Zbuloni se si të njihni një person egomaniak

Egolatria bazohet në vetë-admirimin që një individ mund të ndiejë për veten e tij, i cili mund të njihet në një mënyrë jashtëzakonisht të thjeshtë pasi që vetëm duke vëzhguar disa karakteristika që njerëzit që ndiejnë një vetëvlerësim mbi vlerat normale.

Sipas Akademia Mbretërore Spanjolle kuptimi i egomaniakut përcaktohet si: kulti, adhurimi ose dashuria e tepruar ndaj vetes, e cila madje mund të merret si një problem psikologjik, sepse individët priren të mburren dhe të mbajnë qëndrime të bezdisshme në lidhje me atë se sa të mëdhenj besojnë se janë.

Njerëzit egomaniakë priren të jenë shumë arrogant, narcisist, përjashtues dhe me humor të keq çfarë çon drejt të qenit një individ i padëshiruar në shumicën e qarqeve shoqërore; egotizmi mund të dëshmohet në figura të mëdha historike si Napoleon Bonaparte.

Egolatria mund të identifikohet në një mënyrë shumë të lehtë, dhe kjo sepse njerëzit kanë tipare të caktuara shumë të zakonshme midis të gjithë egomanasve.

Përkufizimi i egotizmit

Përkufizimi i këtij termi i jepet ekzistencës së tipareve dhe karakteristikave specifike që një person mund të paraqesë, të përcaktuara nga psikologjia.

Etimologjia e kësaj fjale vjen nga gjuha greke pikërisht nga "ego" që përkthehet si unë, dhe "latria" duke qenë kult ose admirim i saj përkatës. Njerëzit me përqendrim te vetja shpesh kanë një qëndrimi i epërsisë para çdo personi tjetër, sepse ata ndiejnë një admirim për personin e tyre në një shkallë të tillë që në psikologji mund të merret si një çrregullim ose patologji.

Shkaqet më të zakonshme të egotizmit

Egolatria konsiderohet kryesisht si një çrregullim psikologjik ose patologji, prandaj duhet parë nga pikëpamja profesionale shkaqet që çojnë në këtë lloj sjelljeje, e cila shkakton shumë bezdi tek njerëzit që janë rreth një individi egomaniak.

Kjo lloj sjelljeje ka një rrënjë të thellë në mendjet e individëve që paraqesin disa karakteristika; Arsyet kryesore pse një person mund të veprojë në këtë mënyrë është sepse ata kishin një mungesë afeksioni gjatë një faze kryesore në jetën e tyre, kështu që ata vendosin të kenë një besim për veten e tyre të ndryshëm nga ajo që është me të vërtetë diçka që nuk është e zakonshme tek dikush me një mendësi e ekuilibruar.

Ekziston edhe një perceptim tjetër i shkaqet e sjelljeve egoiste të cilat janë të lidhura me trendet merkantiliste siç janë modelet që i kanë bërë njerëzit të besojnë se duke veshur një veshje të caktuar u jep atyre epërsi krahasuar me të tjerat që nuk kanë mundësi t'i fitojnë ato.

Megjithëse në të dy rastet ato zakonisht lidhen si një lloj vetëmbrojtjeje e krijuar nga individë të strukturuar në mënyrë që ata të ndiejnë se nuk mund të dëmtohen duke vepruar si njerëzit më të rëndësishëm në faqen e dheut.

Si të njohim një person egotistik?

Si rregull i parë për të njohur një nga këta njerëz, është e nevojshme të kuptohet se si janë ata dhe si veprojnë sepse ata kanë karakteristika të ngjashme që mund të shoqërohen lehtësisht, pasi shumë personazhe në histori dhe sot janë egomaniake, gjë që lehtëson shumë detyrat e shtëpisë . Në rastin e atyre njerëzve që janë të lidhur me botën e argëtimit, egotizmi mund të rezultojë pozitiv, pasi në këtë bazohet karriera profesionale e këtij lloji.

10 tipare të përbashkëta

Për të identifikuar më saktë një individ të këtij lloji, është e nevojshme të njihni disa nga sjelljet dhe qëndrimet më të zakonshme që ato zakonisht paraqesin, kështu që dhjetë prej tyre do të tregohen më poshtë:

 • Ata janë intolerantë ndaj kritikave dhe kur marrin një mendim në lidhje me personin e tyre mund ta marrin keq.
 • Ndjenjat e mëdha janë gjithmonë të pranishme dhe ata kanë një vizion të jetës së tyre të lidhur ngushtë me suksesin.
 • Ata e ekzagjerojnë në lidhje me cilësitë dhe aftësitë që i mbivendosin ato mbi ato të njerëzve të tjerë.
 • Ju mund të vini re mungesa e ndjeshmërisë gjë që i shtyn ata të kenë qëndrime çnjerëzore ndaj ofrimit të ndihmës për të tjerët.
 • Ata janë njerëz shumë ekzibicionistë sepse ndiejnë një ngritje të vetëvlerësimit duke i treguar të gjithëve se dinë se çfarë kanë arritur gjatë gjithë jetës së tyre.
 • Ata janë njerëz që nuk janë të interesuar për marrëdhëniet ndërpersonale, sepse e vetmja gjë për të cilën mendojnë është mirëqenia e tyre ekonomike dhe materiale.
 • zakonisht shtrembërojnë realitetin në lidhje me perceptimin që ata kanë për veten e tyre me qëllimin e vetëm për të qenë gjithmonë mbi pritjet e njerëzve përreth tyre, dhe përveç krijimit të ndjenjave të zilisë.
 • Ata gëzojnë virtyte shoqërore, megjithëse në përgjithësi janë gjithmonë vetëm sepse qëndrimet e tyre i largojnë njerëzit përreth tyre pasi janë shumë irritues dhe të bezdisshëm.
 • Ata ndiejnë një lidhje të madhe me të gjitha aspektet që përforcojnë imazhin e një personi të suksesshëm, të cilin e ndjekin praktikisht si fe.
 • Interesi për të takuar njerëz që ai mendon se mund të rrisin statusin e tij shoqëror është i pamasë.

Egolatria është parë përmes shumë figurave historike, megjithëse ato nuk njihen për arritje vërtet të mira, por ato shërbejnë si shembuj të shkëlqyeshëm, mes tyre janë: Adolf Hitler, Josif Stalin, Genghis Khan dhe Napoleon Bonaparte, ndër të cilat të gjitha këto karakteristika mund të vërehen në biografitë.

Egolatria për shkak të arsimimit të keq

Këto sjellje mund të gjenerohen gjithashtu nga mungesa e vëmendjes ndaj fëmijëve në moshë të hershme, si dhe për shkak të shumë lejueshmërisë, e cila në përgjithësi bën që fëmijët të bëhen të pabindur, duke u shkaktuar atyre ndjenja epërsie edhe ndaj prindërve të tyre.

Kjo lloj sjelljeje mund të jetë shumë negative në lidhje me atë që nënkupton jetesa në një komunitet ose shoqëri, kjo sepse të gjitha këto priren të jenë shumë të bezdisshme dhe irrituese për njerëzit që ekzistojnë në mjedisin e tyre shoqëror.

Njerëzit e përqendruar tek vetja janë zakonisht vetëm, megjithëse kjo nuk i prek ata shumë pasi që objektivat dhe qëllimet e tyre drejtohen në mënyrë rigoroze drejt përmirësimit të tyre dhe mirëqenies ekonomike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.