Cilat janë përdorimet kryesore të litiumit

përdorimet e litiumit

Litiumi është një element kimik që kohët e fundit po fiton rëndësi dhe popullaritet. Kërkesa për litium në mbarë botën po rritet dhe bëhet gjithnjë e më shumë me kalimin e viteve. Sidomos për shkak të përdorimit të tij të zakonshëm gjatë prodhimit të baterive dhe automjeteve elektronike. Mund të përdoret në mënyra të shumta dhe për qëllime të panumërta, prandaj është bërë shumë popullor në shoqërinë e sotme.

Nga pikëpamja farmaceutike, litiumi përdoret për trajtimin e çrregullimeve të ndryshme mendore. siç është rasti i çrregullimit bipolar. Përdoret edhe për trajtimin e patologjive të tjera që kanë të bëjnë me gjendjen mendore dhe emocionale. Në artikullin e mëposhtëm do të flasim për përdorimet e ndryshme të litiumit dhe efektet e mundshme anësore të tij.

Çfarë është litiumi

Litiumi është një përbërës i gjetur në zonat vullkanike dhe në kripe. Ka një ngjyrë të argjendtë edhe pse në pamje të parë mund të duket e bardhë. Është një metal që është i butë në prekje dhe zakonisht oksidohet kur bie në kontakt të drejtpërdrejtë me ujin dhe ajrin. Nga ana tjetër, ajo ka veti që janë alkaline dhe diamagnetike.

Është një element kimik që Është mjaft reaktiv dhe shpërthyes si dhe i ndezshëm, Prandaj, menaxhimi i tij duhet të kryhet nga profesionistë në këtë temë. Për sa i përket përdorimit të tij, zakonisht përdoret në industrinë e ndërtimit, për prodhimin e baterive ose kur trajtohen patologji të ndryshme emocionale dhe mendore.

Cilat janë përdorimet e litiumit

Litiumi zakonisht përdoret kryesisht në fushën e shëndetit mendor. Ai siguron një sërë efektesh që ndihmojnë në ruajtjen e një ekuilibri të caktuar në humorin e njerëzve që vuajnë nga çrregullime të caktuara. Është vërtetuar se është mjaft efektiv kur bëhet fjalë për trajtimin e një çrregullimi aq të zakonshëm sa bipolar. Litium ju lejon të reduktoni simptomat tuaja se personi që vuan nga çrregullimi bipolar në fjalë vuan.

Përveç kësaj, është një përbërje kimike që përdoret si masë parandaluese në episodet e mundshme të tipit maniak. Vetitë e litiumit e lejojnë atë të trajtojë drejtpërdrejt një problem mendor aq serioz sa depresioni. Gjithashtu përdoret shpesh për patologji të tjera si skizofrenia.

litium

Përdorime të tjera të litiumit

Përveç përdorimit për trajtimin e disa çrregullimeve mendore të tilla si depresioni ose bipolariteti, Litiumi përdoret gjithashtu shpesh kur prodhohen produkte lubrifikante që do të ekspozohen ndaj temperaturave mjaft të larta. Meqenëse ka veti tharëse, litiumi përdoret për të thithur lagështinë që mund të jetë në hapësira të caktuara.

Litiumi zakonisht përdoret gjithashtu për të nxjerrë një përbërje të tillë si dioksidi i karbonit, prandaj përdoret zakonisht kur pastrohen zona dhe hapësira si nëndetëset. Është gjithashtu një përbërës i përdorur gjerësisht në industrinë aeronautike.

Vitet e fundit, litiumi është bërë mjaft popullor për t'u përdorur për të bërë bateri elektrike. Falë litiumit, këto bateri kanë jetëgjatësi shumë më të gjatë se më parë dhe punojnë shumë më mirë se bateritë e viteve më parë.

Cilat janë efektet anësore të litiumit

Konsumi i litiumit duhet të kryhet sipas udhëzimeve të treguara nga një profesionist në këtë temë. Në rast të vuajtjes së çdo lloj efekti anësor Është e rëndësishme të konsultoheni me një specialist për këtë temë. Gëlltitja e litiumit zakonisht prodhon një sërë efektesh anësore si: ndjenjë etjeje, dridhje në duar, tharje e gojës, rënie e flokëve, inflamacion të buzëve ose skuqje dhe ënjtje në zona të ndryshme të trupit.

Litiumi gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje të forta të kyçeve dhe gjendje të rëndësishme depresive. Ato janë gjithashtu normale dhimbje stomaku, ndryshime në peshë ose humbje oreksi. Është e rëndësishme të shkoni te specialisti kur personi vuan nga lëvizje që nuk i kontrollon dot, kur ka shumë etje ose kur ndihet i dobët dhe pa forcë gjatë gjithë ditës.

Është gjithashtu e rëndësishme të shkoni te mjeku sa më shpejt të jetë e mundur, kur marramendje, takikardi në gjoks ose duart dhe këmbët mpihen. Është thelbësore t'i kushtohet vëmendje kur shfaqen dhimbje koke të forta ose halucinacione.

rëndësia e litiumit

Si nxirret litiumi

litium Është shumë e ndërlikuar dhe e vështirë për t'u gjetur si e tillë në natyrë. Kjo është arsyeja pse ajo gjendet në formën e një përbërësi të kripës. Litiumi nxirret nga tre lloje depozitash: shëllira, pegmatitet dhe shkëmbinj sedimentarë. Depozitat e shëllirës përbëjnë më shumë se 65% të burimeve të litiumit në mbarë botën. Këto shëllira gjenden kryesisht në kripërat e Kilit, Argjentinës dhe Kinës.

Përbërja e kripërave të ndryshme do të ndryshojë në mënyrë të konsiderueshme në lidhje me përmbajtjen e litiumit. Minerale të tjera si klori, kalciumi ose hekuri janë gjithashtu të pranishëm, kështu që çdo shëllirë do të duhet të trajtohet. individualisht dhe privatisht.

Masat paraprake kur përdorni litium

Litiumi është një metal i tipit alkalik kështu që në gjendjen e tij të pastër Është një material i ndezshëm dhe shpërthyes. Përveç kësaj, është një përbërje shumë korrozive, kështu që mjetet gjatë trajtimit duhet të jenë të sakta dhe të përshtatshme. Nuk këshillohet përdorimi i litiumit brenda shtëpisë nëse personi nuk ka njohuri të mira shkencore dhe kimike.

Me pak fjalë, litium Është një nga elementët kimikë më të rëndësishëm për shoqërinë. Siç e keni parë, është një metal alkalik mjaft reaktiv që zakonisht përdoret kryesisht për të bërë bateri elektrike dhe në fushën e shëndetit mendor kur trajtohen çrregullime të tilla si bipolare.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.