Si të bëni një fletë mbulesë në mënyrë korrekte

Këto janë kopertinat e disa veprimtarive ose punimeve të shkruara, si dhe librave, revistave ose ndonjë produkti që e meriton këtë, pasi ato janë ato që i japin përshtypjen e parë personit që dëshiron ta lexojë, duke qenë një parathënie e tyre. .

Fletët e prezantimit kanë një strukturë që duhet të ndiqet në mënyrë rigoroze, sepse informacioni që do të transmetohet duhet të jetë i qartë dhe konciz, në mënyrë që të gjithë ata që kanë mundësi ta lexojnë, mund të kenë një nocion të temës që trajtohet gjatë punës.

Ekzistojnë pafundësi modelesh të fletëve të prezantimit, të cilat mund të shërbejnë si udhëzues në kohën e realizimit të tyre, megjithëse zakonisht institucionet arsimore kanë strukturën dhe rregulloren e tyre për realizimin e tyre, të udhëhequr nga një format i krijuar prej tyre.

Këto mund të gjenden në pothuajse çdo lloj dokumenti të shkruar, qoftë fizik apo dixhital, pasi ato mund të gjenden edhe në faqet e internetit, sepse është absolutisht e nevojshme t'u tregoni lexuesve lëndën me të cilën dëshironi të merreni, në atë mënyrë tërheq vëmendjen e publikut ose përdoruesve të dëshiruar për të.

Brenda parametrave të vendosur për realizimin korrekt të këtij lloji faqesh, përmbajtja duhet të jetë e shkurtër dhe e drejtpërdrejtë; Meqenëse përdorimi i përmbajtjes së tepruar mund të jetë mbizotërues për njerëzit, duke i hutuar ata, gjë që do të rezultojë në mungesë interesi për dokumentin.

Duhet të merret parasysh se performanca e dobët e një fletë mbulesë mund të penalizohet Në disa mënyra, natyrisht, kjo varet nga fusha në të cilën përfshihet dokumenti ose çfarë do të prezantohet, sepse nëse po flisni për një institucion arsimor, mund të rezultojë në një vlerësim të keq; Ashtu si kur doni të shisni një libër, revistë ose ndonjë produkt, një kopertinë e mrekullueshme ka rëndësi të madhe, për të arritur shitje pozitive, përndryshe mund të rezultojë në një produkt që askush nuk është i interesuar ta blejë.

Struktura themelore e një fletë mbulesë

Secili institucion dhe kompani ka strukturën e vet, të cilën për ta hartuar, ata duhej të ndiqnin një bazë, e cila është udhëzuesi kryesor i të gjithë atyre që bëjnë këto kopertina.

Për të filluar të bëni një fletë prezantimi, duhet të merren parasysh disa aspekte, të cilat do të tregohen më poshtë dhe gjithashtu disa këshilla në mënyrë që përdorimi i saj të ketë një efekt pozitiv në atë që dëshironi të paraqisni.

LaKarakteristikat kryesore të këtyre mbulesave Ato janë: titulli i veprës, emrat e autorëve, një logo ose vizatim prezantues, në rast se është një vepër studimore duhet të ketë emrin e institucionit dhe karrigen ose subjektin të cilit i përket, dhe vitin në të cilin dokumenti po paraqitet.

Titulo

Këto janë emrat që do të vendosen në vepër ose punë, ajo duhet të jetë e vendosur në qendër, dhe me letra pak më të mëdha se të tjerët, për të siguruar që të gjithë ata që lexojnë dokumentin të dinë se çfarë po paraqitet.

Për të krijuar një titull goditës, duhet të merren parasysh disa aspekte, të cilat do t'i japin ato karakteristika, të cilat do të tërheqin vëmendjen e një publiku të gjerë.

