Ëndrrat dhe ciklet e gjumit

fazat e ëndrrave

Shumë njerëz gabimisht mendojnë se kur bëhet fjalë për të fjetur, i gjithë trupi hyn në një periudhë letargjie. në të cilën personi fle. Gjithsesi, gjatë gjithë orëve të gjumit do të ndodhin disa procese që synojnë ta lënë trupin si të ri. Gjumi do të kalojë nëpër një sërë fazash në të cilat ndodhin procese të ndryshme.

Në artikullin e mëposhtëm do t'ju flasim më në detaje për gjithçka që lidhet me gjumin dhe të fazave ose cikleve të tij.

ciklin e gjumit

Cikli i gjumit do të kalojë nëpër faza të ndryshme gjatë gjithë natës. Gjumi është ciklik dhe çdo cikël do të zgjasë rreth 90 minuta ose më shumë. Këto cikle përsëriten në varësi të orëve që personi kalon duke fjetur. Sa më shumë orë të flejë, aq më shumë cikle do të ketë personi. Brenda çdo cikli ka një sërë fazash ose fazash të diferencuara mirë:

 • Faza 1: Mpirje
 • Faza 2: Gjumë i lehtë
 • Faza 3: tranzicion
 • Faza 4: Gjumë të thellë
 • Faza REM: ëndërr paradoksale

ritem qarkullues, rrethor

Ritmi cirkadian është ritmi biologjik që kanë të gjitha qeniet e gjalla dhe që lejon rregullimin e pushimit. Gjëja normale është se ka një sinkronizim të caktuar me elementin mjedisor, megjithatë ka raste kur ka një mospërputhje, si për shembull në rastin kur njeriu fle gjatë ditës për shkak të punës ose për shkak të jet lag.

Që ciklet e mësipërme të gjumit të përmbushen, është shumë e rëndësishme të respektohet ritmi cirkadian. Prandaj është që kur bëhet fjalë për të pushuar mirë dhe në mënyrë optimale Është mirë të ndiqni një rutinë të mirë. Mospasja e një rutine mund të shkaktojë që ritmi cirkadian të pësojë një çekuilibër të madh dhe personi të mos pushojë fare mirë.

Rëndësia e melatoninës dhe kortizolit para gjumit

Prodhimi i hormoneve ka një lidhje të drejtpërdrejtë me ciklin cirkadian. Disa hormone sekretohen ndërsa trupi pushon siç është rasti i hormonit të rritjes ose kortizolit.

Kortizoli së bashku me melatonin është thelbësor kur bëhet fjalë për të siguruar që trupi të jetë në gjendje të rregullojë pushimin. Nëse melatonina është e lartë, trupi kërkon gjumë dhe pushim. Nëse kortizoli zbret dhe rritet, trupi përgatitet për të performuar gjatë gjithë ditës.

Kortizoli është hormoni që formohet në përgjigje të nivelit të stresit të një personi. Kortizoli bie me ardhjen e natës dhe ngrihet herët gjatë ditës. Melatonina, nga ana tjetër, ngrihet në kohën e gjumit dhe i lejon personit të bjerë në gjumë dhe të flejë. Vitet e fundit, është bërë shumë modë të marrësh pak melatonin për të zënë gjumi sa më shpejt të jetë e mundur.

ciklet e gjumit

Fazat e gjumit

Siç e përmendëm më lart, ciklet e gjumit Zakonisht zgjasin rreth 90 minuta ose më shumë, duke u përsëritur gjatë kohës që personi e kalon në gjumë. Gjëja normale është të lidhni me zinxhir katër ose gjashtë cikle në natë. Në vijim do t'ju flasim më në detaje për fazat e ndryshme të gjumit dhe karakteristikat e tyre:

Faza e parë: mpirje

Kjo fazë e parë përfshin minutat e para pasi personi bie në gjumë. Kjo është faza midis zgjimit dhe gjumit.

Faza e dytë: gjumë i lehtë

Në këtë fazë të dytë trupi gradualisht shkëputet dhe frymëmarrja ngadalësohet së bashku me ritmin e zemrës. Faza e dytë zakonisht zgjat gjysmë cikli, ose rreth 40 minuta ose më shumë. Është e vështirë të zgjohesh gjatë kësaj faze të gjumit.

Faza e tretë: tranzicioni

Faza e tretë është mjaft e shkurtër dhe Zakonisht zgjat jo më shumë se tre minuta. Në këtë fazë trupi është plotësisht i relaksuar dhe i shkëputur. Në fazën e tretë, zakonisht prodhohet hormoni i famshëm i rritjes.

Faza e katërt: gjumë i thellë

Gjumi i thellë do të zërë 20% të ciklit të gjumit. Kjo është faza më e rëndësishme nga të gjitha dhe kjo fazë varet se cilësia e gjumit është më e mirë ose më e keqe. Në fazën e katërt, frymëmarrja dhe ritmi arterial janë mjaft të ulëta.

Faza REM: gjumë paradoksal

Faza REM është faza më e njohur ose më e njohur. Gjatë kësaj faze ndodhin një numër i madh i lëvizjeve të shpejta të syve. Ai zë pothuajse 25% të ciklit të gjumit dhe zakonisht zgjat rreth 20 deri në 30 minuta ose më shumë. Aktiviteti i trurit në fazën REM është mjaft i lartë dhe i rëndësishëm. Gjatë kësaj faze personi është duke ëndërruar, duke arritur të kapë informacione nga jashtë.

për të ëndërruar

Gjumë i lehtë dhe gjumë i thellë

Tre fazat e para të ciklit të gjumit zakonisht korrespondojnë me gjumin e lehtë ndërsa dy të fundit Trupi hyn në atë që njihet si gjumë i thellë.

Gjëja normale është që të futeni në gjumë të thellë rreth kohës kur bini në gjumë. Nëse personi zgjohet gjatë dy fazave të fundit, trupi nuk shërohet plotësisht dhe zgjohet disi i trullosur. Gjatë dy fazave të para të gjumit është shumë më e lehtë të zgjoheni.

Rendrrat

Duhet të nisemi nga fakti që të gjithë ëndërrojnë, pavarësisht nëse e mbajnë mend ëndrrën apo nuk mbajnë mend asgjë. Gjëja normale është se ëndrra zgjat disa ore brenda të gjithë ciklit të gjumit. Është vërtetuar se ëndërrimi e ndihmon trupin të përpunojë shumë më mirë të gjitha emocionet. Ajo që përjetoni gjatë ditës do të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në atë që ëndërroni ndërsa flini.

Shumica e njerëzve që vuajnë nga ankthi ose stresi gjatë ditës shpesh vuajnë nga ankthe para gjumit. Ëndrrat mund të ndodhin gjatë të gjitha fazave ose fazave të gjumit. megjithëse përvojat më të gjalla ndodhin në fazën REM. Disa njerëz mund të ëndërrojnë me ngjyra dhe të tjerë zakonisht ëndërrojnë bardh e zi.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.