45 Fraza të Budës plot mençuri

frazat e Buddhës

Në ditët e sotme ju mund ta shihni Budën kudo pasi ai është një simbol i mençurisë dhe qetësisë që të gjithë dëshirojnë në jetën e tyre. Sidarta Gautama njihet si Gautama Buddha ose Gautama Buddha (563 pes-483 pes) dhe ishte një i urtë mësimet e të cilit ishin përgjegjës për ndërtimin e budizmit siç e njohim ne sot. Ai lindi në republikën e shkatërruar Shakya (tani Nepal) në rrëzë të Himalajeve.

E gjithë mençuria e tij u mësua veçanërisht në Indinë veriperëndimore, por besimet e tij budiste u përmblodhën dhe memorizuan nga pasuesit e tij dhe falë kësaj, sot, ne mund t'i dimë të gjitha këto fraza. Ato janë fraza që kur i lexoni mund t'ju bëjnë të shihni jetën nga një këndvështrim tjetër dhe t'ju bëjnë të ndjeni se jeta, në të vërtetë, është shumë më e rëndësishme nga sa duket.

Statuja e Budës

Gautama Buda ka frymëzuar shumë breza për t'i bërë njerëzit njerëz më të mirë, pavarësisht nëse ata ndjekin një fe apo jo. Frazat e tij janë shumë inteligjente dhe do t'ju ndihmojnë të gjeni një mënyrë për të bërë ndryshime pozitive në jetën tuaj ... ju mund t'i jepni një kuptim të ri jetës tuaj! Mbase pas shumë shekujsh pas vdekjes së tij, ai do të bëhet udhëheqësi juaj i ri shpirtëror. Budizmi mund t'ju ndihmojë të jetoni jetën plotësisht pa hequr dorë nga bindjet tuaja personale.

