Teksti monografik: karakteristikat, llojet, funksionet dhe strukturat

"Teksti" përcaktohet si shenja ose karaktere të një forme shkrimi që së bashku formojnë një shprehje kuptimplote, zakonisht për qëllimin e transmetimit të informacionit ose komunikimit. Në rastin e teksti monografik, kjo i referohet teksteve të përdorura në disa zhanre letrare për të shprehni çdo detaj në lidhje me një temë ose thjesht të përqendrohemi në një aspekt të tij

Cilat janë veprat monografike?

Etimologjia e fjalës vjen nga greqishtja, ku do të thotë "majmun" uno dhe "grafikët" do të thotë shkrim. Monografitë janë tekste ose punime në të cilat kryhen kërkime në burime të ndryshme si libra, revista, faqe në internet, ndër të tjera; në mënyrë që të mbledhë sasinë më të madhe të informacionit dhe aspektet më të rëndësishme të një teme specifike.

karakteristika të

 • Zakonisht përdoret në përpunimin e punë me shkrim, hulumtime, refleksione dhe ese.
 • Autori ka aftësinë t’i qaset subjektit nga këndvështrime të ndryshme.
 • Qëllimi është që lexuesit t’i paraqitet sa më shumë informacion dhe të dhëna për një temë. Përveç kësaj, në fusha akademike gjithashtu kërkon të gjejë hipoteza të ndryshme me qëllim zgjerimin e temave të ndryshme që trajtohen në këtë temë.
 • Necessaryshtë e nevojshme të ndiqni një strukturë (prezantimi, zhvillimi dhe përfundimi) dhe metodologjinë e hulumtimit.
 • Megjithëse këto zakonisht janë mjaft të gjera, megjithëse kjo nuk do të thotë që ato duhet të jenë të detyrueshme.

Llojet e tekstit monografik

Punimet monografike mund të jenë të llojeve të ndryshme, të cilat përmbajnë karakteristikat e tyre. Midis tyre gjejmë gazetarë, shkencëtarë, nxënës dhe gjeneralë.

 • Gazetar: janë ato që përgatiten me qëllim të përhapjes së informacionit në lidhje me një ose më shumë hetime gazetareske. Nga ana tjetër, temat preken nga një perspektivë etike dhe filozofike, në mënyrë që të përdorin argumente personale dhe të japin mendime më subjektive.
 • Shkencor: Shtë një dokument që ekspozon gjerësisht një temë me një strukturë të rregullt dhe të qartë, drejtuar profesionistëve dhe komunitetit shkencor. Për këtë, zakonisht përdoren teste të të gjitha llojeve, siç janë eksperimentet laboratorike, ato sociale, statistikat, tabelat ose teoritë që lejojnë që subjekti të afrohet në mënyrë objektive.
 • Nxënësit e shkollës: Padyshim që këto janë kryer me qëllimin e përgatitjes së një pune kërkimore për shkollën. Megjithëse këto normalisht paraqesin karakteristikat e punëve të përgjithshme monografike.
 • Të përgjithshme: së fundmi, gjeneralët janë ata në të cilët trajtohet një temë interesante për një pjesë të madhe të një komuniteti, duke respektuar strukturat themelore. Këto zakonisht përdoren në mjediset e biznesit, privat ose personal.

Cilat janë funksionet dhe rëndësia e tij?

Siç e kemi përmendur gjatë gjithë artikullit, ata kërkojnë të paraqesin informacionin më të plotë në lidhje me një temë specifike, prandaj, ky është funksioni i tyre kryesor. Sidoqoftë, ky lloj teksti ka edhe qëllime të tjera më specifike, siç janë:

 • Ata kërkojnë të kontribuojnë në edukimin e lexuesve për punën e bërë.
 • Ata gjithashtu synojnë të ndihmojnë zgjeroni informacionin ekzistues në lidhje me temën ose ndonjë temë e së njëjtës; pasi që autori duhet të kontribuojë me përmbajtje të re, të freskët ose inovative, përveç faktit se përfiton edhe zona ku bën pjesë tema.
 • Për profesionistët, zhvillimi i këtij lloji të punës u lejon atyre të fitojnë njohje në komunitetin ku punojnë.

