35 citate motivuese për yogën

Fraza të yogës që ju inkurajojnë ta praktikoni

Për shumë njerëz, ato nuk i japin yogës rëndësinë që meriton. Në fakt, ka njerëz që kur e provojnë dhe kuptojnë se çfarë sjell kjo disiplinë në jetën e tyre, ata nuk mund të ndalojnë më ta bëjnë atë. Per te gjitha keto, Ne do t'ju tregojmë për disa citate motivuese në lidhje me yogën.

Sepse në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të kuptoni këtë disiplinë dhe gjithçka që ju sjell. Ju do të jeni në gjendje të reflektoni dhe meditoni falë këtyre frazave dhe të kuptoni se si joga nuk është vetëm "diçka" që disa njerëz bëjnë, por është një disiplinë e tërë për të lidhur trupin dhe mendjen. Meqenëse konsiderohet edhe sport kur punoni muskujt e trupit.

Joga

Këto lloj frazash gjithashtu ju përcjellin rëndësinë e gjetjes së ekuilibrit midis trupit dhe shpirtit, sepse të dyja janë të lidhura dhe për t’u kujdesur për njërën, duhet të kujdesesh për tjetrën. Ndihmon për të stërvitur trupin dhe gjithashtu për të çlodh mendjen. Diçka themelore për funksionimin e duhur të trupit të njeriut.

Grua që bën yoga sepse i pëlqen

Yoga do t'ju japë përfitime të mëdha për sa kohë që e praktikoni vazhdimisht sepse nuk është vetëm një sport, për të arritur rezultate të mira duhet të bëhet një mënyrë jetese për ju. Në këtë mënyrë ju do të vini në qenien tuaj.

Në fakt, për të qenë në gjendje të kryeni yoga jo vetëm që duhet të jeni në gjendje të bëni pozicionet apo asanat në mënyrë korrekte, por edhe duhet të ndiqni parimet e tij të frymëmarrjes dhe relaksimit fizik dhe mendor. Vetëm atëherë do të gjeni gjithë atë forcë mendore që keni fshehur diku brenda jush.

Fraza për të reflektuar në yoga

Ju do të keni atë ekuilibër shumë të rëndësishëm në jetën tuaj. Ju do ta gjeni atë paqe falë këtij ushtrimi mijëvjeçar. Pse është mijëvjeçare? Sepse është praktikuar në Indi në shekullin e XNUMX-të. Para Krishtit dhe gjithmonë ka kërkuar lumturinë.

Fraza rreth yogës

Këto fraza do t'ju kujtojnë disa parime të disiplinës, të tilla si nëse dëshironi të arrini lumturinë, do të duhet të kaloni më parë në njohuritë e brendshme. Duke analizuar mendimet dhe emocionet tuaja, duke eleminuar paragjykimet ose paramendimet.

Fraza yoga që ju bëjnë të ndiheni lart

Prandaj, ky ushtrim jo vetëm që konsiston në bërjen e qëndrimeve të ndryshme por edhe se mendja juaj është protagoniste e trupit tuaj. Për gjithë këtë, ju ftojmë të lexoni fjalitë e mëposhtme, sepse nëse ju pëlqen yoga do t'ju pëlqejnë ato, dhe nëse nuk e keni praktikuar kurrë më parë ata do të hapin një derë të re në botën tuaj.

