54 fjalë me kuptim të thellë

fjalë me kuptim në libër

Spanjishtja është një gjuhë që ka një pasuri të madhe leksikore dhe është e vështirë të gjesh një gjuhë tjetër në botë që të krahasohet me këtë pasuri që ka. kemi shumë fjalë dhe disa kanë një kuptim aq të thellë sa nuk na lënë aspak indiferentë.

Mund të mburremi me një gjuhë shumë të pasur me një numër të madh fjalësh të ndryshme. Edhe shqiptimi i tij del i pasur dhe i bukur. Është e zakonshme që të huajt ta kenë disi të vështirë të mësojnë spanjisht për shkak të shumë frazave me kuptime të ndryshme... por, Më poshtë duam t'ju tregojmë për disa nga fjalët me kuptim të thellë që do të gjeni në gjuhën tonë.

fjalë të thella spanjisht

Nëse është e nevojshme, merrni një stilolaps dhe një letër, sepse me shumë gjasa do të zbuloni disa fjalë që nuk i keni ditur më parë, por që do t'ju pëlqejë t'i zbuloni. Ju mund të dini tashmë disa nga fjalët këtu, por nëse jo, nuk është kurrë vonë për të mësuar pak më shumë!

Ka fjalë me kuptim të thellë

 1. Qëndrueshmëri Kjo fjalë tregon aftësinë e një qenieje të gjallë për t'u përshtatur me rrethanat dhe ndryshimet, veçanërisht kur ato ndryshime janë të vështira ose shqetësuese. Një person elastik, për shembull, është i aftë të mësojë nga ato rrethana të pafavorshme për t'u përmirësuar në të ardhmen.
 2. Melaconlia. Melankolia është një trishtim që ndihet me kalimin e kohës që mund të vijë nga mungesa e një vendi apo personi, që shkakton një farë apatie ndaj jetës.
 3. E pashprehur. Kur diçka është aq e pabesueshme dhe krijon një ndjenjë të tillë habie sa është e vështirë ta shprehësh me fjalë të tjera.
 4. E pamatshme. Aq i madh sa është e pamundur të matet.
 5. Eterike. Diçka që është krejtësisht e lehtë dhe shumë delikate, aq sa duket jashtë kësaj bote.
 6. E tepërt. Diçka që nuk është e nevojshme, që mbetet, që është e tepërt.
 7. I përkohshëm. Ajo që zgjat shumë pak, është aq e shkurtër sa vështirë se mund të vlerësohet.
 8. i përjetshëm. Ajo që edhe të ketë një fillim, nuk do të ketë fund. Përgjithmonë ose përjetësisht.
 9. Petrichor. A keni vënë re ndonjëherë se si erë dyshemetë e rrugëve kur fillon të bjerë shi? Kjo erë njihet si petrichor.
 10. I ëmbël. Tingull delikat, shumë i butë.
 11. Serendipiteti. Kur gjen diçka të papritur kur kërkon diçka tjetër.
 12. Flush. Është ngjyra që kanë retë e kuqërremta kur ndriçohen nga rrezet e diellit, zakonisht në perëndim të diellit.
 13. Ndoshta. Kur ke dëshirë që diçka konkrete të ndodhë.
 14. Lumineshencë. Kur një trup është i aftë të lëshojë dritë, sado e dobët qoftë, dhe kjo është e perceptueshme në errësirë.
 15. Iridescence. Fenomeni optik ku shihet toni i dritës duke krijuar ylber të vegjël.
  Elokuencë. Aftësia për të folur në mënyrë efektive në mënyrë që të tjerët të kënaqen apo edhe të preken nga fjalimi.
 16. Dhembshuri. Ndjenja e butësisë ose pikëllimit përballë rrethanave të pafavorshme të njerëzve të tjerë.
 17. Botë. I pastër dhe pa aditivë apo gjëra të tepërta.
 18. E pafund E cila nuk ka fund në asnjë mënyrë, ose të paktën nuk ka fund të njohur.
 19. E pashuar. Kjo nuk mund të thahet.
 20. Gjest. Lëvizja e trupit që manifestohet me ndjenjë.
 21. Epoka. Periudha kohore në të kaluarën që shënon historinë ose jetën e një personi.
 22. Vetmia. Gjendja e izolimit ose izolimit.
