Teoria e lidhjes

foshnja e lidhur sigurt me kujdestarin

Sot ne dëgjojmë gjithnjë e më shumë të flasim për lidhjen dhe se si përfiton ajo nga fëmijët. Isshtë një formë e ndryshimit në rritjen e fëmijëve ku 'të lënë' fëmijët të rriten të fortë dhe të pavarur nuk ka asnjë lidhje me të. Lidhja ka të bëjë me varësinë e hershme për t'i dhënë fëmijëve forcë dhe siguri dhe kështu të bëhen të pavarur, duke ditur që ata janë të aftë dhe se ata kanë një rrjet mbështetës të fortë dhe rezistent.

Teoria e atashimit është një koncept në psikologjinë e zhvillimit që i referohet rëndësisë së atashimit në aspektin e zhvillimit personal. Shtë mënyra në të cilën një individ formon një 'lidhje' emocionale dhe fizike me një person tjetër që të ketë një ndjenjë të stabilitetit dhe sigurisë të nevojshme për të qenë në gjendje të ndërmarrë rreziqe, të rritet dhe të zhvillohet me një personalitet të fortë. Teoria e lidhjes mund të kuptohet në mënyra të ndryshme dhe zakonisht janë përvojat e vetë njerëzve që i japin asaj kuptim.

John Bowlby dhe teoria e atashimit

Psikologu John Bowlby ishte i pari që përdori këtë term. Në vitet 60, ai vendosi precedentin që zhvillimi i fëmijërisë ishte kryesisht i varur nga aftësia e fëmijës për të krijuar një marrëdhënie të fortë me kujdestarin primar (zakonisht një prind). Studimet e tij mbi zhvillimin e fëmijërisë dhe temperamentin e fëmijërisë e bënë atë të konkludonte se një lidhje e fortë me kujdestarin siguron një ndjenjë të nevojshme sigurie.

lidhja në fëmijëri që ndikon në jetën e të rriturve

Nëse kjo marrëdhënie nuk krijohet, psikologu zbuloi se personi harxhon shumë energji në jetën e tij në kërkim të stabilitetit dhe sigurisë. Njerëzit pa lidhje shpesh janë të frikësuar dhe të gatshëm për të kërkuar dhe mësuar përvoja të reja. Në të kundërt, një fëmijë me një lidhje të fortë me njërin nga prindërit e tij, Ju do të ndjeni më shumë forcë dhe mbështetje kështu që do të keni një frymë më aventureske dhe autonome.

Zhvillimi lehtësohet tek fëmijët që gëzojnë lidhjen e prindërve të tyre sepse ata kalojnë kohë duke vëzhguar dhe bashkëvepruar me mjedisin falë faktit se nevojat e tyre të menjëhershme janë të kënaqura dhe të justifikuara mirë. Teoria e atashimit e bën të qartë se babai duhet të sigurojë mbështetje të vazhdueshme dhe siguria nga lindja dhe gjatë viteve formuese të fëmijëve.

Mary Ainsworth dhe sjellja e atashimit

Mary Ainsworth do të zhvillonte shumë nga idetë e paraqitura nga Bowlby në studimet e saj. Ai identifikoi ekzistencën e asaj që njihet si 'sjellje atashimi'. Sjelljet e atashimit nuk janë të njëjta me vetë atashimin. Fëmijët që shfaqin sjellje atashimi janë fëmijë të pasigurt që shpresojnë të krijojnë ose rivendosin një lidhje me kujdestarin për të cilin ata mendojnë se mungon. Kjo sjellje sipas Mary Ainsworth është e lindur tek fëmijët.

Në veçanti, ajo identifikoi ekzistencën e asaj që ajo e quan "sjellje atashimi", shembuj të tyre sjellje e ekspozuar nga fëmijë të pasigurt me shpresën e krijimit ose rivendosjes së një lidhje me një kujdestar aktualisht të munguar. Meqenëse kjo sjellje ndodh në mënyrë të njëtrajtshme tek fëmijët, është një argument bindës për ekzistencën e sjelljes "të lindur" ose instiktive në kafshën njerëzore. Studimi funksionoi duke parë një shembull të madh përfaqësues të fëmijëve me shkallë të ndryshme të lidhjes me prindërit ose kujdestarët e tyre, nga lidhjet e forta dhe të shëndetshme deri te lidhjet e dobëta.

teoria e atashimit në fëmijëri

Fëmijët u ndanë nga kujdestarët e tyre dhe përgjigjet e tyre u vëzhguan. Fëmijët me lidhje të forta ishin relativisht të qetë, dukej se ishin të sigurt se kujdestarët e tyre do të ktheheshin së shpejti, ndërsa fëmijët me lidhje të dobëta do të qanin dhe do të tregonin ankth të madh kur u ktheheshin prindërve të tyre.

