Çfarë është një gjenogram familjar

familje-gjenogram-1

Gjenogrami i familjes është një mjet shumë i rëndësishëm dhe mjaft i dobishëm në fushën e psikologjisë dhe terapisë familjare. Ai konsiston në paraqitjen grafike të marrëdhënieve familjare dhe të historisë së një familjeje përgjatë brezave të ndryshëm. Falë një gjenogrami, modelet dhe konfliktet mund të identifikohen në lidhje me dinamikën e familjes. Ky është çelësi për të arritur një terapi të mirë familjare dhe për zgjidhjen e problemeve të ndryshme emocionale që mund të prekin individë të caktuar.

Në artikullin e mëposhtëm do t'ju flasim më në detaje për gjenogramin familjar dhe rëndësinë që mund të ketë. në fushën terapeutike dhe në fusha të tjera si mjekësia apo kërkimi.

Çfarë është një gjenogram familjar

Një gjenogram familjar është një paraqitje vizuale e strukturës dhe historisë së një familjeje specifike. Megjithëse shumë njerëz e ngatërrojnë atë me pemën familjare, gjenogrami shkon shumë përtej gjenealogjisë tradicionale, pasi fokusohet në marrëdhëniet familjare dhe në identifikimin e ngjarjeve të shumta të rëndësishme për familjen në fjalë.

Në një gjenogram, njerëzit Ata do të përfaqësohen me simbole dhe vija, që lidhin anëtarët e ndryshëm të familjes duke marrë parasysh marrëdhëniet dhe rolet brenda saj. Përveç gjithë kësaj, gjenogrami mund të përfshijë informacione që janë të rëndësishme për vetë familjen, si ngjarje të caktuara si lindjet, martesat ose vdekjet.

Cilat janë elementet bazë të një gjenogrami

Një seri elementësh bazë janë të pranishëm në një gjenogram:

 • Secili anëtar i familjes do të përfaqësojë vetveten përmes një simboli. Këto simbole do të ndryshojnë në varësi të moshës, gjinisë ose statusit martesor të personit.
 • Linjat Ato do të shërbejnë për të lidhur anëtarët e ndryshëm të familjes. Llojet e linjave përdoren për të përfaqësuar llojet e ndryshme të marrëdhënieve që ndodhin brenda familjes.
 • Përveç përdorimit të linjave ose simboleve, një gjenogram mund të përfshijë gjithashtu iinformacion shtese siç është rasti me emrat ose datat e lindjes së individëve të ndryshëm. Ky informacion është thelbësor kur bëhet fjalë për të kuptuar më mirë historinë e familjes.

familjare-profesionale-gjenogram

Si të krijoni një gjenogram familjar

 • Hapi i parë do të ishte mbledhjen e informacionit. Këtu përfshihen emrat e anëtarëve të familjes, datat e tyre të lindjes, ngjarje të rëndësishme dhe çdo informacion që është i rëndësishëm për familjen. Është gjithashtu e rëndësishme të intervistoni anëtarët e familjes dhe të rishikoni disa dokumente si dokumentet e lindjes ose të vdekjes.
 • Hapi i dytë do të ishte hartimi i gjenogramit. Për ta bërë këtë ju duhet të vizatoni një pemë familjare që përfshin për prindërit, gjyshërit dhe vëllezërit e motrat. Është mirë të përdoren simbole që ndihmojnë në identifikimin e anëtarëve të ndryshëm të familjes. Përdorni linja për të lidhur anëtarët e familjes për të përfaqësuar marrëdhëniet familjare.
 • Hapi i tretë do të përbëhet në shtimin e detajeve në gjenogram për ta përfunduar gradualisht. Është mirë të përfshihen ngjarje të rëndësishme për familjen si martesat apo divorcet. Simbolet mund të përdoren gjithashtu për të përfaqësuar disa ngjarje të rëndësishme siç janë sëmundjet ose konfliktet.
 • Hapi i katërt do të ishte identifikimi i modeleve dhe tendencave në familje. Të gjitha këto lloje vëzhgimesh dhe shënimesh janë thelbësore kur jepen informacion që është kyç për vetë gjenogramin.
 • Hapi i fundit do të ishte interpretimi i të gjitha të dhënave të mbledhura në gjenogram. Interpretimi është thelbësor kur bëhet fjalë për të kuptuar plotësisht ngjarjet dhe modelet që lidhen me problemet familjare. Në shumë raste, për ta arritur këtë mund të kërkohet ndihmën e një terapisti familjar ose profesionist të shëndetit mendor. Interpretimi përfshin identifikimin se si modelet dhe ngjarjet e ndryshme në familje mund të lidhen me problemet aktuale që mund të kenë njerëzit e përfshirë në këtë familje.

gjenogrami

Përdorimi i gjenogramit në terapi dhe në fusha të tjera

 • Terapistët e familjes përdorin gjenograme për të ndihmuar familjet të kuptojnë dinamikën e tyre dhe modelet e sjelljes. Kjo është mjaft e dobishme kur për t'u marrë me konfliktet, për të përmirësuar komunikimin dhe për të promovuar unitetin e familjes.
 • Njerëzit mund të përdorin gjenogramet për të reflektuar mbi historinë e tyre familjare dhe se si ajo histori mund të ketë ndikuar drejtpërdrejt në vlerat dhe sjelljet e tyre. Prandaj është një mjet i mrekullueshëm për të zgjidhur problemet emocionale.
 • Në fushën e mjekësisë, gjeneogramet janë të rëndësishme në identifikimin e faktorëve të mundshëm të rrezikut gjenetik. Një gjenogram mund t'i ndihmojë mjekët të kuptojnë shumë më mirë historia e sëmundjeve familjare dhe këshillojë pacientët për masat parandaluese në lidhje me sëmundje të tilla.
 • Përdorime të tjera të gjenogramit mund të jenë ai i një mjeti të dobishëm kur bëhet fjalë për kërkime gjenealogjike. Gjenogrami mund të përdoret për të gjurmuar historinë e një familjeje të caktuar ndër vite.
 • Aftësia për të kuptuar drejtpërdrejt historinë e një familjeje mund të jetë mjaft e dobishme kur merrni vendime të caktuara. për planifikimin familjar dhe rritjen e fëmijëve.

Me pak fjalë, gjenogrami i familjes është një mjet shumë i rëndësishëm që do të ndihmojë në vizualizimin dhe kuptimin marrëdhëniet dhe historia e një familjeje. Duke zhvilluar një gjenogram, familjet dhe terapistët mund të identifikojnë modele ose konflikte që janë kyçe për terapinë familjare dhe rritjen personale. Analiza e një familjeje në mënyrë objektive është e rëndësishme kur merren vendime të duhura dhe nxitet një kohezion i madh në familje. Së fundi, duhet thënë se gjenogrami i familjes është një burim i mirë kur bëhet fjalë për forcimin e shëndetit emocional dhe zgjidhjen e konflikteve të mundshme që mund të lindin në një familje të caktuar.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.