di të them jo

Mësoni të thoni jo

Të dish të thuash se duke mos vendosur kufizime ndaj njerëzve të tjerë pa qenë nevoja t'i dëmtojmë ata, vetëm të tregojmë refuzimin tonë përballë një situate ose kërkese është baza e vetëbesimit dhe marrëdhënie të shëndetshme ndërpersonale.

Të kesh këmbëngulje të mirë është gjithashtu e nevojshme për të pasur vetëbesim të mirë dhe për të parandaluar të tjerët të na manipulojnë. Është një mënyrë për të qenë në gjendje të komunikosh me të tjerët në mënyrë të shëndetshme dhe duke u dhënë vlerë mendimeve tuaja, të drejtave tuaja dhe për t'u treguar të tjerëve se nevojat tuaja janë po aq të rëndësishme sa të tjerët.

Nëse vendosni kufizime, do të dini se si t'i zgjidhni konfliktet në mënyrë efektive

Kur di të thuash jo dhe e ke këmbëngulës, do të jeni në gjendje të zgjidhni më mirë konfliktet dhe të negocioni zgjidhjet që mund të keni me njerëz të tjerë. Nëse kjo nuk bëhet mund të biesh në manipulimin e të tjerëve dhe problemet bëhen gjithnjë e më të mëdha, duke ju bërë të ndiheni edhe më keq se nuk keni bërë më mirë.

Pasojat negative të të mos diturit të thuash jo, të mos vendosjes së kufijve kur është e nevojshme dhe në fund të fundit, të mos qenit një person i sigurt, do të sjellin gjithmonë probleme serioze në jetën tuaj. Për këtë arsye, është kaq e rëndësishme që të bëni pjesën tuaj dhe që pohimi të jetë pjesë e personalitetit tuaj duke filluar nga sot.

Në rast se nuk e punoni mirë, do të vazhdoni me problemin që nuk dini të thoni jo. Do ta keni vërtet të vështirë t'i refuzoni të tjerët kërkesat e tyre dhe të thoni se nuk do të bëhet një punë e madhe personale.

Rëndësia për të thënë jo

Do të jesh në gjendje të aksesoni të tjerët edhe nëse kërkesat e tyre janë në kundërshtim me mendimet tuaja, parimet, nevojat apo dëshirat. Kjo ndodh sepse do të keni frikë nga pasojat negative të refuzimit për të bërë diçka, edhe pse nuk dëshironi. Por cila është më e keqja që mund të ndodhë nëse refuzoni? Është e rëndësishme që të përqendroheni te vetja mbi të gjitha.

Pasojat e pranimit të asaj që në të vërtetë nuk dëshironi të bëni janë vetëm probleme që do t'ju shkaktojnë brenda. Do të ndiheni fajtorë për të bërë gjëra që nuk dëshironi dhe do të jeni të zemëruar me veten që jeni dakord për diçka që vërtet nuk keni dashur të bëni.

Sepse nëse njerëzit e tjerë zemërohen ose ndihen keq që ju nuk bëni diçka që nuk dëshironi, kjo do të thotë se ata nuk ju respektojnë si person dhe për këtë arsye, ata kanë nevojë që ju të vendosni kufij që të mos ndodhë më.

Rëndësia e të diturit të thuash jo

Siç do të imagjinoni të thoni se nuk është shumë e rëndësishme pasi është baza themelore e vetëbesimit dhe vetëvlerësimit tuaj. Është thelbësore të punohet për vendosmërinë dhe vendos kufij duke thënë jo në mënyrë që të kuptoni se do të ketë përfitime në jetën tuaj.

Disa nga përfitimet e të diturit se si të thuash jo janë:

 • Ju shmangni manipulimin.  Duke vendosur kufij për të tjerët dhe duke ua bërë të qartë se ka gjëra që ne nuk do t'i bëjmë, ata nuk do të jenë në gjendje të manipulojnë ose të përfitojnë prej jush.
 • Ju shmangni inatin. Ju do të jeni në gjendje të shmangni ndjenjën se të tjerët bëjnë atë që duan me ju, duke shmangur në të njëjtën mënyrë ndjenjën e pakënaqësisë ndaj të tjerëve dhe ndaj vetes që nuk keni vendosur kufij.
 • Ju keni më shumë siguri personale. Kur jeni në gjendje të thoni jo dhe të vendosni kufij për njerëzit e tjerë, do të ndiheni më mirë me veten tuaj. Vetëvlerësimi juaj do të fillojë të rritet dhe do të ndiheni më të sigurt me veten.
 • Ju merrni vendime më të mira. Duke marrë parasysh të gjitha pikat e mëparshme, e gjithë kjo do të thotë se duke pasur më shumë besim në veten tuaj, do të jeni në gjendje të merrni vendime më të mira, duke marrë nën kontroll jetën tuaj dhe duke ditur se çfarë doni dhe çfarë nuk dëshironi në të.
 • Ju shmangni përfshirjen në gjëra që nuk ju shqetësojnë. Duke vendosur kufizime, do të jeni në gjendje të shmangni përfshirjen në një situatë për të cilën mund të pendoheni më vonë. Duke thënë se nuk do të jeni në gjendje të shmangni ndërhyrjen në situata që shkelin parimet tuaja, mendimet tuaja ose që krijojnë shqetësim të madh emocional.
 • Ju shmangni një ndjenjë negative ndaj vetes. Ju do të jeni në gjendje të shmangni një ndjenjë ose imazh negativ për veten tuaj, sepse do të mësoni t'u tregoni të tjerëve atë që pranoni dhe çfarë nuk do të pranoni në asnjë mënyrë, pavarësisht se sa insistojnë ata.

