Përzgjedhja e pyetjeve për të medituar

Ndonjëherë është mirë të reflektosh për jetën

Pa dyshim, dhjetë pyetjet me të cilat do të fillojmë këtë postim janë të nevojshme për të qenë në gjendje të reflektojmë në disa aspekte të jetës. Pyetjet, kur ato ju bëjnë të reflektoni dhe të mendoni për veten tuaj, brenda vetes ose në botën tuaj, ia vlen të merrni kohë për t'iu përgjigjur atyre në mënyrë të përshtatshme.

Pyetjet gjithmonë kanë qenë dhe do të jenë, një pyetje që futet në mendje dhe që na bën të zhvillojmë mendimin tonë kritik. Essentialshtë thelbësore të jesh në gjendje të mendosh për ta në mënyrën më të mirë të mundshme sepse në këtë mënyrë, ata mund të përgjigjen dhe të reflektojnë në aspekte të ndryshme të jetës.

Nëse një pyetje ju bën të reflektoni, ia vlen të pyesni:

 •  Çfarë ndjen çdo mëngjes kur zgjohesh dhe e di që nuk po vdes?
 • A besoni në dënimin me vdekje? Po sikur dikush ta vriste të dashurin tuaj me gjak të ftohtë?
 • Do të preferonit të ishit të pasur, por të paralizuar nga beli poshtë ose të varfër pa ndonjë aftësi të kufizuar?
 • Cila është dhurata më e shtrenjtë që keni marrë? Ishte dhurata juaj më e mirë?
 • Nëse ju jap 30 euro, a do të kurseni një përqindje? Nëse unë ju jap 300.000 euro, sa përqind do të kurseni? A duhet të ketë një ndryshim?
 • Nëse dikush mund t'ju tregojë datën dhe kohën kur do të vdisni, a do të dëshironit t'ju tregonte?
 • Nëse e morët vesh që do të vdisni sot, a jeni krenar për mënyrën se si i keni kaluar 24 orët e fundit të jetës tuaj?
 • Cili ka qenë momenti juaj më i madh i dështimit personal? Duke parë pas, a ju bëri më të fortë apo të dobët?
 • A keni diskriminuar ndonjëherë dikë? Imagjinoni që në qytetin tuaj të krijohet një grup që të veshë vetëm këmisha të kuqe dhe të rrahë ata që i veshin me një ngjyrë tjetër. Një burrë me një këmishë të verdhë troket në derën tuaj i frikësuar, a do ta vendosnit në shtëpinë tuaj?
 • Cili vendim është më absurd: të zgjedhësh të jesh i varfër apo të urresh 40 orë të javës tënde?

Pyetjet më të rëndësishme në jetën tuaj për të medituar

Mos hezitoni të mendoni nëse ju pëlqen ajo që po bëni

Përveç 10 pyetjeve që drejtojnë këtë post që ju ndihmojnë të reflektoni, ne do të bëjmë seksione të tjera me lloje të tjera pyetjesh që janë gjithashtu të rëndësishme për zhvillimin psiko-emocional e kujtdo që dëshiron të evoluojë nga brenda dhe jashtë.

Tjetra ne duam t'ju ndihmojmë të reflektoni mbi jetën dhe për këtë, mos harroni këto pyetje në lidhje me fusha të ndryshme që jo vetëm do t'ju bëjnë të reflektoni, nëse jo, ato gjithashtu do t'ju lejojnë të kuptoni se çfarë dëshironi dhe preferoni në jetën tuaj.

Pyetja e duhur në kohën e duhur mund të gjenerojë përgjigjen e duhur që ndryshon jetën tuaj. Ashtë mirë që të mësoheni t’i bëni vetes pyetje gjatë gjithë kohës, në mënyrë që të reflektoni më shumë në jetën tuaj. Mos i humb këto pyetje të radhës sepse ato kanë potencialin për të ndryshuar tërë jetën tënde, për sa kohë që reflektoni mirë në përgjigjet ...

