Çfarë është një argument nga autoriteti

marrëdhëniet midis njerëzve

A keni dëgjuar ndonjëherë se çfarë është argumenti i autoritetit? Ndoshta e keni, por nuk e dinit se çfarë ishte saktësisht. Tjetra do të shpjegojmë se çfarë është argumenti i autoritetit në mënyrë që ta njohësh herën tjetër kur të jesh para njërit prej tyre.

Argumenti

En pocas palabras, qëllimi i një argumenti është të bindni lexuesin se pretendimi juaj ka meritë. Kjo mund të arrihet me prova empirike në një përpjekje për të bindur lexuesin se pretendimi është vërtet i vërtetë. Përndryshe, një argument mund të bazohet në parime të pranuara dhe përdorimin e logjikës për të bindur lexuesin se pretendimi duhet të pranohet.

Një mënyrë e tretë për të bindur lexuesin është duke u mbështetur në një autoritet për të mbështetur pretendimin. Kjo mund të marrë formën e mbështetjes në një mendim eksperti për t'i shtuar peshë pretendimit tuaj, ose mund të mbështetet në një burim autoritativ për informacion.

Një shembull i mirë i argumentit nga autoriteti mund të gjendet në argumentimin ligjor. Avokatët mund të mbështeten në autoritetin e ligjit bazuar në statutet ose vendimet e gjykatës dhe deklaratat e bëra nga gjyqtarët gjatë vendosjes së çështjeve.

Në Angli, për shembull, vendimet gjyqësore kanë autoritet përmes doktrinës së precedentit. Kjo do të thotë që një vendim i marrë nga Gjykata e Lartë (ish Dhoma e Lordëve) konsiderohet një burim i autorizuar i ligjit dhe mund të mbështetet më vonë kur bëni pretendime në lidhje me ligjin.

Duke vazhduar shembullin e ligjit, një gjyqtar mund të lëshojë një urdhër obiter që ka më pak autoritet sesa një vendim ligjor dhe arsyetim mbështetës (ratio biryarndi). Akoma mund të përdoret në një argument nga autoriteti, por nuk është aq bindëse për të mbështetur një kërkesë sa një arsye vendimtare.

I njëjti gjyqtar gjithashtu mund të bëjë një deklaratë jashtë gjykatës. Përsëri, kjo mund të përdoret si pjesë e një argumenti nga autoriteti, por ai mbart peshë edhe më pak bindëse sesa një obiter ose marrëdhënie.

marrëdhëniet midis njerëzve

Ajo që ilustron kjo është se forca e një argumenti autoriteti varet nga pesha e autoritetit. Sa më burimor burimi, aq më bindës është argumenti. Kjo vlen jo vetëm për argumentin ligjor, por çdo argumenti që mbështetet në autoritet sesa në prova logjike ose empirike në mbështetje të pretendimit.

Për ta përmbyllur këtë pikë, një pretendim mund të mbështetet nga mbështetja tek autoriteti, i cili përfshin ekspertët si burime autoritare të mendimit. E rëndësishmja, forca e një argumenti të tillë do të varet nga pesha e autoritetit.

Gjithmonë përpiquni të përdorni burimin më autoritativ të disponueshëm dhe, kur është e mundur, mbështesni argumentin tuaj me prova empirike dhe logjike. Në këtë mënyrë ju gjithmonë do të keni vërtetësinë në argumentet tuaja.

Gabimet dhe argumentet nga autoriteti

Një gabim zyrtar në të cilin argumentohet se për shkak se një figurë (ose figura) e perceptuar e autoritetit beson se një propozim (i rëndësishëm për autoritetin e tyre) është i vërtetë, ai propozim duhet të jetë i vërtetë. Kjo është e njohur gjithashtu si thirrje ndaj autoritetit ose argument nga autoriteti (siç e kemi shpjeguar në paragrafët e mëparshëm).

