Çfarë janë rrjetet sociale dhe për çfarë përdoren?

rrjetet sociale

Në ditët e sotme, është i rrallë personi që nuk ka një smartphone dhe lundron rregullisht në internet. Rrjetet sociale janë pjesë e jetës së shumë njerëzve, qofshin të rinj apo të moshuar. Nuk ka dyshim se komunikimi ka ndryshuar plotësisht, pasi shumica dërrmuese përdorin aplikacionet e mesazheve dhe rrjetet sociale për të komunikuar.

Në artikullin vijues do të flasim me ju të rrjeteve të ndryshme sociale që ekzistojnë Dhe për çfarë përdoren?

Cilat janë rrjetet sociale

Një rrjet social nuk është gjë tjetër veçse një aplikacion apo faqe interneti që shërben si mjet komunikimi mes njerëzve. Informacioni që ndahet mund të jetë në formë teksti, imazhi, video ose audio. Në lidhje me përdoruesit e rrjeteve sociale, ata mund të jenë individë ose kompani. Vitet e fundit kanë ardhur në rritje rrjetet e njohura sociale profesionale që shërbejnë si mjet komunikimi ndërmjet klientëve dhe kompanive.

Klasat ose llojet e rrjeteve sociale

Kur bëni një klasifikim të rrjeteve të ndryshme sociale, ato mund të ndahen horizontalisht dhe vertikalisht.

Rrjetet sociale horizontale i drejtohen çdo përdoruesi dhe nuk kanë asnjë lloj teme të përcaktuar. Ata njihen në mënyrë popullore si rrjete sociale të përgjithshme dhe në to njerëzit japin mendimin e tyre dhe ndërveprojnë për çdo temë. Rrjetet sociale më të njohura dhe më të përdorura janë:

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • TIK Tok
 • Snapchat
 • Pinterest
 • YouTube

Rrjetet sociale vertikale karakterizohen nga specializimi në një temë specifike qoftë kinema, gatim, muzikë, punë apo modë. Disa nga më të njohurit janë:

 • LinkedIn
 • InfoJobs
 • 21 Butonat
 • Spotify
 • Flickr

Rrjetet e mesazheve sociale mund të përfshihen në një klasifikim të veçantë. Vitet e fundit këto rrjete sociale kanë përjetuar një bum të konsiderueshëm. I tillë ka qenë suksesi që ata kanë ardhur për të zëvendësuar thirrjet dhe emailet në një numër të madh. Rrjetet më të njohura të mesazheve sociale janë:

 • WhatsApp
 • Lajmëtar
 • Linjë
 • Telegram
 • WeChat
 • Mosmarrëveshje

red social

Për çfarë janë të mira rrjetet sociale?

Pasi të keni parë llojet e rrjeteve sociale që ekzistojnë në Spanjë, është koha për të shpjeguar funksionin e tyre. Nga pikëpamja e kompanive janë të panumërta avantazhet që kanë këto rrjete sociale. Një markë e caktuar biznesi mund të arrijë shumë përdorues dhe ta bëjë atë plotësisht të njohur. Në një pikë tjetër, rrjetet sociale të biznesit janë perfekte kur bëhet fjalë për promovimin e një produkti apo biznesi të caktuar.

Në rastin e rrjeteve të përgjithshme sociale si Facebook ose Twitter, Ato lejojnë kontakt të pakufizuar mes njerëzve në kohë reale. Rrjetet sociale janë bërë mjete efektive për shoqërinë e sotme në fusha të ndryshme si personale apo profesionale.

Përparësitë kryesore të rrjeteve sociale

Ka shumë përparësi që mund të ofrojnë rrjetet sociale:

 • ndihmë për të qëndruar të lidhur me të gjithë.
 • ndërveprimi me njerëzit me shije dhe interesa të ngjashme.
 • Qasja a informacion i madh dhe të të gjitha llojeve.
 • Ato lejojnë promovimin produkte apo shërbime të ndryshme.
 • Ndihmoni të vazhdoni për sa i përket të tashmes.
 • Ato ju lejojnë të shprehni atë që dëshironi në mënyrë të lirë.
 • ofrojnë shumë argëtim dhe argëtim.
 • Mund të përdoret si mjet për arsimin.
 • Janë perfekte kur për të gjetur një punë.
 • lejoj dërgoni informacione Menjëherë.

Disavantazhet kryesore të rrjeteve sociale

Përveç avantazheve të mësipërme, rrjetet sociale kanë edhe një sërë disavantazhesh që duhen pasur parasysh:

 • Ata priren të konsumojnë shumë kohë personale.
 • Ata mund të krijojnë varësia dhe varësia.
 • është e ndarë më shumë informacion personal nga llogaria.
 • Ekziston mundësia e vuajnë nga bullizmi kibernetik
 • Ato janë mjaft të zakonshme si mashtrimet ashtu edhe ato të padëshiruara.
 • Në shumë raste njerëzit mund të harrojnë nga bota reale.
 • ka të sigurt informacione false Kjo mund të lëndojë shumë njerëz.

social-rrjetet-ngjarje

Rrjetet sociale më të përdorura dhe më të njohura

Të dhënat tregojnë se 4.700 milionë njerëz në mbarë botën përdorin zakonisht rrjetet sociale ose e njëjta gjë. pothuajse 60% e të gjithë popullsisë së botës. Rrjetet sociale më të njohura dhe më të përdorura janë këto:

 • Facebook është rrjeti social më i përdorur në botë me afro 3.000 miliardë përdorues.
 • Në vendin e dytë është YouTube. Është një rrjet social i transmetimit të videove të Google që ka rreth 2 miliardë përdorues.
 • WhatsApp është një aplikacion i mesazheve të çastit që i përket Meta dhe Ka rreth 2.000 milionë përdorues.
 • Në vend të katërt do të ishte aplikimi i fotove dhe imazheve të Instagramit me rreth 1.500 miliard përdorues në mbarë botën. 
 • Wechat është rrjeti social më i popullarizuar dhe më i përdorur në Kinë. Është një aplikacion me shumë shërbime që u lançua në vitin 2011 dhe ka rreth 1.300 milionë përdorues.
 • TikTok është një rrjet social video që është bërë i njohur vitet e fundit duke u bërë një nga rrjetet sociale më të përdorura në botë. Ka 1.100 miliardë përdorues.
 • Facebook Messenger është një aplikacion mesazhesh që lind nga Facebooku i plotfuqishëm. Ka rreth 1.000 milionë përdorues në mbarë botën.
 • Telegrami është një aplikacion për mesazhe e cila është nën hijen e WhatsApp-it të famshëm dhe ka rreth 700 milionë përdorues.
 • Snapchat është një nga rrjetet sociale më të vjetra. dhe ka rreth 600 milionë përdorues në të gjithë planetin.
 • Top 10 e rrjeteve sociale më të përdorura mbyllet me Douyin. Është një aplikacion që imiton Tik Tok-un e famshëm dhe është mjaft i popullarizuar në të gjithë Kinën. Ka rreth 600 milionë përdorues.

Në rastin e Spanjës Rrjetet sociale më të njohura dhe më të përdorura janë:

WhatsApp është rrjeti social më i përdorur në Spanjë ndjekur nga Facebook, Instagram dhe Youtube. Top 10 plotësohet nga rrjetet sociale të mëposhtme: Twitter, Spotify, Telegram, Tiktok, Linkedln.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.