Prandaj, përveç paraqitjes së disa funksioneve, ajo sjell edhe përparësi ose përfitime; që do të thotë se këto tekste kanë një rëndësi të madhe në fusha të ndryshme si arsimi apo komuniteti shkencor.

Elemente ose pjesë të monografisë

Teksti monografik mund të ndryshojë për shkak të pjesëve të ndryshme që e përbëjnë atë. Varet nga lloji i punës që do të bëhet dhe audienca që do të synojë.

Ekziston një strukturë themelore që përmendëm në karakteristikat e saj (hyrja, zhvillimi dhe përfundimi), e cila zakonisht përdoret në ese dhe reflektime, për shembull; ndërsa tjetra është ajo tradicionale dhe kjo zakonisht përdoret në punën akademike ose shkencore, e cila është: përmbledhje, hyrje, zhvillim, përfundime, bibliografi dhe anekse.

Këta elementë përmbushin objektivin e tyre brenda punës, prandaj është e nevojshme t'i shpjegoni ata për të marrë një ide se për çfarë bëjnë fjalë dhe cili është qëllimi i tyre. Për shkak se modeli tradicional është më i gjerë për sa i përket elementeve dhe përfshin ato të strukturës bazë, ai do të jetë ai që do të shpjegojmë më poshtë.

Përmbledhja

I referohet një fragment të vogël në lidhje me përmbajtjen që lexuesit do të gjejnë në monografi; në të cilën përdoret nga disa autorë në mënyrë që të sigurojë një grimë informacioni që lejon të tërheqë vëmendjen e njerëzve për temën në fjalë.

Prezantimi

Shtë një pjesë e tekstit ose veprës në të cilën duhet të ndërthurim idetë që do të zhvillohen së bashku me kontekstin e temës, në mënyrë që ta përgatisim lexuesin për atë për të cilin bëhet fjalë.

Zhvillimi

Shtë një seksion ku, siç tregon emri i tij, zhvillohet tema ose tema me interes, në një mënyrë të organizuar dhe duke u përpjekur të sigurojë sa më shumë informacion dhe të dhëna. Për një strukturë korrekte të kësaj pjese, ideali është ta ndash atë në kapituj që duhen lexuar për ta kuptuar drejt; pasi, për shembull, nuk do të ishte e këshillueshme të flisnit për llojet e tekstit pa e ditur përkufizimin e tyre.

Përfundim

Theshtë pjesa ku shprehen përgjigjet për idetë, dyshimet ose hipotezat e paraqitura në këtë temë, si dhe një mënyrë për të përmbledhni përmbajtjen e mbuluar duke theksuar më të rëndësishmen; në të është e mundur të argumentojmë dhe interpretojmë të gjithë informacionin e mbledhur.

Bibliografia ose referencat

Ata i referohen pyetjeve të bëra për të përgatitur punën, domethënë burimeve ku u gjet i gjithë materiali i përdorur. Përkundër faktit që zakonisht nuk përdoret në mënyrë korrekte në shkollë, qëllimi i këtij seksioni është të sigurojë burime në mënyrë që të interesuarit të këshillohen më shumë për një aspekt të veçantë.

Anexos

Ato janë pjesa e fundit e monografisë ku autori mund t'u sigurojë lexuesve material grafik që është përdorur si bazë për zhvillimin e veprës, të tilla si një tabelë krahasuese, statistika ose përqindje, intervista, ndër të tjera.

Çdo material duhet të klasifikohet dhe numërohet në mënyrë që të jetë në gjendje t'i referojë ato gjatë gjithë zhvillimit në një mënyrë të rehatshme, të shpejtë dhe të thjeshtë.

Teksti monografik është një nga veprat akademike më të përdorura në të gjithë botën, si dhe nga gazetarë, shkencëtarë dhe çdo person, organizatë apo kompani në përgjithësi. Prandaj, ne shpresojmë që informacioni i mbledhur në lidhje me të ju ka lejuar të merrni njohuritë e nevojshme për realizimin e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   karime dijo

  Ky informacion ishte shumë i dobishëm

 2.   carolina dijo

  Ka punuar për punën time spanjolle, po

 3.   carolina dijo

  SIIIIIIIII më ndihmoi