10 tregimet më të mira të autorëve të famshëm të Amerikës Latine

Ka shumë të histori të autorëve të Amerikës Latine në letërsinë hispanike, pasi shumë nga këto kanë kontribuar në zgjerimin e listës. Sidoqoftë, ka histori shumë më të spikatura se të tjerat, kështu që ne kemi mbledhur disa vepra nga shkrimtarët që kanë gëzuar popullaritetin më të madh.

Lista e tregimeve të shkurtra dhe të gjata nga autorët e Amerikës Latine

Midis autorëve të zgjedhur mund të gjejmë Juan Rulfo, Rubem Fonseca, Gabriel García Márquez ose Jorge Luis Borgues, të cilat zakonisht njihen edhe nga njerëzit që nuk kanë interes për letërsinë; pasi që ata janë një klasik dhe të paktën disa nga emrat në listë do t'i kenë dëgjuar ose lexuar. Nëse jeni një dashamirës ose i interesuar për letërsinë, ju sigurojmë se ndonjë nga këto histori të Amerikës Latine mund të jetë për pëlqimin tuaj, ose të paktën shumica e tyre.

1. "Telefonata" nga Roberto Bolaño

Isshtë libri i parë me histori nga shkrimtari i madh Roberto Bolano me origjinë kiliane, që i përket lëvizjes infra-realiste, ku ai na paraqet me një histori e dy te dashuruarve, që përmes një telefoni t'i japin fund një lidhjeje dhe pas një kohe të gjatë, një telefon tjetër i gjen përsëri, por thirrjet telefonike bëhen problem.

2. "The Hunchback" nga Roberto Arlt

Vepra Hunchback botuar në 1933, nga shkrimtari argjentinas Roberto Arlt. Kjo është një nga historitë e autorëve të Amerikës Latine që paraqiten si një komedi satirike sociale. Isshtë historia e një personi që beson se ai e ka çliruar botën nga një qenie monstruoze dhe mizore, duke vrarë një burrë me gunga me emrin Rigoletto, problemi është se ai nga ana tjetër bëhet dyfish monstruoz dhe shumë më mizor.

3. "Ecje nate" nga Rubem Fonseca

Ecja e natës është një përrallë e shkurtër e Autori i Amerikës Latine Rubem Fonseca, e cila është totalisht e paparashikueshme dhe përveç kësaj, autori ka aftësinë ta vendos lexuesin në një tension të paimagjinueshëm. Personazhi kryesor kalon një pjesë të madhe të ditës duke vozitur nëpër rrugët e shkreta në makinën e tij, duke kërkuar viktimën e tij të përditshme, duke u bërë një i çmendur me çrregullime mendore që vetëm duke vrarë njerëz çdo natë mund të bërtasë dhe të ndiejë kënaqësi; diçka që nuk mund t’ia tregoni askujt.

4. "Macario" nga Juan Rulfo

Me titullin Macario, ky tekst narrativ përbën një nga historitë e Amerikës Latine të lindur nga pena e shkrimtarit të famshëm meksikan Juan Rulfo. Historia përqendrohet në personazhin "Macario", një fëmijë me probleme mendore për të cilin kujdeset kumbara e tij; gjë që e detyron atë të bëjë detyra të tmerrshme siç është vrasja e kalamajve, pasi që nëse nuk i bindet, do ta lërë pa ngrënë; Për më tepër, fëmija shpesh refuzohet nga njerëzit e tjerë për shkak të gjendjes së tij.

 5. "Jastëku me pendë" nga Horacio Quiroga

Tregimtar uruguajan i shekullit të XNUMX-të, karakterizohet nga e tija histori pezullimi dhe tmerri. Na sjell një histori të shkurtër të një çifti që sapo u martuan, ata fillojnë të jetojnë së bashku dhe pas pak gruaja sëmuret dhe diagnostikohet me anemi, burri i saj kujdeset për të dhe në të njëjtën kohë Alicia fillon të ketë halucinacione të caktuara. Çdo ditë ai përkeqësohet derisa të vdesë. Derisa të arrijnë të zbulojnë se shkaku i vdekjes së tij ishte në jastëkun me të cilin ai flinte.

