21 thënie dhe kuptimi i tyre

fjalët e urta janë kulturë

Jetojmë në një shoqëri të pasur me fjalor e gjithashtu edhe me fjalë të urta! Thëniet janë ato fraza ose fjali që kalojnë brez pas brezi dhe që, për më tepër, kanë një kuptim që na ndihmon ta kuptojmë jetën pak më mirë.

Për më tepër, mund të themi se fjalët e urta janë një formë e shprehjes popullore që e bën kulturën tonë edhe më të pasur. Është mençuria që transmetohet mes njerëzve. Shprehjet kalojnë nga babai te djali… përdoret për të reflektuar për disa gjëra në jetë dhe mësoni të veproni si duhet.

Thënie interesante me kuptimin e tyre

Thënie të jetës që na bëjnë të ndihemi mirë
Artikulli i lidhur:
11 thënie të jetës

Mos i humbisni të gjitha fjalët e urta që kemi përgatitur që të dini:

 • Si babai si djali i. Kjo thënie i referohet faktit se një baba dhe djali i tij ose një nënë dhe vajza e saj kanë shumë ngjashmëri, zakonisht në karakter ose në mënyrën e të qenurit.
 • Për fjalë budalla, veshë të shurdhër. Do të thotë që gjërat që ju thonë pa arsye ose janë të pasjellshme, është më mirë të mos i dëgjoni.
 • Larg syve larg zemrës. Kjo thënie do të thotë që nëse nuk shihni diçka në veçanti, nuk vuani për të.
 • Çdo re ka një rresht argjendi. Kjo thënie përdoret shpesh kur përjeton përvoja të ndërlikuara, për të reflektuar në anën e mirë të gjërave. Ne përpiqemi të kemi një mendim optimist për përvojat më të vështira. Kjo është, nga çdo gjë e keqe, ju mund të mësoni.

fjalët e urta kanë kuptim

 • Nuk ka më të verbër se ai që nuk dëshiron të shohë. Edhe nëse kemi një të vërtetë të qartë para syve tanë, nëse perspektiva jonë pengohet nga zemra, ne nuk do të jemi në gjendje të shohim se çfarë na tregon arsyeja. Mund të jetë sepse e kemi të vështirë ta shohim, na dhemb ose thjesht sepse nuk duam ta kuptojmë.
 • Kush fle shumë, mëson pak. Kjo thënie përdoret për ata fëmijë që flenë vonë, dhe i referohet faktit që nëse e kalon jetën duke fjetur, humbet kohë për të vazhduar mësimin. Edhe pse realiteti është se trupi ka nevojë të pushojë dhe të flejë orët e nevojshme që të zhvillohet një mësim i mirë, prandaj ajo që ka rëndësi është të jesh në gjendje të flejë atë që i nevojitet trupit.
 • Në shtëpi farkëtar, thikë druri. Kjo thënie do të thotë se personat që punojnë në një zanat apo profesion të caktuar, në jetën e tyre private, nuk zbatojnë rregullat apo këshillat që zakonisht u ofrojnë njerëzve të tjerë. Për shembull, një pastrues, shtëpia e të cilit është e çrregullt ose e ndotur, një murator që nuk e përfundon punën në shtëpinë e tij, etj.
 • Kush nuk do lëng mishi i jepen dy gota. Është një thënie që flet për gjërat që njerëzit përpiqen të shmangin, por në fund, megjithëse përpiqen t'i shmangin, përfundon duke ndodhur më shumë nga sa kishin menduar.
 • Kush nuk vrapon...eshte sepse po fluturon. Kjo thënie përdoret shpesh për të rritur entuziazmin kur një lloj mundësie po ndodh rreth nesh dhe ne nuk duam që ato të largohen. Ndaj jemi të vetëdijshëm që nëse nuk jemi ne të parët, në vendin tonë do të vijë dikush tjetër dhe më pas do ta heqë atë mundësi që mund të ishte e jona.
 • Në mot të keq, fytyrë të mirë. Kjo do të thotë që kur ndodhin kohë të vështira, ne mund t'i përballojmë ato me një qëndrim të mirë. Sepse nuk janë gjërat që na ndodhin, por duhet të jemi të vetëdijshëm se çfarë bëjmë me gjërat që na ndodhin. Është qëndrimi ynë që mund të përmirësojë ose përkeqësojë rrethanat.

