Ju do të jeni në gjendje të keni një mendje në zgjidhjen e konflikteve shumë më fleksibël, të shkathët dhe që mbështet ndryshimin dhe idetë e reja si një faktor suksesi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.