Çfarë është një utopi: kur dëshiron një realitet idilik

shoqëria utopike

Ndoshta në një moment të jetës tuaj keni përdorur fjalën 'utopi'. Shtë një term që përdoret shpesh për t'iu referuar asaj që do të ishte e përsosur, një realitet që mund të jetë i përsosur, por a e përdorim vërtet këtë term mirë, cili është saktësisht? Utopia është pra një term i përdorur për t'iu referuar një vendi të imagjinuar ku gjithçka është e përsosur.

Përdoret për të përshkruar një botë imagjinare ku ekziston drejtësia shoqërore, si parimet për ta garantuar atë. Utopia simbolizon shpresat dhe ëndrrat e njerëzve. Utopia bëhet sinonim i të pamundurës sepse një jetë ideale në një shoqëri të përsosur që ofron duket se është jashtë mundësive të njerëzve.

Nga vjen

Autorët e utopive përfaqësojnë shoqëri të ngjashme me ato, por të organizuara më mirë. Ata gjithashtu ofrojnë një plan të detajuar se si mund ta krijojmë një shoqëri të tillë dhe si mund të menaxhohet. Termi u mor nga romani Utopia nga Thomas More, botuar në 1551, në të cilën ai përshkroi një shoqëri ideale të bazuar në barazi, prosperitet ekonomik dhe politik dhe ku varfëria dhe mjerimi u çrrënjosën. Utopia e Thomas More është frymëzuar nga Republika e Platonit, e konsideruar romani i parë utopik.

Veprat më të rëndësishme utopike përfshijnë "Looking Back" (1888) të Edward Bellamy; Utopia Moderne e HG Wells (1905) dhe forma e gjërave që do të vijnë (1933); The Dispossessed nga Ursula K. Le Guin (1974), ndër të tjera.

njerëzit në një skelë

Optimizmi dhe pesimizmi në utopi

Ka pikëpamje optimiste dhe pesimiste, rrëfimet që pasqyrojnë botëkuptimin optimist mund të quhen utopi dhe rrëfimet që pasqyrojnë botëkuptimi pesimist mund të quhet distopia.

Dystopitë sfidojnë supozimin e përsosmërisë njerëzore nga utopia dhe mohojnë mundësinë e shoqërive të përsosura. Dystopia përdor përshkrimin e një të ardhme negative dhe përshkruan se çfarë do të ndodhë nëse disa trende aktuale vazhdojnë ... domethënë është një pamje negative e botës duke marrë parasysh se si po evoluon. Ashtu si utopitë, distopitë sugjerojnë dhe përfaqësojnë mundësinë e ndryshimit të shoqërisë, por, ndryshe nga utopitë, ato nuk u ofrojnë atyre ndonjë zgjidhje shpresëdhënëse dhe nuk pranojnë një të ardhme rrënjësisht të re ... Ata mendojnë se gjërat mund të ndryshojnë, por bazuar në realitetin me një qasje jo shumë pozitive për atë që mund të ndodhë në të ardhmen.

Historia utopike zakonisht vendoset në një vend të izoluar dhe njerëzit jetojnë atje sipas parimeve të atij vendi. Një vend i largët ku gjithçka mund të jetë perfekte, që tani nuk është më. Ekziston një klasë sunduese e diktuar dhe e miratuar, e cila shpesh konsiderohet si idealiste në praktikë ndaj shoqërisë dhe themelon një shoqëri që pothuajse ka arritur përsosjen, në një botë të idealizuar që nuk ekziston në të vërtetë. Ndryshe nga politika utopike, qeveritë distopike janë shtypëse, dhe qytetarët e shoqërisë distopiane nuk kanë një mendim pozitiv për ta.

njerëzit që jetojnë në një utopi

Duke parë të ardhmen

Të dy utopitë dhe distopitë janë vendosur në të ardhmen dhe paraqesin të njëjtat elemente, por në konotacione të ndryshme, p.sh. shkenca dhe teknologjia më e përparuar. Ne shikojmë drejt së ardhmes por me perspektiva të ndryshme, duke marrë parasysh shoqërinë aktuale dhe atë që mendohet për të.

Në historitë utopike, besohet se teknologjia dhe shkenca më e përparuar përdoren për të përmirësuar kushtet e jetesës njerëzore, siç janë mungesa e vdekjes dhe vuajtjeve. Në historitë dystopiane, teknologjia më e përparuar është në dispozicion vetëm për grupin në pushtet për të përmirësuar shtypjen e tyre. Ndryshe nga trillimi utopik, i cili shpesh paraqet një të huaj si protagonist, distopitë rrallë e bëjnë atë. Krijimi i botëve imagjinare të distopisë dhe utopisë ndoshta bazohet në perceptimin optimist ose pesimist të autorit për botën.

Dobia e utopisë në shoqëri

Siç mund ta shihni, utopia është një koncept i gjerë që përdoret zakonisht por është përdorur gjithashtu për një kohë të gjatë nga filozofë, mendimtarë, politikanë dhe shumë autorë. Por pse përdoret mendimi abstrakt për të krijuar një realitet ku mund të jetë i përsosur? Një përsosmëri që mund të mos ekzistojë kurrë, por në realitet, është në mendjet e njerëzve që të përpiqen të përmirësojnë shoqërinë aktuale dhe përvojat e tanishme dhe të ardhshme.

Utopia mund të jetë shumë më e dobishme sesa mund ta imagjinoni, ajo ka funksione që kur përdoret ky term nuk merren parasysh, por ka më shumë forcë sesa mund ta imagjinojmë. Njerëzit duan të krijojnë një funksion idilik, pa përsosmëri, dhe megjithëse është e pamundur të krijohet, ai me të vërtetë ka disa funksione që ia vlen të përmenden:

Funksioni kritik

Utopia shërben për të kritikuar shoqërinë e sotme, për të parë se çfarë është e gabuar dhe çfarë mund të përmirësohet. Isshtë një mënyrë për të parë se çfarë i shërben sistemi i tanishëm shoqëror dhe për të qenë në gjendje të vlerësojmë nevojën për një ndryshim në çdo aspekt aktual, megjithëse zakonisht merret parasysh në një ndryshim politik.

bota në utopi

Funksioni vlerësues

Utopia përdoret gjithashtu për të njohur ndikimin që mund të ketë në shoqëri të ndryshme. Utopitë mund të shërbejnë për të reflektuar në metodat e organizimit shoqëror dhe për të kuptuar më mirë sistemin politik shoqëror.

Krijo funksionin e shpresës

Utopia gjithashtu mbush zemrat e njerëzve me shpresë. Isshtë një mënyrë në të cilën qenia njerëzore shikon të ardhmen me shpresë, duke dashur të përmirësojë gjërat, duke u përpjekur që gjithçka të funksionojë si duhet, duke parë dështimet për t'u përmirësuar në të ardhmen. Në këtë mënyrë është ajo që tentohet bëj njerëzit të shohin se një e ardhme më e mirë është e mundur, për sa kohë që vërtet dëshironi dhe doni të përmirësoheni.

Funksioni i orientimit

Ky funksion është shumë i rëndësishëm sepse është ai që përcakton objektivat dhe qëllimet për tani dhe në të ardhmen. Vendosja e një qëllimi afatgjatë lejon që njerëzit dhe shoqëria të mos ngecin në një realitet të rremë. Ju mendoni se si doni të jetoni në të ardhmen dhe luftoni për ta arritur atë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.