Jo do të thotë jo

Mos kini frikë të thoni jo

Si fillim, duhet të lini mënjanë frikën e dhënies së refuzimit tuaj dhe përgjithmonë. Nëse i dorëzoheni gjithmonë kërkesave të të tjerëve, do të jetë një problem i brendshëm shumë i madh që ta duroni atë shqetësim për një kohë të gjatë. Do të keni pasoja të rënda emocionale dhe kjo më së miri shmanget me çdo kusht.

Ju nuk jeni një person i keq që refuzoni të bëni diçka që nuk dëshironi ta bëni, përkundrazi janë njerëzit e tjerë ata që nuk ju marrin në konsideratë kur ju kërkojnë të bëni diçka që nuk dëshironi të bëni. Por çfarë nëse ata nuk e dinë që ju nuk dëshironi? atëherë kur ju duhet të shënoni qartë kufijtë tuaj.

Dhe mbani mend, nëse një marrëdhënie me një person tjetër përfundon sepse nuk jeni dorëzuar ndaj kërkesave të tij, atëherë ajo që është e qartë është se ai person nuk duhet të jetë në jetën tuaj, është më mirë të largoheni dhe të vendosni distancë emocionale për të shmangur më tej. manipulim nga dikush që nuk është në gjendje të të respektojë.

Mësoni të thoni jo me vendosmëri

Për të thënë jo saktë, duhet ta bëni atë me vendosmëri. Së pari ju duhet të identifikoni në mendjen tuaj ato situata në të cilat keni thënë po kur vërtet doje të thuash jo. Mendoni gjithashtu se me kë shpenzoni më shumë dhe pse. Mendoni për emocionet që ndjeni dhe çfarë ju bën të pranoni kërkesat që nuk dëshironi t'i pranoni. A ia vlen vërtet?

Pasi të keni menduar situatat në të cilat ju ndodh më shumë, atëherë do t'ju duhet të zbatoni në praktikë këshillat e mëposhtme. Së pari do t'ju duhet të imagjinoni skenën në kokën tuaj dhe ta bëni atë duke e imagjinuar veten të jeni të sigurt. Pra, kur ju jepen përsëri këto situata në jetën reale, do të keni më shumë strategji mendore për të qenë në gjendje të kryeni vetëbesim dhe do të jeni në gjendje të thoni jo me lehtësi dhe vetëbesim më të madh.

Mbani në mend se arsyet tuaja për të thënë se ato nuk janë aq të vlefshme dhe duhet të respektohen po aq sa kërkesat e të tjerëve.

Ushtroni para pasqyrës

Përveç imagjinatës së situatave në mendjen tuaj, qëndroni para pasqyrës dhe praktikoni të thoni fraza si:

 • Nuk do ta bëj pasi nuk është puna ime
 • Faleminderit që mendove për mua për këtë, por nuk do ta bëj.
 • Unë e kuptoj shqetësimin tuaj, por mos llogarisni tek unë për të
 • Unë nuk do ta bëj, por me siguri ju mund ta bëni

Përsëritni fraza të këtij lloji duke vizualizuar situata të ndryshme. Gjëja më e mirë është të mendosh për situata që të kanë ndodhur tashmë dhe të përfaqësosh frazat që do të kishe dashur të thoshe, t'i thuash me besim në të ardhmen!

Vajza i thotë jo shefit të saj

Mos kërkoni falje që i keni mohuar vetes diçka.

Nëse kërkoni falje për refuzimin e diçkaje, duket se refuzimi është një gjë e keqe, dhe nuk është. Më së shumti mund të thoni fraza si: “Më vjen keq për ty, por nuk do ta bëj”. Ajo që ka rëndësi është t'i thuash gjërat me qetësi, siguri dhe pa asnjë grimë faji.

empatia është çelësi

Empatia është çelësi kur doni të mësoni të thoni jo, kështu që mund të dëgjoni tjetrin për të kuptuar se çfarë duan, por më pas përdorni këmbënguljen për të imponuar nevojat dhe të drejtat tuaja. Nuk duhet t'i pëlqesh të tjerët, as nuk keni nevojë për miratimin e tyre. Përdorni ndjeshmërinë, por mos e lini veten të manipuloheni nga askush.

Mund të thuash një jo të fortë pa qenë agresiv. Thjesht bëjeni me qetësi dhe në heshtje.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.