45 fraza të Nënë Terezës së Kalkutës

Citate frymëzuese nga Tereza e Kalkutës

Kur Nënë Tereza e Kalkutës na la në 1997, ishte një humbje e madhe, sepse pak njerëz në botë janë si ajo. Ai është një nga figurat më të njohura në të gjithë botën dhe nuk është për të mirë. Grua me origjinë shqiptare por që u rrit në Indi, Ajo ishte një murgeshë që ndihmonte këdo që kishte nevojë për të, për sa kohë që mundej.

Ajo lindi në vitin 1910 dhe quhej Agnes Gonxha Bojaxhiu. Ai themeloi kongregacionin e Misionarëve të Bamirësisë të Kalkutës. Në etjen e tij për të ndihmuar, ai ishte në rrëzë të kanionit për jo më pak se 45 vjet duke ndihmuar të vdekurit, të varfërit, të sëmurët, jetimët ... dhe në të njëjtën kohë ai po luftonte për zgjerimin e kongregacionit të tij në të gjithë botën.

Fraza të Nënë Terezës së Kalkutës

Ai gjithmonë u përpoq të ndihmonte të tjerët, por ai fitoi popullaritet në 1979 kur fitoi çmimin Nobel për Paqe. Kështu që të kuptoni pak më shumë mirësinë e zemrës së tij, ne kemi përpiluar disa nga frazat e tij më të thella, kështu që ju e kuptoni atë mirësia ... ekziston. Ato janë fraza plot mençuri që duhet t’i kujtojmë çdo ditë të jetës sonë.

Fraza që na ndihmojnë të reflektojmë falë Terezës së Kalkutës

 • Nëse nuk jetoni për të tjerët, jeta është e pakuptimtë.
 • Dashuria fillon në shtëpi dhe nuk është se sa bëjmë… por sa dashuri vendosim në çdo veprim.
 • Paqja fillon me një buzëqeshje.
 • Fryti i heshtjes është lutja. Fryti i lutjes është besimi. Fryti i besimit është dashuria. Fryti i dashurisë është shërbimi. Fryti i shërbimit është paqja.
 • Fjalët e mira mund të jenë të shkurtra dhe të lehta për tu thënë, por jehonat e tyre janë vërtet të pafundme.
 • Ne kurrë nuk do të dimë të gjitha të mirat që mund të bëjë një buzëqeshje e thjeshtë.
 • Ndonjëherë ndiejmë se ajo që bëjmë është vetëm një pikë në det, por deti do të ishte më pak nëse do t’i mungonte një pikë.
 • Nëse i gjykoni njerëzit, nuk keni kohë t’i doni.
 • Përhapni dashurinë kudo që të shkoni. Mos lejoni askënd të largohet nga ju pa qenë pak më i lumtur.
 • Ajo që ka rëndësi është sa dashuri vëmë në punën që bëjmë.
 • Gëzimi i thellë i zemrës është si një magnet që tregon rrugën e jetës.
 • Unë kurrë nuk kam parë një derë të mbyllur mbi mua. Mendoj se kjo ndodh sepse ata e shohin që unë nuk do të kërkoj, por të jap.

