Çfarë është kujtesa eidetic, a ekziston vërtet kjo kapacitet?

djalë i vogël me memorie eidetike

Ndoshta keni dëgjuar ndonjëherë për memorje fotografike, se si dikush është në gjendje të kujtojë në detaje të sakta diçka që ka parë më parë. Tjetra do të flasim për kujtesën eidetike, një aftësi që mund të kenë disa fëmijë, por që përgjithësisht zhduket tek të rriturit. Bëhet fjalë për aftësinë për të kujtuar imazhe me detaje pothuajse të sakta pa nevojën e përdorimit të menemonikës.

Cfare eshte

Në realitet, të gjithë ne mund të përdorim kujtesën eidetic deri në një farë mase. Ndoshta keni qenë ndonjëherë në gjendje të shihni një objekt pasi keni parë larg. Për shumicën e njerëzve kjo imazh zgjat disa sekonda ose edhe më pak se një sekondë. Nëse doni të dini nëse e keni këtë lloj kujtese, shikoni me kujdes një objekt dhe më pas mbyllni sytë. Ndërsa sytë janë të mbyllur, për sa kohë mund të vazhdoni të shihni objektin e vëzhguar në mendjen tuaj? Në varësi të kohës që duhet për të zbehur imazhi, ju mund të merrni një ide se si truri juaj e përdor këtë lloj kujtese.

Kujtesa eidetike kontrollohet nga lëvorja e pasme parietale e lobit parietal të trurit. Kjo është pjesa e trurit përmes së cilës përpunohen stimujt vizualë dhe ruhen imazhet. Për shumicën e njerëzve, këto imazhe mbahen vetëm për disa sekonda para se të hidhen nga mendja e tyre, ose informacioni transmetohet në kujtesa afatshkurtër... kështu që për një kohë të shkurtër eliminohet nga mendja.

Si funksionon

Kujtesa eidetike është një formë e përkohshme e kujtesës afatshkurtër. Kur shihni diçka vizuale, ajo hyn në kujtesën tuaj eidetike për disa sekonda para se të hidhet ose transmetohet në kujtesën afatshkurtër. Pasi të jetë në kujtesën afatshkurtër, mund të merret për ditë, javë ose muaj kur do të hidhet ose transmetohet në kujtesën afatgjatë.

Zakonisht, kur informacioni transmetohet nga kujtesa eidetike në kujtesën afatshkurtër, ai transmetohet si informacion më shumë sesa një imazh aktual që mund ta shihni në sytë e mendjes tuaj. Për shembull, ju mund të shihni çelësat tuaj të varur në mur në shtëpinë tuaj dhe pastaj mendoni se duhet të gjeni çelësat tuaj. Ju kujtoni nga kujtesa juaj afatshkurtër që i keni parë të varur në mur, por nuk mund t'i shihje atje aq qartë sikur t'i shikoje.

truri me memorie eidetike

Kujtesa fotografike

Ka nga ata që krahasojnë kujtesën eidetike me kujtesën fotografike, por në realitet është e njëjta gjë me një emër tjetër. Nga ana tjetër, ka nga ata që gjejnë ndryshime midis të dyve. Për disa studiues ekziston një ndryshim i qartë midis kujtesës eidetike dhe asaj fotografike. Gjithkush ka një memorie eidetike. Sidoqoftë, kjo kujtesë zgjat më pak se një sekondë për shumicën e njerëzve, jo më shumë se disa sekonda për njerëzit e tjerë.

Kujtesa fotografike është aftësia për të kujtuar një imazh për një periudhë shumë më të gjatë. Pak njerëz kanë një kujtesë me të vërtetë fotografike. Edhe njerëzit me një kujtesë fotografike mund të mos i mbajnë këto kujtime për një periudhë të gjatë. Shumica e kujtimeve fotografike zgjasin vetëm disa muaj më së shumti, pasi ato nuk transferohen në kujtesën afatgjatë, ato thjesht ruhen më shumë se zakonisht tek njerëzit e tjerë. Me një memorje fotografike, kujtesa eidetic transferohet në bankat e kujtesës afatshkurtër për ruajtje, duke e lejuar atë të merret shumë më vonë. Për ajo që punojnë të dy kujtimet janë të barabarta për sa i përket punës së kujtimit të imazheve në mendje.

Si funksionon

Kujtesa fotogjenike funksionon shumë ndryshe. Me memorjen fotografike, imazhi i objektit ruhet në kujtesën afatshkurtër ose afatgjatë. Personi që ka një kujtesë fotografike mund të mbyllë sytë dhe të shohë objektin në mendjen e tij aq qartë sikur të kishte bërë një fotografi, madje disa ditë ose javë pasi kishte parë objektin. Ky lloj i kujtesës është shumë i rrallë dhe i vështirë për tu provuar. Studiuesit dyshojnë nëse ekziston vërtet ky lloj i kujtesës.

kujtesa eidetic vs memorie fotografike

Kujtesa eetike dhe autizmi

Ekziston një lidhje midis kujtesës eidetike dhe autizmit. Dihet që ka njerëz me autizëm që kanë jo vetëm nivele të shkëlqyera, por edhe të mahnitshme të kujtesës. Rasti më i famshëm ishte ai i Kim Peek, historia e tij u bë një film me filmin Rain Man të luajtur nga aktori Dustin Hoffman. Protagonisti në film tregoi se si mund të shikonte një faqe libri dhe ta mësonte përmendësh atë përgjithmonë, diçka që Kim Peek mund ta bënte në të vërtetë. Përveç kësaj, ai ishte gjithashtu i aftë të bënte llogaritje vërtet komplekse.

Ajo ishte e aftë të ruante mijëra vepra letrare dhe mund t'i memorizonte ato brenda një ore, kur çdokujt me një lexim të shpejtë mund t'i duheshin disa orë vetëm për t'i lexuar ato. Kim Peek kishte autizëm dhe gjithashtu kishte shumë vështirësi në komunikim dhe komunikim. kryerjen e detyrave të thjeshta të përditshme në jetën tuaj.

Zhvillimi i kujtesës eidetike, a është e mundur?

Truri është si një muskul dhe në të njëjtën mënyrë që ju mund të stërviteni dhe të përmirësoni rezistencën dhe efikasitetin e çdo muskuli në trupin tuaj, ju gjithashtu mund të zhvilloni mendjen dhe kujtesën tuaj në nivele shumë të larta. Megjithëse në realitet, të kesh një memorie eidetike nuk mund të stërvitet për ta arritur atë me saktësi, është më shumë, besohet se është e nevojshme të kesh një predispozitë të caktuar natyrore për ta pasur atë. Isshtë një pjesë e vogël e popullsisë botërore që ka me të vërtetë këtë lloj kujtese, pasi që ata janë në gjendje ta përdorin atë pa mundim.

stërvitni kujtesën eidetike

Edhe pse nëse doni të përmirësoni kujtesën tuaj, është diçka që gjithmonë mund të jeni në kohë për ta bërë dhe është gjithashtu e mirë për ju. Trajnimi i kujtesës suaj do t'ju ndihmojë të përmirësoni cilësinë e jetës tuaj dhe madje të shmangni sëmundjet neurodegjenerative në të ardhmen. Të punosh mendjen është e nevojshme për këdo dhe nëse dëshiron të kesh një kujtesë të mirë tani dhe në të ardhmen, është e nevojshme që të fillosh të punosh mbi të me ushtrime të kujtesës ose aftësive mendore.

Të kesh një memorie eidetike është e komplikuar, por të kesh një kujtesë të mirë dhe aftësi mendore do të varet nga këmbëngulja juaj!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.