Jeta në përgjithësi

Le të fillojmë me disa pyetje po / jo për të vlerësuar se si ndiheni. Ju nuk keni pse t'u përgjigjeni të gjithëve tani, ju mund t'i shkruani ato në një fletore dhe të shkoni t'i shikoni herë pas here dhe të përgjigjeni me sinqeritet. Ju mund t'i përgjigjeni rastësisht disa prej tyre.

 • Jam i lumtur?
 • Unë jam mirënjohës?
 • Me pelqen puna ime?
 • Ndjehem mire?
 • A kaloj mjaft kohë në arsimimin tim?

Arsyeja pse këto pyetje të shpejta janë të rëndësishme është se ju doni të rregulloni strategjinë tuaj të jetës nëse i përgjigjeni jo asnjë prej tyre. Ne shpesh kalojmë jetën të palumtur, mosmirënjohës dhe ndihemi keq për një kohë të gjatë. Nëse diçka nuk është në rregull në jetën tuaj, pranojeni shpejt dhe më pas gjeni një zgjidhje.

Këto pyetje nuk kanë të bëjnë vetëm me ju. Kur jeni të lumtur dhe me humor të mirë, mund të ngrini shpirtrat e njerëzve në jetën tuaj. Kjo është arsyeja pse ju së pari duhet të përqendroheni në lumturinë tuaj. Përndryshe, nuk do të jeni në gjendje të bëni të lumtur askënd përreth jush. Ju duhet t'i shihni këto pyetje si pyetjet e lezetshme në lidhje me vlerësimin e shpejtë të jetës tuaj. Duhet të jesh i sinqertë ... nuk ka kush të bën përshtypje, thjesht mendo se si ndihesh.

Kur të kujdeseni për veten dhe të siguroheni se jeni të lumtur, do të keni një jetë të mirë. Ju nuk do të jeni xheloz për të tjerët. Ju do të buzëqeshni çdo ditë. Më e rëndësishmja, ju do të keni burimet dhe kohën për të ndihmuar të tjerët. Kështu funksionon bota. Suksesi lind sukses. Mjerimi lind mjerimin.

Puna dhe karriera

Bëni vetes pyetje në lidhje me jetën dhe të ardhmen tuaj

Le të kalojmë në një fushë të rëndësishme të jetës sonë. Keni kaluar pjesën më të madhe të orëve të zgjimit në punë. Prandaj, është thelbësore që të merrni kënaqësi prej tij. Në fakt, të bësh punën që të pëlqen është më e rëndësishme sesa faktorët e "higjienës" si të ardhurat, siguria e punës, burimet, vendndodhja, etj. Për ta matur këtë duhet t'i bëni vetes pyetjet vijuese:

 • Cilat gjëra të reja po mësoj? Kur mësoni se përparoni.
 • Ku po shkon karriera ime? Ju duhet një vizion. Nëse nuk keni një, krijoni një.
 • Sa kuptimplote është puna ime? Importantshtë e rëndësishme që të ndiheni të kënaqur me punën tuaj në fund të ditës.
 • Çfarë mund të bëj që nuk po bëj aktualisht? Gjithmonë në kërkim të gjërave të reja dhe produktive për të bërë.
 • Si mund të përmirësohem në atë që bëj? Kur përmirësoni atë që bëni, mund të keni një ndikim më të madh dhe të zgjidhni probleme më të mëdha. Kjo ju jep më shumë kënaqësi. Dhe gjithashtu më shumë të ardhura.

marrëveshje

Nëse jeni sipërmarrës, do të duhet të kujdeseni për biznesin tuaj. Pa atë, ju nuk do të keni të ardhura ose para të mjaftueshme për të paguar për gjithçka që vjen me të qenit sipërmarrës. Sigurisht, ju mund të grumbulloni kapital ose të kërkoni një kredi, por pa fituar para në një biznes nuk mund të ecni përpara. Nuk është të qenit materialist, por është realiteti i shoqërisë në të cilën jetojmë. Ne duhet të jemi realistë. Simpleshtë e thjeshtë: nëse biznesi juaj nuk bën para, nuk është biznes, është një hobi. Për t'u siguruar që ne krijojmë të ardhura, ne pyesim:

 • Cili është problemi më i madh që kanë klientët? Ne zgjidhim vetëm problemet reale që kanë njerëzit ose kompanitë e tjera.
 • Cila është zgjidhja ideale në sytë e klientëve? Jepni njerëzve atë që duan vërtet.
 • Si mund të japim më shumë vlerë pa ngarkuar më shumë? Dorëzoni më shumë.
 • Ku mund t'i arrijmë klientët e mundshëm? Shihni se ku është audienca juaj në vend që të provoni anasjelltas
 • Si mund të na ulni kostot? Gjithmonë operoni biznesin tuaj me kosto të ulët. Negocioni çmime për gjithçka, madje edhe për gjëra të thjeshta si pajisjet e zyrës. Kjo është më mirë për ju dhe klientët tuaj.

Prodhimtari

Të gjitha gjërat e mësipërme tingëllojnë mirë, apo jo? Por ato nuk janë asgjë pa ekzekutim. Por ka ende një ndryshim midis asaj se sa efektivë jemi. Kjo bie në një gjë: sa i mirë jeni në ekzekutim? Këto pyetje mund t'ju ndihmojnë me këtë:

 • Cili është përparësia ime kryesore tani?
 • Si mund ta arrij përparësinë time kryesore më shpejt? Nuk ka të bëjë me të qenit i paduruar. Bëhet fjalë për përpjekjen për të menduar në mënyra krijuese për të marrë rezultate më të shpejta.
 • Cilat detyra duhet të ndaloj së bërëi? Të gjithë humbasim kohë. Identifikoni ato detyra dhe ndaloni së kryeri ato.
 • Çfarë detyrash po shtyj? Përdorni kohën që po kurseni duke iu përgjigjur pyetjes më sipër për këtë. Të gjithë ne i shmangim detyrat e rëndësishme, gjërat që duhet të bëjmë. Gjërat që ne shmangim.
 • Çfarë pyetjesh nuk po i bëj vetes? Ka shumë gjëra në univers që ne nuk i dimë. Kështu që gjithmonë përpiquni të kërkoni të panjohurën. Mbani një mendje të hapur.
 • Si mund ta ndihmoj një person sot? Mjafton një gjest i thjeshtë. Telefononi një anëtar të familjes. Inkurajoni mikun tuaj. Filloni duke ndihmuar njerëzit në jetën tuaj.

Pyetjet duhet të bëhen me mendje të hapur

Siç mund ta shihni, gjithçka fillon me pyetje. Thjesht mos u habitni nëse merrni gjithçka që kërkoni, siç tha Maya Angelou një herë, "Kërkoni atë që dëshironi dhe bëhuni gati ta merrni!"


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Roksana Armas dijo

  Veryshtë shumë mirë por nuk e di se cilës t'i përgjigjem.

 2.   VictOr Manuel PorTal COrii dijo

  Ju jeni mirë ... por ku të përgjigjem? ...

  1.    seba dijo

   ka vetëm

 3.   Jennyfer Stelkhins Majtas dijo

  jaaa posto ne facebook-un tend

 4.   Dashuria ime Lapit Solot dijo

  uhm i haha

 5.   Roger nina dijo

  Veryshtë shumë mirë por nuk e di se cilës t'i përgjigjem.

 6.   Judith Torre Chavez dijo

  rpt 3: të jesh i varfër do të ishte më mirë sesa i pasur me aftësi të kufizuara.

 7.   RONALD dijo

  GSHT G MIR B POR NUK E KUPTOJ APO M

  1.    Milena dijo

   pz e vërteta për mua personalisht nuk u duk aq e mirë sp
   Ndoshta një klasë tjetër pyetjesh duhej të bëhej që do të shkaktojë më shumë reflektim dhe mësim më të madh

   1.    Në kohën e duhur dijo

    mbase sepse nuk mund të shkruash as "bëje" në mënyrë korrekte

 8.   Adrianët Choque Yancapallo dijo

  këto pyetje janë të mira

 9.   Jean Pierre Chacaliaza Huamani dijo

  Uau, më preku shpirtin, do të më ndihmojë të përmirësohem çdo ditë.

 10.   cesar augusto dijo

  myu mire pyetjet me pelqyen shume… ..