Thëniet mund të na përcjellin diçka

 • Kush qesh i fundit, qesh më së miri. Kjo thënie aludon për faktin se do të jetë koha që do të tregojë se kush kishte të drejtë në një çështje specifike, duke ekspozuar personin e gabuar, por të vendosur të kishte të drejtë.
 • Kush merr shumë hapësirë, aq më pak shtrëngohet. Kjo thënie do të thotë se njerëzit që përpiqen të ndërmarrin dhe të bëjnë shumë gjëra në të njëjtën kohë në përgjithësi nuk do të përfundojnë duke bërë asgjë mirë... edhe nëse përpiqen të provojnë të kundërtën.
 • Buzët e lirshme fundosin anijet. Kur aludohet për këtë thënie, do të thotë se në shumë raste është më mirë të heshtësh dhe të mos thuash disa mendime për të shmangur konfliktet e panevojshme.
 • Nuk ka asnjë të keqe që zgjat njëqind vjet, as trup që i reziston. Kjo do të thotë që edhe nëse duhet të përjetojmë fatkeqësi, kohë të këqija ndodhin gjithmonë edhe nëse e kemi të vështirë të kalojmë rrugën. Koha dhe pritja do na tregojne se jemi te afte te rezistojme...dhe nese nuk kalojne trupi nuk do t'i rezistoje sepse do te vije nje moment kur ne nuk jemi me ne kete bote dhe nuk do te vazhdojme te vuajme. .
 • Një dëgjues i mirë, mjaftojnë pak fjalë. Kjo thënie do të thotë se një person që di të dëgjojë saktë me pak fjalë që një person tjetër përdor për t'u shprehur, do të jetë më se i mjaftueshëm. Nëse një person e shpjegon veten qartë, edhe marrësi do ta kuptojë lehtësisht atë. Nuk është e nevojshme të shkoni shumë herë për të përcjellë një mesazh.
 • Ngrini korba dhe ata do t'ju nxjerrin sytë. I referohet edukimit që prindërit u japin fëmijëve të tyre. Nëse disa prindër u transmetojnë fëmijëve një edukatë apo urdhër të keq, atëherë kur fëmijët e tyre të rriten do t'i përsërisin ato sjellje të liga ndaj atyre nga të cilët i kanë mësuar.
 • Bëhu i famshëm dhe fle. Referohet me këto fjalë se edhe kur njeriu e përkufizon veten si njeri i mirë apo i keq, do të mbahet mend për këtë. Qëndrimi që keni ndaj jetës do të jetë ai që mbetet i gdhendur në kujtesën e njerëzve.
 • Më mirë i sigurt se sa keq. Është e rëndësishme të tregoheni të zgjuar dhe të merrni masa paraprake në jetë për të shmangur problemet apo të këqijat më të mëdha në të ardhmen.
  Është më mirë të parandalosh sesa të kurosh. Një thënie e ngjashme me atë të mëparshmen me të njëjtin kuptim.
 • Hidhe gurin dhe fshih dorën. Njerëzit që nuk janë gjithmonë të vetëdijshëm se po bëjnë gabim, mund të kenë veprime të mjerueshme dhe më pas t'i mbulojnë ato në mënyrë që njerëzit e tjerë të mos i kuptojnë veprimet e tyre të mjerueshme.

mund të shkruhen fjalë të urta

 • Hajduti beson se të gjithë janë në të njëjtën gjendje. Njerëzit që sillen keq besojnë se të tjerët do të veprojnë në të njëjtën mënyrë. Edhe të metat që ata shohin dhe vënë në dukje te të tjerët janë në fakt të meta që i përcaktojnë por e fshehin atë.
 • Për të keqen e shumë njerëzve, ngushëllim për të gjithë. Kjo thënie do të thotë se nëse ka një problem nga i cili vuajnë shumë njerëz, duke ndarë vuajtjet, ata shkojnë më mirë. Me kalimin e kohës, proverbi u modifikua dhe u tha "për keq nga shumë, ngushëllim budallenjsh" si referencë që nuk duhet ngushëlluar nga e keqja e të tjerëve, por realiteti që kjo fjalë e urtë e modifikuar nuk aludon në realitet.

Ju mund t'i dini tashmë disa nga këto fjalë të urta ose të tjera mund të kenë qenë të reja për ju, por në çdo rast, të gjitha ato ofrojnë një pasuri të madhe kulturore!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.