Kjo lajthitje ndodh kur personi Y pretendon se personi X ka përvojë në temën në fjalë. Prandaj, kushdo që X beson është e vërteta. Përndryshe, kjo mund të ndodhë edhe nëse personi Y pretendon të jetë autoriteti, prandaj kushdo që Y beson se është i vërtetë.

Kjo lajthitje mund të jetë e vështirë të shmanget, sepse zakonisht kemi arsye të mira për të besuar figura të autoritetit ose ekspertit. Shpesh, autoritetet bëjnë pretendime precize. Sidoqoftë, është e rëndësishme të kuptohet se vlefshmëria e një argumenti nuk ka asnjë lidhje me personin që bën pretendimin.

njeri i lumtur

Argumentet duhet të bazohen në prova. Sidoqoftë, ka raste kur përdorimi i autoritetit nuk është i gabuar. Prindërit shpesh përdorin autoritetin e tyre për të bindur fëmijët të sillen. Përgjigja klasike, "sepse unë thashë kështu", për pyetjet që një fëmijë bën, në një farë mënyre, një argument nga autoriteti. A do të thotë kjo se prindërit po bëjnë diçka të gabuar? A kemi nevojë që prindërit t'u tregojnë fëmijëve se vendosja e gishtave në një prizë elektrike është e rrezikshme? Jo, përdorimi i autoritetit në situata si kjo është i garantuar. Kur flasim për shkencën, sidoqoftë, duhet të kihet parasysh sa vijon.

Forma logjike

Nëse një person është autor i një teme, pretendimet e tij mbi atë temë janë të vërteta.

Autoriteti, A, pohon se fjalia P është e vërtetë.
P është brenda subjektit mbi të cilin A është një autoritet.
Prandaj, P është e vërtetë.

Shembuj të argumentit nga autoriteti

 • Shkurtimet e mëposhtme përdoren në shembujt më poshtë:
 • PN = Premisa e nëntë për N = 1,2,3,. (p.sh., P1 është premisa e parë, P2 është premisa e dytë, etj.)
 • C = Përfundim

Shembuj me premisa

 • Pyetja 1: Albert Einstein ishte një fizikant ekspert.
 • P2: Ai doli me teorinë e relativitetit.
 • C: Prandaj, teoria e relativitetit është e vërtetë.

Shpjegim: Ndërsa Ajnshtajni ishte me të vërtetë një fizikan ekspert, duke fituar një Nobel për punën e tij mbi efektin fotoelektrik, ne nuk duhet të besojmë diçka vetëm sepse ai tha se është e vërtetë. Ka arsye për të besuar se Ajnshtajni kishte të drejtë: teoria e tij shpjegon orbitën e Merkurit, funksionimin e sistemeve GPS dhe valët gravitacionale janë vërejtur [1, 2, 3]. Të gjitha këto arsye vërtetojnë mbështetjen për relativitetin pa u mbështetur në autoritetin e Ajnshtajnit.

njeri me mjekër

Shtë e rëndësishme të jesh në gjendje të njohësh kur dikush përdor autoritetin si premisë e një argumenti. Besueshmëria e një autoriteti mund të sigurojë arsye të arsyeshme për të besuar pretendimet, por nuk duhet parë si një argument i vlefshëm i formuar plotësisht.

Deklaratat e bëra nga autoritetet duhet të përdoren si një mjet për të përqendruar vëmendjen tonë ndërsa bëjmë hulumtimet tona, pasi ato mund të na ndihmojnë të përcaktojmë të dhënat përkatëse. Argumentet në të cilat përfundimi bazohet në pretendimet e një autoriteti janë të pavlefshme dhe duhet të refuzohen, gjë që përfshin gjithashtu argumentet tuaja. Nëse jeni të interesuar në filozofinë e të menduarit kritikShtë e domosdoshme që ju të vëzhgoni argumentet tuaja po aq me hollësi sa do të bënit një argument të kundërt.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.