 1. Mbillni farën e zakoneve të mira menjëherë, ajo do të rritet pak nga pak.
 2. Dhënia nuk na varfëron, as mbajtja prapa nuk na pasuron.
 3. Për ata që janë në depresion, të dëshpëruar, afër kolapsit mendor, joga ngre frymën.
 4. Sa më shumë të meditoni me mendime të mira, aq më e mirë do të jetë bota juaj dhe bota në përgjithësi.
 5. Meditimi i vërtetë ka të bëjë me të qenit plotësisht i pranishëm me gjithçka, përfshirë shqetësimin dhe sfidat. Nuk është një ikje nga realiteti.
 6. Për të çliruar potencialin e mendjes, trupit dhe shpirtit tuaj, së pari duhet të zgjeroni imagjinatën tuaj. Gjërat krijohen gjithmonë dy herë: së pari në punëtorinë e mendjes dhe pastaj në realitet.
 7. Të jetosh në harmoni me universin është të jetosh plot gëzim, dashuri dhe bollëk.
 8. Organi është institucioni, mësuesi është brenda.
 9. Pa arritur arritjen e përsosjes së asanës, energjia nuk mund të rrjedhë.
 10. Yoga ju lejon të rizbuloni një ndjenjë përmbushjeje në jetë, pa u ndjerë sikur jeni vazhdimisht duke u përpjekur të vendosni copa të thyera përsëri së bashku.
 11. Nuk ka ekuilibër pa dashuri, dhe nuk ka dashuri pa ekuilibër.
 12. Joga duhet të bëhet me intelektin e kokës, si dhe me intelektin e zemrës.
 13. Kuptimi i kufizuar mund t'u ofrojë të tjerëve vetëm njohuri të kufizuara.
 14. Fjalët kanë fuqinë për të shkatërruar dhe shëruar. Kur fjalët janë të vërteta dhe të mira, ato mund të ndryshojnë botën.
 15. Yoga është mundësia perfekte për të qenë kurioz se kush jeni
 16. Mos harroni, nuk ka rëndësi sa thellë hyni në një pozë. Ajo që ka rëndësi është kush jeni kur të arrini atje.
 17. Yoga nuk ka të bëjë me prekjen e këmbëve tuaja, ka të bëjë me atë që mësoni gjatë rrugës.
 18. Ju nuk mund të bëni yoga. Yoga është një gjendje natyrore. Ajo që mund të bësh janë ushtrime joga, të cilat mund të zbulojnë kur i reziston gjendjes tënde natyrore.
 19. Kur thithni, po merrni forcën e Zotit. Kur nxirrni frymën, ai përfaqëson shërbimin që po i jepni botës.
 20. Jeta mund të kuptohet vetëm duke shikuar prapa, por mund të jetohet vetëm duke parë përpara.
 21. Për ata që e konsiderojnë veten njerëz shumë të evoluar dhe krenohen me veten e tyre, joga ndërpret egotizmin.
 22. Yoga është transformuese. Jo vetëm që ndryshon mënyrën se si i shohim gjërat, por transformon personin që i sheh ato.
 23. Yoga nuk është në asnjë mënyrë një fe apo dogmë për ndonjë kulturë të veçantë.
 24. Ndërsa përpiqeni të mësoni, ndiqni me devotshmëri atë që keni mësuar.
 25. Liria është të jesh e lirë nga zinxhirët e frikës dhe dëshirave.
 26. Trupi është temp juaj. Mbajeni të pastër dhe të pastër për shpirtin që banon në të.
 27. Yoga na sjell në momentin e tanishëm, i vetmi vend ku ekziston jeta.
 28. Një nga parimet e meditimit dhe rrugës shpirtërore është që nëse jeni në kontakt me atë që jeni në të vërtetë, ju jeni në paqe.
 29. Kushdo që praktikon mund të jetë i suksesshëm në yoga, por jo dikush që është dembel. Vetëm praktika e vazhdueshme është sekreti i suksesit.
 30. Ndryshimi nuk është diçka nga e cila duhet të kemi frikë. Në vend të kësaj, është diçka që duhet ta festojmë. Sepse pa ndryshim, asgjë në këtë botë nuk do të rritet ose do të lulëzojë dhe askush në këtë botë nuk do të shkojë përpara për t'u bërë personi për të cilin janë destinuar.
 31. Yoga ekziston në botë sepse gjithçka është e lidhur.
 32. Si kafshë, ne popullojmë tokën. Si bartës të thelbit hyjnor, ne jemi ndër yjet. Si qenie njerëzore, ne jemi në mes, duke kërkuar të zgjidhim paradoksin se si të jetojmë jetën tonë ndërsa aspirojmë për diçka më të përhershme dhe më të thellë.
 33. Ujërat e qetë të një liqeni pasqyrojnë bukurinë që e rrethon. Kur mendja është akoma, bukuria e Vetes reflektohet në të.
 34. Besimi, qartësia dhe dhembshuria janë cilësi thelbësore për një mësues.
 35. Realizimi shpirtëror është malli që ekziston tek të gjithë ne dhe që na shtyn të kërkojmë thelbin tonë hyjnor.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.