  • Topic: Kur bëni titullin, e cila është gjëja më e rëndësishme për të bërë një fletë prezantimi, është jashtëzakonisht e rëndësishme të vendosni një emër të lidhur ngushtë me atë që ekspozohet, në mënyrë që të ketë kuptim. Tema është qendra e këtyre, të cilat duhet të zbukurohen me disa fjalë shtesë, natyrisht nëse kjo është ajo që ju dëshironi.
  • Fjalë të ndezura: Pasi të dini se cila është tema kryesore, dhe ta vendosni atë, duhet të vendosen disa fjalë që tërheqin vëmendjen e lexuesve ose blerësve, të cilat natyrisht, pajtohen me atë që dëshironi të tregoni, nëse doni të flisni për ndotjen e ujit, Ju keni një ideja kryesore, së cilës mund t’i shtoni diçka si: të dini se si ndikon ndotja e ujit në qeniet njerëzore, e cila është një deklaratë e një problemi, i cili është shumë efektiv në tërheqjen e njerëzve kuriozë për këtë temë.
  • Numrat: Në disa raste, përdorimi i numrave në tituj është pozitiv, sepse ato ofrojnë një sasi të caktuar informacioni që mund të sigurojë teksti, në këtë mënyrë zakonisht përdoren zgjidhje ose këshilla që mund të jenë të dobishme për një problem të ngritur, për shembull: 5 këshilla për të shmangur ndotjen e ujit, ose 10 mënyra për të parandaluar ndotjen e ujit në zonat urbane.
  • Shkurtësia: Duhet të merret parasysh që titujt nuk duhet të jenë më të gjatë se 15 fjalë, pasi kur është një tekst i zgjeruar, interesi i çdo individi që do ta lexojë humbet automatikisht. Për të krijuar një titull të mirë, ai duhet të jetë i shkurtër dhe të tregojë temën me fjalë të thjeshta, të kuptueshme për lexuesit.

Autori

Pas titullit, është shumë e rëndësishme të thuhet se kush ose kush ishin ata që përgatitën punën, pasi kjo është ajo që u jep meritë atyre njerëzve.

Emrat mund të vendosen pothuajse kudo, megjithëse kjo varet nga lloji i dokumentit që po bëhet.

Në qoftë se ju jeni duke bërë punë studimore, normalisht institucionet janë ato që diktojnë se si bëhet një fletë prezantimi, megjithëse normalisht këto shkojnë në krye, së bashku me emrin e institucionit dhe informacione të tjera.

Kur flitet për një produkt si një libër, emrat e autorëve mund të gjenden nën titull.

Logo ose vizatim

Shumë njerëz pëlqejnë rregulloje punët, dhe ka edhe udhëzime që kërkojnë si rregullore përdorimin e logove në punime, të cilat gjithashtu u japin ngjyra dhe karakter teksteve.

Vendi më i mirë për t'u vendosur mund të jetë në pjesën e sipërme ose të poshtme të titullit, duke qenë natyra qendrore, edhe pse kjo varet nga secili person, pasi përdorimi i tyre zakonisht nuk është i detyrueshëm.

Në rastin e një albumi ose një libri, është shumë e rëndësishme të pasqyroni temën për të cilën dëshironi të flisni me një imazh që ka një kontekst të ngjashëm me temën kryesore, pasi kjo tërheq më shumë vëmendjen e lexuesve ose blerësve të mundshëm.

Data e realizimit

Çdo lloj pune apo produkti tekstual duhet të jetë gjithmonë i datuar, pasi ky është ai që garanton se është bërë nga autori, kjo parandalon gjithashtu që ajo të raportohet për plagjiaturë, pasi përmban datën kur është bërë.

Këto mund të vendosen në cepat e sipërm ose të poshtëm me shkronja pak më të vogla, megjithëse edhe pse kanë një rëndësi për autorët, ato zakonisht nuk kanë shumë rëndësi kur bëhet fjalë për tërheqjen e vëmendjes së lexuesve.

Gjëja më e rëndësishme që duhet të keni parasysh për të ditur të bëni një fletë prezantimi, është se duhet të keni origjinalitet dhe të shmangni plotësisht plagjiaturën, në mënyrë që të keni një punë ose punë krejtësisht të re, dhe që ajo të ketë ato karakteristika të nevojshme që arrijnë të tërheqin vëmendja e lexuesve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.