Shembuj dhe lloje të të gjitha vlerave estetike që ekzistojnë

Në një moment të gjithë ne kemi bërë një turne nëpër një muze, ose të paktën kemi qenë në gjendje të përdorim, përmes internetit ose burimeve të tjera, vepra të ndryshme të natyrës artistike. Gjëja e parë që mendojmë kur flasim për artin, në një mënyrë tradicionale dhe të shënuar nga arketipet, është në aspektet harmonike, domethënë se ato zgjojnë ndjesi të këndshme. Sidoqoftë, të gjithë pyesim veten për bukurinë e fshehur pas veprave disonante, të cilat, megjithëse nuk përmbushin kanunin e bukurisë arketipale, për të cilën jemi mësuar, nuk pushojnë të jenë tërheqëse për ne; Mund të emërtojmë me anë të shembullit ato vepra që u përkasin rrymave më pak tradicionale si ajo art naiv, kubizëm dhe abstraksionizëm.

Estetika është një term i lidhur me ndjesinë e prodhuar nga stimuj të jashtëm, dhe megjithëse përdoret nga arti për të transmetuar mesazhe të llojeve të ndryshme, nuk lidhet qartë me një kanavacë. Vlerat estetike përshkojnë elementet që rrethojnë mjedisin tonë.

Estetika e një vlere, një koncept filozofik

Diçka estetike është një konglomerat elementësh që kanë një raport të përputhshëm me njëri-tjetrin, jo domosdoshmërisht duhet të jetë diçka “e bukur” në të gjitha kuptimet. Dhe duke folur për këtë term në përgjithësi, mund të pohojmë se në botë nuk ka koncept më abstrakt se ai që përcakton bukurinë. Ne mund ta lidhim bukurinë me estetikën, nëse e mendojmë si diçka që bie në sy, megjithatë, jo vetëm gjërat e bukura na tërheqin vëmendjen. Mund të themi gjithashtu se bukuria përfshin ato cilësi që na mbushin me një ndjesi të këndshme dhe në këtë pikë nuk mund të japim një përkufizim absolut, pasi që në këtë rast, bukuria do të varet nga kush e vlerëson atë (natyra subjektive). Në lidhje me këtë, Platoni theksoi në tekstin e tij "Republika" se të gjithë kemi diçka të bukur brenda vetes.

Me kalimin e kohës, avancimi i studimeve në këtë fushë, i lejoi qenies njerëzore të pranojë, brenda përkufizimit estetik, elemente disonantë: siç janë e shëmtuara, e errëta dhe qesharake; dhe faktorë të tjerë që u qëndrojnë shqisave u vlerësuan gjithashtu, siç janë imponuesja, sublima dhe tragjikja, me qëllim që të zgjerohet pak shtrirja e termit, duke përfshirë gjithçka që ndikon në shqisat.

Estetika përcaktohet si marrëdhënia e qenies njerëzore me mjedisin e tij dhe me veten e tij, pasi është një proces perceptues që mund të ndikohet nga marrja e gjykimeve.

Procesi perceptues:

  • Nxitja: Thatshtë ajo që ndikon në shqisat dhe aktivizon perceptimin tonë dhe nxjerrjen e një gjykimi.
  • Zhvillimi i një perceptimi: Këtu hyjnë në lojë gjykimet e individit, për veten e tij, njerëzit e tjerë dhe mjedisin që i rrethon.
  • Ndjesia: Kjo është ajo ku zgjohet një ndjenjë në lidhje me stimulin që po shohim: lumturinë, zemërimin, trishtimin.

Vlerat estetike

Këtu ne tregojmë se cilat konsiderohen stimujt kryesorë që krijojnë zhvillimin e një procesi perceptues dhe që mund të ndryshojnë disponimin tonë:

Lloji i përputhshëm

 Ato janë vlera estetike që kanë marrëdhënie të shoqëruara me terma harmonikë dhe të ekuilibruar, prandaj zgjojnë ndjesi të këndshme, të cilat relaksojnë shqisat tona. Njerëzit me prirje për t'u zhvilluar në mjedise të rregullit dhe kontrollit, preferojnë të rrethohen me stimuj të këtij lloji, pasi ato jospajtuese janë të patolerueshme për ta.

Harmonia: Mund të themi se një agregat elementesh është harmonik nëse mban një korrespondencë të ekuilibruar në përmasat e tij dhe në mënyrën në të cilën janë rregulluar elementet që e përbëjnë atë.