Frazat e Budës që do të ndryshojnë jetën tuaj

 1. Kujdesuni për pjesën e jashtme po aq sa për brendësinë, sepse gjithçka është një.
 2. Reflektimi është rruga për në pavdekësi; mungesa e reflektimit, rruga drejt vdekjes.
 3. Ashtu si një gjarpër derdh lëkurën e saj, ne duhet të hedhim të kaluarën tonë pa pushim.
 4. Si lule të bukura, me ngjyra, por pa aromë, ato janë fjalët e ëmbla për ata që nuk veprojnë në përputhje me to.
 5. As armiku juaj më i keq nuk mund t'ju dëmtojë aq shumë sa mendimet tuaja.
 6. Nuk ka asgjë më të tmerrshme se zakoni i dyshimit. Dyshimi i ndan njerëzit. Shtë një helm që prish miqësitë dhe prish marrëdhëniet e këndshme. Shtë një gjemb që irriton dhe dëmton; është një shpatë që vret.
 7. Qëllimi juaj në jetë është të gjeni qëllimin tuaj dhe t'i jepni gjithë zemrën dhe shpirtin tuaj.
 8. Mos besoni asgjë, pa marrë parasysh se ku e keni lexuar, ose kush e ka thënë, nuk ka rëndësi nëse e kam thënë, përveç nëse pajtohet me arsyen tuaj dhe mendjen e shëndoshë.
 9. Një moment mund të ndryshojë një ditë, një ditë mund të ndryshojë një jetë, dhe një jetë mund të ndryshojë botën. Fraza të Budës për të reflektuar
 10. Mos lëndoni të tjerët me atë që i shkakton vetes dhimbje.
 11. Paqja vjen nga brenda. Mos e kërkoni jashtë.
 12. Edhe vdekja nuk duhet të ketë frikë nga dikush që ka jetuar me mençuri.
 13. Nëse problemi mund të zgjidhet, pse shqetësohet? Nëse problemi nuk mund të zgjidhet, shqetësimi nuk do të ndihmojë.
 14. Sekreti i shëndetit për mendjen dhe trupin nuk është të ndalet së qari për të kaluarën, ose të shqetësohet për të ardhmen, por të jetojë momentin e tanishëm me maturi dhe qetësi.
 15. Ka vetëm dy gabime që bëhen gjatë rrugës për tek e vërteta: Të mos fillosh dhe të mos shkosh deri në fund.
 16. Ata që janë të lirë nga mendimet e inatosura me siguri do të gjejnë paqe.
 17. Shëndeti është dhurata më e madhe, kënaqësia e pasurisë më të madhe, besnikëria e marrëdhënies më të mirë.
 18. Gëzohuni sepse çdo vend është këtu dhe çdo moment është tani.
 19. Urrejtja nuk pakësohet me urrejtjen. Urrejtja zvogëlohet me dashuri.
 20. Nëse mund ta vlerësoni mrekullinë e një lule të vetme, e gjithë jeta juaj do të ndryshojë.
 21. Për të kuptuar gjithçka, është e nevojshme të harrosh gjithçka.
 22. Mos e mbivlerësoni atë që keni marrë, ose mos i keni zili të tjerët, ai që ka zili nuk ka paqe. Vdekja nuk ka frikë, nëse është jetuar me mençuri.
 23. Budallai që njeh marrëzinë e tij është i mençur. Por një budalla që mendon se është i mençur është me të vërtetë budalla.
 24. Nëse nuk e ndryshojmë drejtimin, mund të përfundojmë atje ku kemi filluar.
 25. Nëse nuk jemi në gjendje të kujdesemi për të tjerët kur ata kanë nevojë për ndihmë, kush do të kujdeset për ne?
 26. Çdo fjalë duhet të zgjidhet me kujdes nga njerëzit që do ta dëgjojnë atë dhe do të ndikohen në të mirë ose në të keq.
 27. Ashtu si një shkëmb i fortë është i palëvizshëm nga era, të urtët janë të palëkundur nga lavdërimi ose faji.
 28. E gjithë ajo që jemi është rezultat i asaj që kemi menduar. Nëse një burrë flet ose vepron me dhimbje, pason dhimbja. Nëse e bën me një mendim të pastër, lumturia të ndjek si një hije që nuk të lë kurrë.
 29. Unë nuk besoj në një fat për burrat pavarësisht se si veprojnë; Unë besoj se fati i tyre do t'i arrijë ata nëse nuk veprojnë.
 30. Mendimet tona na formojnë. Ata me mendje të lirë nga mendime egoiste prodhojnë gëzim kur flasin ose veprojnë. Lumturia i ndjek si një hije.
 31. Ne jemi ajo që mendojmë, gjithçka që jemi ngrihet me mendimet tona. Me ta, ne krijojmë botën. mendoni për frazat e Buddhës
 32. E vërteta në vetvete mund të arrihet vetëm brenda një përmes meditimit dhe vetëdijes më të thellë.
 33. Mijëra qirinj mund të ndizen nga vetëm një, dhe jeta e kësaj qiri nuk do të shkurtohet. Lumturia nuk do të zvogëlohet kurrë duke u ndarë.
 34. Kur dikush lirohet nga shija për të keq, kur është i qetë dhe gjen kënaqësi në mësimet e mira, kur këto ndjenja ndihen dhe vlerësohen, atëherë ai çlirohet nga frika.
 35. E kaluara tashmë është zhdukur, e ardhmja nuk është ende këtu. Ka vetëm një moment në të cilin jetoni, dhe është momenti i tanishëm.
 36. Dhimbja është e vërtetë, vuajtja është opcionale.
 37. Askush nuk do t'ju dënojë për zemërimin tuaj; ai do të jetë ai që do të të ndëshkojë.
 38. Ekzistojnë tre gjëra që nuk mund të fshihen gjatë: dielli, hëna dhe e vërteta.
 39. Me pasion bëni atë që duhet bërë sot. Kush e di? Nesër, vdekja po vjen.
 40. Ai nuk quhet fisnik që dëmton qeniet e tjera të gjalla. Duke mos dëmtuar qenie të tjera të gjalla, një quhet fisnike.
 41. Më mirë se një mijë fjalë boshe, një fjalë e vetme që mund të sjellë paqe.
 42. Dashuria e vërtetë lind nga të kuptuarit.
 43. Pushtimi i vetvetes është një detyrë më e madhe sesa pushtimi i të tjerëve.
 44. Ne mund të humbasim vetëm atë që mbajmë.
 45. Mbajtja e zemërimit është si të mbash një qymyr të nxehtë me qëllimin për ta hedhur atë te dikush; ti je ai që digjet.
përmirësimi i lartë i vetë
Artikulli i lidhur:
50 mesazhe të vetë-përmirësimit

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.