6. "Një nga këto ditë" nga Gabriel García Márquez

Gabriel García Márquez, një shkrimtar i madh me origjinë kolumbiane, i cili në këtë histori gjejmë historinë e një dentisti të quajtur Don Aurelio Escobar se ka si pacient kryetarin e qytetit ku jeton dhe kërkon hakmarrje përmes zyrës së tij për të gjitha plaçkitjet që u ka bërë qytetarëve.

7. "Miligrami i mrekullueshëm" nga Juan José Arreola

Lindur në Meksikë, Arreola zhvilloi një shije për letërsinë dhe për të memorizuar poezi. Kjo histori "Milligrami Prodigious" na tregon historia e një milingone dembel  se është gjetur një objekt i çuditshëm, i cili është miligrami i mrekullueshëm. Ajo e merr dhe e çon në anting. E vë atë para detyrimeve të tij, mbase edhe vetë, duke shkaktuar kaos tek ajo dhe tek milingonat e tjera.

8. "Muebles el canario" nga Felisberto Hernández

Shkruar nga autori i mirënjohur uruguajan Felisberto Hernández. Ai tregon historinë e një personi të zakonshëm i cili, për shkak se është në vendin e gabuar dhe në kohën e gabuar, do të ndeshet me një situatë disi të parregullt; meqenëse personazhi hip në tramvaj siç bën normalisht, vetëm këtë herë një njeri e injekton dhe prej andej çmenduria do ta pushtojë.

9. "El Aleph" nga Jorge Luis Borges

Brenda Rrëfimi i Amerikës Latine, shkrimtari i njohur argjentinas Jorge Luis Borges është i njohur, me historinë "El Aleph" emri që ka si kuptim: shumësia e pafund e universit. Historia e Amerikës Latine bazohet në supozimin joreal që ekziston një "Aleph" në një kontekst real dhe për këtë një narrator viziton shtëpinë e një personazhi të quajtur Beatriz; objekti i të cilit është në shtëpinë e Danerit në bodrum, e cila është në gjendje të shohë të gjitha pikat e universit.

10. “Për balistikën” nga Juan José Arreola

Një nga historitë më argëtuese nga autorët e Amerikës Latine është shkruar nga Juan José Arreola, me origjinë meksikane. Kjo histori ka të bëjë me një mësues i cili përpiqet t'i shpjegojë një studenti të befasuar se si armët zakonisht synojnë të trembin, në vend që të mbrojnë ose funksionojnë në të vërtetë, duke përdorur si shembull fiksimin e studentit me katapultat ose ballistët e Perandorisë Romake.

 

Shpresojmë që këto disa nga këto tregime të shkurtra nga autorë të Amerikës Latine të kanë tërhequr vëmendjen, kështu që të mund të kënaqeni duke lexuar vepra të mëdha letrare nga eksponentë të vërtetë spanjishtfolës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   sdfghjklñ dijo

  reegtfhyjulñ

 2.   sdfghjklñ dijo

  ajo pajina e shemtuar as nuk di se cfare thone

 3.   edward ospina dijo

  Unë jam duke kërkuar për një histori nga një autor Ekuadorian, të cilin unë mendoj se ai e quan thembra e vogël blu ... dhe ai flet për një shofer që merr gruan e tij për të punuar dhe gjeti një këpucë blu brenda makinës dhe duke menduar se ajo i përkiste i dashur nga një natë më parë, ai e hedh diskret atë nga dritarja ndërsa ju shkoni rreth rrethit .. dhe në fund gruaja e tij kur ai i thotë lamtumirë padobishëm kërkon tancon e tij të vogël blu

 4.   me rërë dijo

  haha ha ha ha ha mirë

 5.   pp dru dijo

  janë histori të mira