Fraza që arrijnë në zemrën e Terezës së Kalkutës

 • Sot është në modë të flasësh për të varfërit. Fatkeqësisht ai nuk po flet me ta.
 • Vuajtjet tona janë përkëdheljet e mira të Zotit, duke na thirrur t'i drejtohemi Atij dhe të na bëjnë të njohim se nuk jemi ne që kontrollojmë jetën tonë, por është Zoti që kontrollon dhe ne mund t'i besojmë plotësisht Atij.
 • Jeta është një lojë; marrin pjesë në të. Jeta është shumë e çmuar; mos e shkatërro.
 • Nëse duam vërtet të duam, duhet të mësojmë të falim.
 • Nuk mund ta ndryshoj botën vetëm, por mund të hedh një gur nëpër ujë për të krijuar shumë valëzime.
 • Dashuria është një fryt sezonal në çdo kohë dhe brenda të gjitha duarve.
 • Falja është një vendim, jo ​​një ndjenjë, sepse kur falim nuk e ndiejmë më ofendimin, nuk ndiejmë më inat. Falni, që duke falur do ta keni shpirtin tuaj në paqe dhe ai që ju ofendoi do ta ketë atë.
 • Me gjak jam shqiptar. Shtetësia, India. Kur bëhet fjalë për besimin, unë jam një murgeshë katolike. Për shkak të profesionit tim, unë i përkas botës.
 • Dashuria derisa të dhemb. Nëse dhemb është një shenjë e mirë.
 • Heshtja na siguron një vizion të ri për të gjitha gjërat.
 • Ju kurrë nuk do të jeni aq të zënë sa të mos mendoni për të tjerët.
 • Ka gjëra që do të dëshironit të dëgjonit dhe që kurrë nuk do të dëgjoni nga personi që dëshironi t'ju thoni. Por mos u bëj aq i shurdhër sa të mos i dëgjosh nga ai që i thotë nga zemra e tij.
 • Gëzimi i thellë i zemrës është si një magnet që tregon rrugën e jetës.
 • Ne nuk duhet të lejojmë që dikush të largohet nga prania jonë pa u ndjerë më mirë dhe më të lumtur.
 • Ka gjëra që do të dëshironit të dëgjonit dhe që kurrë nuk do të dëgjoni nga personi që dëshironi t'ju thoni. Por mos u bëj aq i shurdhër sa të mos i dëgjosh nga ai që i thotë nga zemra e tij.
 • Lum ata që japin pa kujtuar dhe ata që marrin pa harruar.
 • Që lutja të jetë me të vërtetë e frytshme, ajo duhet të burojë nga zemra dhe duhet të jetë në gjendje të prekë zemrën e Zotit.
 • Jetoni thjesht në mënyrë që të tjerët të jetojnë thjesht.
 • Nuk mund të ndalem së punuari. Unë do të kem gjithë përjetësinë për të pushuar.
 • Ka gjëra që do të dëshironit të dëgjonit dhe që kurrë nuk do të dëgjoni nga personi që dëshironi t'ju thoni. Por mos u bëj aq i shurdhër sa të mos i dëgjosh nga ai që i thotë nga zemra e tij.

Mendimet dhe frazat e Terezës së Kalkutës

 • Uria për dashuri është shumë më e vështirë të eleminohet sesa uria për bukë.
 • Revolucioni i dashurisë fillon me një buzëqeshje. Buzëqeshni pesë herë në ditë dikujt me të cilin vërtet nuk doni t’i buzëqeshni. Ju duhet ta bëni atë për paqe.
 • Për të bërë një llambë është gjithmonë e ndezur, ne nuk duhet të ndalemi së vendosuri vaj mbi të.
 • Si mund të ketë shumë fëmijë? Kjo është si të thuash se ka shumë lule.
 • Gëzimi është forcë.
 • Nuk mund ta ndryshoj botën vetëm, por mund të hedh një gur nëpër ujë për të krijuar shumë valëzime.
 • Gëzimi është një rrjet i dashurisë në të cilin mund të kapen shpirtrat.
 • Nëse nuk kemi paqe në botë, është sepse kemi harruar që i përkasim njëri-tjetrit, se ai burrë, ajo grua, ajo krijesë është vëllai im ose motra ime.
 • Jini besnikë ndaj gjërave të vogla, pasi ato janë vendet ku qëndron forca.
 • Dhënia e dashurisë për dikë nuk është kurrë një garanci se edhe ai do të dojë ty; Por mos prisni që ata t'ju duan, thjesht shpresoni që dashuria të rritet në zemrën e tjetrit. Dhe nëse nuk rritet, jini të lumtur sepse u rrit në tuajat.
 • Nëse nuk mund të ushqeni njëqind njerëz, ushqeni vetëm një.
 • Ajo që kërkon vite për t'u ndërtuar mund të shkatërrohet brenda natës; le të ndërtojmë gjithsesi.
 • Ka shumë njerëz të gatshëm të bëjnë gjëra të mëdha, por ka shumë pak njerëz të gatshëm të bëjnë gjëra të vogla.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.