Gjëja e bukur:Shtë një koncept subjektiv, megjithatë mund ta shoqërojmë me përkufizimin e elementeve harmonike: "Isshtë e bukur nëse elementët e saj janë në harmoni me njëri-tjetrin." Mund të përcaktohet edhe në aspektin e pranimit: "Isshtë bukur nëse shumica e percepton në atë mënyrë." Kjo na çon në nocionin se faktorët kulturorë, socialë dhe biologjikë ndikojnë në subjektivitetin e bukurisë, të cilat përcaktojnë perceptimin e individëve.

Sublima: "Somethingshtë diçka më shumë se e bukur". Ky term shoqërohet me faktorë që shkojnë përtej njerëzimit, ai është i vendosur në nivelet e hyjnisë. Këtu përfshihen të gjitha ato stimuj që prekin drejtpërdrejt shpirtin dhe që na bëjnë të vetëdijshëm për hyjninë e qenies.

Bilanci: Ky term miratohet kur elementët që perceptohen duket se kanë një marrëdhënie të mirë me njëri-tjetrin.

Hiri:Ajo i referohet ekuilibrit të elementeve shpirtërore, të cilat i japin konceptit një aspekt të mbinatyrshëm, pa prekur në të vërtetë lartësinë e sublimes.

Imponuesja: Elemente harmonike që mbajnë një marrëdhënie të qartë dhe të mirëpërcaktuar. Ato përcjellin një koncept mbizotërues.

Lloji disononant

"Kontrastet" ... këtu mund të përfshijmë ato stimuj që ndryshojnë shqisat tona duke zgjuar ndjesi të llojeve të ndryshme dhe të një natyre të thellë. Të vlerësojmë "bukurinë" prapa vlerat estetike disonante, kërkohet një gjerësi në shqisa, një aftësi për të parë përtej përkufizimit absolut të gjërave, për të qenë në gjendje të vini në kontakt me konceptin e vërtetë që dëshironi të përçoni.

I shemtuari: Ajo që nuk mban marrëdhënie harmonike me njëra-tjetrën, prirja dhe renditja e të cilave krijon një reagim refuzimi në shkallën e parë. Mund të themi gjithashtu se e shëmtuara është ajo që prishet me strukturat arketipale të së bukurës, kështu që faktori i subjektivitetit gjithashtu hyn në lojë në perceptimin e tij.

Tragjikja: Vlerat estetike që zgjojnë një ndjenjë trishtimi dhe nostalgjie. Ato shoqërohen me paradigmat e ngjarjeve dramatike, dhe në besimin popullor prania e toneve të errëta, të klasifikuar si të errët, përcaktojnë natyrën tragjike të gjërave.

Groteske: Ajo shoqërohet me përdorimin e elementeve qesharake, të cilat tejkalojnë kufijtë e vendosur nga gjendja njerëzore. Disa do ta përkufizonin atë si lartësim superlativ të një vlere.

Qesharake: Vlerat estetike, të cilat për shkak të ekstravagancës dhe disonancës së tyre, prodhojnë një reagim për të qeshur. Gjërat qesharake klasifikohen si "mundësi të pamundura" të një koncepti ose konteksti.

Shady: Elementë gri, kafe ose veçanërisht akomodues që zgjojnë ndjenjat e frikës dhe ankthit.

Estetika në jetën e përditshme

Lartësimi i karakteristikave të caktuara përbën një formë komunikimi dhe shprehja e qenies. Qenia njerëzore ndërvepron me mjedisin e tij, për këtë arsye ai ndjen nevojën për të komunikuar përvojat e tij dhe perceptimin e ndërtuar rreth tyre. Gruaja që dëshiron të përcjellë një karakter dominues mund të bëjë zgjedhje të elementeve të theksimit, në mënyrë që të shënojë një koncept të vetes që transmetohet qartë në mjedisin e saj. Njerëzit me personalitet rebel shpesh përdorin elemente disonantë që shkojnë kundër rrymës (rryma kryesore) Fëmijët përdorin elementë të lumtur dhe harmonikë që tregojnë entuziazmin e tyre për jetën. Njerëzit në pikëllim, ose me një shqetësim në humorin e tyre, kërkojnë një aranzhim që nxjerr në pah errësirën.

Ndërsa e shohim estetikën, pavarësisht nga natyra abstrakte e konceptit të saj, është një element i prekshëm, i cili rrethon mjedisin në të cilin jemi zhytur. Nëse doni të dini më shumë lloje të vlerave, në lidhjen që sapo ju lamë do të gjeni më shumë informacion.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.