Justifikime: pse përdoren aq shumë në shoqëri

vajzë e mërzitur nga justifikimet e të tjerëve

Moreshtë më se e mundshme që diku në jetën tuaj të keni bërë justifikime për të mos bërë diçka që duhej ta bënit në parim. Alsoshtë gjithashtu më se e sigurt që dikush ka bërë një justifikim në një moment për të njëjtën gjë.

Justifikimet janë si gënjeshtra të bardha që thuhen, pa qëllime vërtet të këqija, por që mund të bëhen një zakon i ngulitur që do t'ju sjellë probleme serioze në të ardhmen. Nëse përdorni shumë justifikime, njerëzit do të fillojnë të mos ju besojnë.

Të gjithë kemi një mik që është gjithmonë vonë ose ai që ankohet se është shumë e vështirë të humbasësh peshë. Kush nuk ka dëgjuar për atë person që është aq i zënë sa nuk ka kohë të takojë miqtë e tij? Vërtetë, nëse fati juaj është në duart tuaja, pse përqendroheni në justifikime gjatë gjithë kohës? A po gënjeni veten për të arsyetuar arsyetimin tuaj apo vërtet besoni në ato që u thoni të tjerëve?

grua që bën justifikime

Kur bëni justifikime, jeni duke e shfajësuar vetveten nga ajo situatë. Por a nuk do të ishte më mirë të përballesh me realitetin dhe ta përballosh atë në një mënyrë të pjekur? Pse preferohet të bëhet kështu? Me siguri, nëse përballeni me atë që po justifikoni, mund të bëni një jetë më të mirë dhe më të kënaqshme ... Pra, pse është kaq joshëse të bëni justifikime?

Nëse e çlironi veten nga një detyrë ose qëllim që ju duket i vështirë, lehtësimi negativ menjëherë pas kësaj përforcon se justifikimi që keni bërë ishte një vendim i mirë. Kjo do të justifikojë justifikimin dhe meqenëse do të ndiheni mirë kur e përdorni, ka më shumë gjasa që ta përsërisni atë sjellje në të ardhmen. Mënyra për të ndaluar këtë përforcim është të kuptoni saktësisht se çfarë jeni duke thënë në të vërtetë kur bëni justifikime dhe përpiqeni ta ndryshoni atë sjellje. Për ta kuptuar, lexoni më tej.

Inercia ju tejkalon

Ju mund t'i bëni premtime boshe vetes gjatë gjithë kohës. Kur fillon një vit i ri, shumë njerëz marrin vendime dhe më vonë, ata marrin justifikime për mosmbajtjen e tyre. Kjo ndodh sepse nëse premton të fillosh të ushtrosh ose të ushqehesh mirë, por nuk ka ndonjë ndryshim të vërtetë në ty, kur fillon rutina ... gjithçka ngec. Pa e kuptuar, inercia fillon të ju mposhtë sepse është më komode për ju të vazhdoni me zakonet tuaja të vjetra dhe e justifikoni veten për të bërë të njëjtën gjë përsëri dhe përsëri. Edhe pse nëse bëni gjithmonë të njëjtën gjë ... nuk do të keni kurrë ndryshime!

njeri që mbledh supet duke bërë justifikime

Keni frikë

Ka shumë gjëra me të cilat mund të trembeni kur po vjen një ndryshim ... dhe nganjëherë, madje nuk mund të jeni të vetëdijshëm për atë që po ju ndodh. Ndoshta keni frikë nga dyshimet tuaja, nga rreziqet që duhet të ndërmerrni për atë ndryshim ... OSE duke mos ditur se çfarë mund të jetë rezultat i përpjekjeve për atë ndryshim.

Nën të gjitha këto është frika se mund të dështoni, të refuzoheni, të gjykoheni si të dobët nga të tjerët, të përfundoni në rrethana të papranueshme ose të bëni një gabim. Disa prej nesh madje kanë frikë se mund të kemi sukses, dhe duhet të merremi me zilinë e të tjerëve. Këto janë ndjenja të pakëndshme! Pra, ne bëjmë një justifikim për t'i shmangur ato ...

