Njihni vetitë e përgjithshme të materies dhe shembujt e tyre

Lënda është gjithçka me të cilën mund të vendoset kontakti fizik, i cili mund të ketë aspekte dhe karakteristika të ndryshme, kështu që ekziston një larmi e madhe materialesh si uji, shkëmbinjtë, druri, vaji, lloje të ndryshme të gazrave, metalet, qeniet e gjalla, ndër të tjera.

Karakteristikat e përgjithshme të materies janë masa, vëllimi dhe pesha, duke qenë të gjitha këto karakteristika të të gjitha materialeve qofshin të ngurta, të lëngëta ose të gazta, si dhe disa që mund të jenë karakteristike për secilën si zgjatja, elasticiteti, pjesëtueshmëria, padepërtueshmëria, elasticiteti, poroziteti dhe inercia, të gjitha këto karakteristika janë të të gjitha materialeve , qoftë i ngurtë, i lëngët apo i gaztë.

Ekzistojnë lloje të tjera të vetive, të cilat janë karakteristike për secilin lloj të lëndës specifike, siç janë dy nga trupat e fortë janë fortësia dhe brishtësia, ndërsa për lëngjet ato mund të jenë pika e vlimit dhe viskoziteti i tyre.

Këto prona kanë si objektiv kryesor, përputhen si diferencues të llojeve të lëndës që mund të ekzistojë në të gjithë shtrirjen e planetit, i cili ka një larmi mjaft të madhe, që nga trupat e ngurtë dhe të ngurtë deri te gazrat që përmbajnë lëngshmëri më të madhe dhe që nuk kanë pothuajse asnjë formë edhe pse janë materie në vetvete.

Ka disa mënyra për të ditur se cilat janë vetitë e sakta të secilit material, madje edhe vlera e tij, pasi që të gjitha këto janë të matshme dhe të matshme.

Çfarë është vetë materia?

Kuptimi i tij vjen nga latinishtja, "materia" që përkthehet si "substanca me të cilat janë përbërur gjërat" edhe pse kjo lidhet edhe me drurin nga i cili bëhen pemët, i cili është praktikisht i njëjti koncept, për shkak të pemëve këtë material.

Everythingshtë gjithçka që është e prekshme, prandaj ka një trup fizik që përbëhet nga substanca materiale që mund të kenë karakteristika të ndryshme, të cilat gjenden në rajone të caktuara dhe i nënshtrohen ndryshimeve përmes hapësirës dhe kohës.

Çështja është me çfarë mund të ndërveprohet si nga ana vizuale, ashtu edhe e prekshme, e cila ka tre karakteristika kryesore që janë qëndrueshmëria e saj, masa e saj dhe hapësira dhe koha që po zë në një moment të caktuar.

Kjo ka dy ndarje: masa që është e përbërë nga nivelet mikroskopike dhe nivelet makroskopike, si dhe jo-masa, ndër të cilat ka disa të tilla si drita për shembull.

Karakteristikat e përgjithshme të materies

Këto prona nuk janë të afta bëjnë dallimin midis llojeve të ndryshme të substancave, megjithëse në përgjithësi ato kanë të bëjnë me materialet më themelore që ekzistojnë në të gjithë territorin tokësor.

Midis tyre janë ato të gjëra që janë, masa, vëllimi dhe pesha, ndërsa vetia intensive e këtyre është dendësia.

 • Mesha: i referohet të gjithë sasisë së materies që një trup mund të përmbajë në vetvete, në përgjithësi njësia e propozuar nga pothuajse të gjithë për ta matur është kilogrami. Ky term vjen nga latinishtja "massa" që vjen nga veprimi i shtimit të një lëngu në një trup të copëtuar më parë në mënyrë që të formohet një trup i butë dhe i butë.
 • Vëllimi: të gjithë trupat materialë zënë një hapësirë ​​- kohë, e cila matet në shkallët katrore, sepse kjo rrjedh nga gjatësia dhe zgjatimi i saj (gjerësia) në një përshkrim tre-dimensional të një rajoni, në një hapësirë ​​të caktuar që zë.
 • Pesha: përcaktohet si forca e ushtruar nga graviteti mbi një trup të caktuar, i cili ushtron një pikë forcë në një pikë të caktuar të mbështetjes, e cila është shkaktuar nga fuqia gravitacionale e gjeneruar nga qendra e tokës, në masën totale të një trupi fizik . Termat masë dhe peshë janë shumë të ndryshme, megjithëse në ditët e sotme është shumë e zakonshme të shohim që njerëzit përdorin termin "peshë" për t'u referuar kilogramëve të një trupi fizik, kur kjo është masa e tij.

Karakteristikat e jashtme

Këto janë pjesë e atyre të përgjithshme. Ato janë shtesë, sepse merret një mostër e proporcionit të përgjithshëm të materies, përgjithësisht për të matur këto, është e nevojshme të njihet masa e një trupi fizik, midis tyre janë shtrirja, gjatësia dhe inercia, gjithashtu pasi struktura e saj korpuskulare mund të konsiderohet një veti e përgjithshme e materies, sepse ndonjëherë është e nevojshme të dihet përmbajtja e saj në nishane.

 • Zgjerim: kjo është zgjatja e një trupi, në të cilin pjesët e tij Ato janë të matshme, kjo është e matshme për pjesët e trupave, me këtë kërkohet të dihet se sa hapësirë ​​zë një trup, i cili zakonisht njihet si madhësia e tij.
 • Inercia: Shtë rezistenca që një trup fizik ose material i kundërvihet një force që ushtrohet për të ndryshuar gjendjen e tij të pushimit, ndaj lëvizjes, si dhe aftësinë e tij për të qëndruar në atë gjendje për një kohë të caktuar.
 • Gjatësia: është një masë metrike, e cila përcaktohet pasi të dihet distanca e ndonjë trupi gjeometrik, sepse edhe pse zakonisht ngatërrohen, ato janë të ndryshme, sepse distanca është vetëm një segment ose vijë e drejtë e një trupi, ndërsa gjatësia është kurba e e njëjta qenie më e madhe në të gjitha rastet.

Karakteristikat e brendshme

Ato janë të gjitha ato prona specifike, të cilat tregojnë llojin e trupit fizik që do të studiohetr, të cilat nga ana e tyre klasifikohen në fizike, të cilat janë ato që mund të vërehen me sy të lirë ose me prekje dhe kimike, të cilat janë ato që shkaktojnë ndryshime në substanca, duke qenë në kundërshtim me vetitë e përgjithshme të materies, për shkak të ato përdoren në substanca specifike.

Karakteristikat e brendshme përfshijnë pikat e shkrirjes dhe vlimit, fortësinë, tretshmërinë, dendësinë, duktilitetin, punueshmërinë, qëndrueshmërinë dhe brishtësinë.

Karakteristikat kimike të materies mund të jenë reaktiviteti me ujë, me baza ose me acide dhe djegia e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.