Më vonë në të njëjtin studim, fëmijët ishin të ekspozuar ndaj situatave të vështira stresuese, gjatë të cilave pothuajse të gjithë filluan të shfaqnin sjellje të veçanta që ishin efektive në tërheqjen e vëmendjes së kujdestarëve të tyre, një shembull i mirë i sjelljes së lidhjes.

Fazat në formimin e bashkëngjitjes

Për të kuptuar më mirë formimin e lindur të atashimit tek fëmijët, është e nevojshme të njihen fazat e këtij formimi. Në këtë mënyrë do të jetë e mundur të kuptohet nevoja e foshnjave dhe fëmijëve për të pasur një lidhje të përhershme me kujdestarin e tyre parësor përmes sjelljeve të tyre të atashimit. Fazat e formimit janë.

0 deri në 2 muaj

Në këtë fazë ekziston një orientim drejt kujdestarëve kryesorë, duke emetuar sinjale që ndodhin si ndërveprimet e para. Foshnja fillon të njohë kujdestarët e tij dhe kujdestarët përshtaten me të. Foshnja familjarizohet me kujdestarin e tij primar dhe fillon ta bëjë këtë si modelin e tij të referencës.

Foshnja e porsalindur që kërkon lidhjen

Midis 3 dhe 7 muajsh

Gjatë kësaj faze, foshnjat fillojnë të kenë reagime të diferencuara ndaj figurës së lidhjes. Sjelljet e bebes janë të ndryshme me njerëzit e tjerë dhe zakonisht ai thjesht dëshiron të jetë me personin me të cilin kalon më shumë kohë, si nëna apo babai, ose të dyja. Nëse prindërit nuk janë para jush, ju mund të qani që ata të kthehen.

Midis 7 muajsh dhe 3 vjet

Sjelljet (ose sjelljet) e atashimit shfaqen gjatë kësaj faze. Gjatë gjithë kësaj faze, fëmijët duan të jenë me prindërit e tyre gjatë gjithë kohës. Ata zvarriten ose ecin drejt tyre, duke qarë për të tërhequr vëmendjen e tyre dhe nevojat e tyre fizike dhe emocionale të plotësuara. Ai ka frikë nga njerëzit që nuk i njeh dhe prania e prindërve të tij së bashku ose veçmas u siguron atyre siguri ju duhet të ndjeni qetësinë e brendshme.

Nga vitet 3

Fromshtë nga mosha 3 vjeç kur fëmijët fillojnë të rregullojnë njëri-tjetrin dhe duan të tregojnë pavarësinë e tyre. Marrëdhëniet drejtohen në autonominë e djalit nga vajza. Shifra e bashkëngjitjes vazhdon t'ju ofrojë sigurinë që ju nevojitet për të eksploruar botën, por në të njëjtën kohë i vogli ka nevojë të tregojë dhe të vërtetohet autonomia e tyre.

Llojet e lidhjes

Përveç kësaj, mund të gjenden lloje të ndryshme të bashkëngjitjes:

  • Lidhje e sigurt. Fëmijëve u mungon kujdestari i tyre kryesor dhe janë të lumtur që e shohin atë, por vazhdojnë të luajnë në heshtje.
  • Lidhje e pasigurt-shmangëse. Fëmijët nuk tregojnë asnjë pakënaqësi në ndarjen nga kujdestari kryesor dhe e injorojnë atë kur të kthehet. Duken të pavarura por kjo sjellje zakonisht është pasojë e problemeve të vogla emocionale.
  • Varësia e pasigurt-rezistente. Fëmija tregon ankth të madh në ndarje dhe kërkon kontakt me kujdestarin kryesor gjatë kthimit por nuk qetësohet. Ata nuk tregojnë sjellje eksploruese në një sallë loje nëse kujdestari nuk është i pranishëm.
  • Shtojcë e paorganizuar Fëmija ka modele kontradiktore të sjelljes: konfuzion, kapje, çrregullim në veprimet e tyre, etj. Ai ka probleme të rregullimit emocional dhe zakonisht është për shkak të një lloj abuzimi të fëmijëve.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.