Ju nuk keni motivim të mjaftueshëm

Çfarë ju motivon më shumë: karota apo shkopi? Mundësia e shpërblimit tuaj kur keni bërë me sukses ndryshimin tuaj: shëndet dhe mirëqenie më të madhe, me shume gezim ne pune, një jetë më të mirë? Apo frika nga pasojat negative nëse nuk ndryshoni: shtimi i peshës dhe zhvillimi i një sëmundjeje të lidhur, stresi në punë ose vdekja nga keqardhja?

Shumë njerëz janë më të motivuar nga brenda dhe të tjerët nuk janë. Zakonisht nxitja dhe nxitësi më i madh për të ndryshuar është dhimbja ose stresi i një situate në të cilën ndodheni në një kohë të caktuar. Derisa të keni arritur një nivel pothuajse të padurueshëm ... ju do të qëndroni atje ku jeni dhe do të bëni justifikime për të mos ndryshuar.

Pasojat në jetën tuaj të krijimit të justifikimeve

Të jetosh një jetë plot justifikime mund të ketë pasoja të tmerrshme dhe afatgjata. Justifikimet jo vetëm që do t'ju ndalojnë të arrini potencialin tuaj të plotë, por gjithashtu do t'ju parandalojnë të njihni mundësitë, pikat e forta dhe aftësitë që mund të keni për t'ju ndihmuar të kapërceni problemet e zakonshme në jetën e përditshme. Nëse nuk e sfidoni veten për të arritur qëllime të reja, kurrë nuk do ta dini me të vërtetë se për çfarë jeni me të vërtetë të aftë.

Mundësi të reja përgjojnë çdo cep ... Sidoqoftë, kurrë nuk do t'i gjeni nëse ngatërroheni me justifikime të pafundme. Nëse vazhdimisht bëni justifikime, atëherë mund t’i nënshtroheni pasojave të mëposhtme:

 • Mungesa e përgjegjësisë dhe rritja
 • Besimet e vetë-kufizuar për veten tuaj
 • Keqardhje të vazhdueshme
 • Mendime zakonore të "çfarë nëse ..." "Po sikur ..."
 • Pamje pesimiste e jetës
 • Gjykimi i keq kur merrni vendime kritike.
 • Paranoja që ju pengojnë të merrni masa vendimtare
 • Ju nuk do të dilni nga e juaja rehati
 • Bllokimi i aftësisë suaj proaktive dhe kreativiteti

personi që bën justifikime

Këto pasoja sigurisht që nuk rezultojnë në një mënyrë jetese shumë të kënaqshme. Në fakt, ata na paralizojnë dhe parandalojnë përparimin në të gjitha fushat e jetës sonë. Për të kapërcyer justifikimet tuaja, së pari duhet të pranoni se po i krijoni ato në radhë të parë. Kjo sigurisht që mund të jetë e vështirë. Sidoqoftë, është absolutisht e nevojshme nëse doni të shmangni dorëzimin ndaj pasojave të pashmangshme. Bëni vetes pyetjet e mëposhtme për ta menduar këtë pyetje:

 • Çfarë justifikimesh bëni zakonisht?
 • Pse vendosni?
 • Pse bëni justifikime?
 • Pastaj renditni pasojat e arsyetimit dhe pyesni veten gjëra të tilla si:
  • A më mbajnë këto justifikime që të mos eci përpara?
  • Si e pengojnë justifikimet aftësinë tuaj për të marrë atë që dëshironi?

Sapo të reflektoni për të gjitha këto, do të kuptoni rëndësinë e bërjes së pjesës suaj, në mënyrë që në këtë mënyrë, jeta juaj të përmirësohet në vend që të përkeqësohet.

Llojet e justifikimeve të zakonshme

Ka disa që janë mjaft të zakonshme dhe zakonisht vishen, a ju duket ndonjë prej tyre e njohur?

 • nuk kam kohe
 • Nuk mundem, më vjen keq
 • Unë nuk kam para për ta bërë këtë
 • Unë jam shumë i moshuar (ose shumë i ri)
 • Nuk di si ta bëj, nuk mund të të ndihmoj
 • Unë jam i tillë dhe nuk mund të ndryshoj
 • Po sikur të gaboj? Më mirë të mos e provoj
 • Tani nuk është koha e duhur
 • Bettershtë më mirë të presësh
 • Nuk do ta rrezikoj sepse nuk do të funksionojë
 • Thjesht nuk jam mjaftueshëm i mirë
 • Nuk jeni ju, unë jam
 • Do ta bëj më vonë

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.