 23. nefelibat. Personi ëndërrimtar që ndryshon nga realiteti me mendimet e tij.
 24. Gjallëri e madhe. Flluskat e ajrit që mund t'i gjeni në çdo gjendje të lëngshme.
 25. Ataraksia. Qetësia.
 26. Të harrosh. Veprim vullnetar ose për të mos pushuar së kujtuari ose për të mos qenë në gjendje të sillni në mendje disa kujtime specifike.
 27. Ashen. I pastër, pa njolla, pa asnjë lloj defekti.
 28. Përgjumësi. Një person që shfaqet zgjuar dhe ecën kur është vërtet në gjumë.
 29. Lindja e Diellit Rrezet e para të dritës që shfaqen gjatë ditës, pak para se Dielli të shfaqet në horizont.
 30. Epifania. Zbulimi i brendshëm i njerëzve në një rrethanë specifike.
 31. Rezultati. Fundi i një historie, kur zgjidhet korniza e asaj që ndodhi.
 32. Bonhomie. Sjellja dhe karakteri i bazuar në ndershmërinë dhe thjeshtësinë e personit.
 33. Aleksitimia. Pamundësia për të zbuluar verbalisht emocionet e veta.
 34. Odalexagnia. Kënaqësi dhe kënaqësi nga kafshimi dhe/ose kafshimi.
 35. Apodiopsis. Akti mendor i zhveshjes së një personi tjetër, nëpërmjet imagjinatës.
 36. Atelofobia. Frika për të mos qenë mjaftueshëm i mirë.
 37. Shkelje. Ofendoni dikë seriozisht si me fjalë ashtu edhe me veprime.
 38. Kimerike. Irreale dhe fantastike, ekzistuese vetëm në imagjinatë.
 39. kalopsia. Të besosh se diçka është më e bukur se sa është në të vërtetë.
 40. zvarritje Mungesa e inkurajimit, mungesa e dëshirës për të bërë gjëra.
 41. I tharë. Se ai është i trishtuar, melankolik, i dëshpëruar, që vyshket...
 42. derri. Njeri i fortë, i guximshëm, i guximshëm.
 43. berraca. Personi barraca është ai sipërmarrësi, "i hedhur përpara".
 44. verring. Kur një person është gjithmonë i emocionuar seksualisht, bëhet problem për jetën e tij të përditshme.
 45. Rame. Diçka që është kaotike por e bukur në të njëjtën kohë, kaosi dhe ekuilibri tregohen duke qenë Ramé.
 46. kilig. Kur ndjen flutura në bark kur ndjen dashuri ndaj një personi tjetër, në gjendjen e dashurisë.
 47. Cafune. Kaloni gishtat nëpër flokët e personit që doni me dashuri.
 48. Logofilia. Dashuria dhe magjepsja për fjalë të caktuara.
 49. Meraki. Bëni diçka me dashuri dhe vendosni gjithë pasionin në të.
 50. Reciprociteti. Jepini tjetrit të njëjtën gjë që na është dhënë neve. Jepni dhe merrni për të mbajtur një marrëdhënie në ekuilibër.
 51. Shpresoj Shpresa është një qëndrim, një ndjenjë që të bën të mos humbasësh besimin se diçka e mirë do të vijë ose se dikush do të arrijë atë që synon të bëjë.
 52. hipiar. Duke kënduar me një zë që tingëllon si një rënkim.
 53. uebos. Fjalë që i referohen një nevoje.
 54. Agibilibus. Do të thotë të kesh zgjuarsi, aftësi dhe djallëzi për jetën, të dish të funksionosh lehtësisht në kontekste të ndryshme.

Fjalët mund të shkruhen në duar

Siç mund ta shihni, sapo keni zbuluar shumë fjalë spanjolle me kuptime të thella, fjalë që ndoshta nuk i keni ditur ose ndoshta i keni ditur. Ne jemi befasuar veçanërisht nga fjala "uebos". Është e mundur që ju të keni thënë ndonjëherë: "Kështu duhet të jetë për vezët", një frazë që duket se është thënë keq ose është e vrazhdë. Por në realitet do të ishte: “kashtu duhet të jetë për arsye”, pra ju do të thoni se “duhet të jetë kështu nga nevoja”.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.