Fraza Harry Potter që nuk do t’i harroni kurrë

luftimet e Harri Poterit

Harry Potter është një sagë që miliona njerëz e duan. Filmat e tij ofrojnë shumë më tepër sesa thjesht argëtim. Ata janë filma që zgjojnë interesin e të rinjve dhe të moshuarve dhe që gjithashtu ofrojnë vlera të mëdha dhe madje ndjenja për ata që i shohin ato. Kjo është arsyeja pse ka nga ata që i shohin ato pa pushim dhe kurrë nuk lodhen ta bëjnë atë. Përveç kësaj, frazat e tyre mësohen sepse i shohin ato si të mrekullueshme.

5 arsye pse ju pëlqen Harry Potter

Ka disa arsye pse njerëzit e duan Harry Potter dhe atëherë ne do të flasim për këtë ... Për magjinë që sjell kjo sagë për të gjithë ata që e shohin atë.

 • Ju hyni në një botë magjike. Ndërsa plakeni, e kuptoni që jeta është e vështirë dhe në një moment dëshiron të arratisesh. Falë Harry Potter ju mund të arratiseni në një botë magjike, si kur lexoni librat e tij, ashtu edhe kur shikoni filmin ... ndiheni pjesë e historisë!
 • Jeta nuk është gjithmonë e ndershme, por ju duhet të vazhdoni të luftoni. Harry ishte jetim dhe tezja dhe xhaxhai i tij e trajtuan tmerrësisht. Nuk kishte shpëtim dhe para se të shfaqej Hagrid, ai mendoi se do të duhej të jetonte kështu përgjithmonë. Ai e urrente jetën e tij, por gjërat punuan për të. Edhe për shtatë vitet e ardhshme që ai kaloi duke luftuar për jetën e tij dhe humbi shumë miq, gjithçka vazhdoi të funksiononte. Gjërat funksionojnë nëse vazhdoni të luftoni.

Harry Potter dhe aleatët e tij

 • Dashuria i pushton të gjitha. Harry, Hermione dhe Ron qëndrojnë së bashku deri në fund. Ata e duan njëri-tjetrin dhe do të bënin gjithçka për njëri-tjetrin. Së bashku (edhe me të tjerët) ata mundën të keqen. Remus dhe Tonks vdiqën së bashku. James dhe Lily vdiqën së bashku. Dashuria e tyre qëndroi me ta deri në fund. Snape i qëndroi besnik Dumbledore për shkak të dashurisë së tij për Lily. Dashuria pushtoi të keqen; Dashuria i pushton të gjitha.
 • Ata ndiejnë emocione të mëdha. Filmat në sagë do t'ju bëjnë të qeshni, të qani, të bërtisni dhe të nervozoheni. Në të gjitha skenat e filmit do të ndjeni emocione të mëdha dhe nuk do të jeni në gjendje ta shmangni sepse është sikur po jetoni gjithçka që ndodh!
 • Ju bëni miq. Ndryshe nga miqtë dhe familjarët që vijnë dhe shkojnë në jetën tuaj, Harry Potter do të jetë gjithmonë aty për t'ju ngushëlluar Gjithashtu, falë shijes për sagën e tij, ju mund të takoni njerëz të mrekullueshëm që gjithashtu kanë të njëjtin pasion për Harry Potter si ju.

Harry Potter atëherë dhe tani

Harri Poter citon

Ka disa fraza Harry Potter që do të dashuroni. Ndoshta nuk e keni kuptuar akoma se ata i thonë këto fraza në filmat e tyre, por nëse i shikoni përsëri… do t'i dëgjoni më me kujdes! Përveç kësaj, këto fraza do t'ju japin mësime të jetës që do t'ju lejojnë të jetoni jetën në një mënyrë krejtësisht të ndryshme, dhe më mirë! Klasat magjike vazhdojnë kursin e tyre ...

 1. Lumturia mund të gjendet edhe në momentet më të errëta, nëse jemi në gjendje ta përdorim mirë dritën.
 2. Fjalët janë, për mendimin tim jo aq modest, burimi ynë më i pashtershëm i magjisë, të aftë për të shkaktuar dëme dhe për ta ndrequr atë.
 3. Nuk është mirë të rrëmbehesh nga ëndrrat dhe të harrosh të jetosh.
 4. Ka shumë lloje trimërish. Duhet një guxim i madh për të kundërshtuar armiqtë tanë, por kërkon të njëjtën guxim për ta bërë atë me miqtë.
 5. Ju nuk e kuptoni se nuk ka rëndësi se çfarë është nga lindja, por çfarë është nga vetvetja!
 6. E vetmja gjë që na frikëson kur shohim drejt vdekjes ose errësirës është e panjohura.
 7. Ju mund të jetoni pa shpirt, për sa kohë që truri dhe zemra juaj vazhdojnë të funksionojnë. Por ju nuk mund të keni vetë-ndërgjegjësim, apo kujtesë, apo asgjë. Nuk ka asnjë mundësi shërimi. Ju thjesht ekzistoni. Si një guaskë e zbrazët.
 8. Nëse doni të dini se si është dikush, shikoni se si i trajtojnë ata inferiorët e tyre, jo të barabartët e tyre.
 9. Mendja nuk është një libër që mund ta hapësh kur të pëlqen ose ta shqyrtosh kur të pëlqesh. Mendimet nuk janë gdhendur në kafkë për t'u analizuar nga ndonjë pushtues. Mendja është një fuqi shumë komplekse dhe shumë-shtresore.
 10. Ne do të jemi më të fortë sa më të bashkuar të jemi dhe më të dobët aq më të përçarë.
 11. Madhështia frymëzon zilinë, zilia krijon pakënaqësi dhe inati krijon gënjeshtra.
 12. Pasojat e veprimeve tona janë gjithmonë aq të komplikuara, aq të ndryshme, sa parashikimi i së ardhmes është me të vërtetë shumë i vështirë.
 13. Kindshtë disi emocionuese, apo jo? Për të thyer rregullat.
 14. Isshtë frika nga e panjohura që kemi frikë kur shikojmë vdekjen dhe errësirën, asgjë më shumë.
 15. Nuk është mirë të jesh larg nga ëndrrat, dhe të harrosh të jetosh.
 16. Të rinjtë nuk mund të dinë se si të moshuarit mendojnë ose ndihen, por ne të moshuarit jemi fajtorë nëse harrojmë se çfarë do të thotë të jesh i ri.
 17. Pamundësia juaj për të kuptuar se ka gjëra shumë më të këqija se vdekja ka qenë gjithmonë dobësia juaj më e madhe.
 18. Ndoshta më të aftë për të ushtruar pushtet janë ata që nuk e kanë aspiruar kurrë atë. Ata që, si ju, janë të detyruar të tregojnë udhëheqje dhe të marrin atë përgjegjësi dhe të shohin me habi se dinë ta bëjnë atë.
 19. Nuk ka dobi të ulesh rreth e rrotull të shqetësohesh. Ajo që duhet të jetë do të jetë, dhe ne do ta përballojmë kur të vijë.
 20. Fuqia e bindjeve tuaja përcakton suksesin tuaj, jo numrin e ndjekësve tuaj.
 21. Të gjithë kemi dritën dhe errësirën brenda vetes. E rëndësishme është se cilën pjesë zgjedhim të fuqizojmë.
 22. Në çdo moment të shkëlqyeshëm të lumturisë ka një pikë helmi: siguria se dhimbja do të kthehet.
 23. Kjo është miqësia. Ju nuk e dini se çfarë i duhet shokut tuaj, thjesht e dini që ai ka nevojë për diçka.
 24. Njerëzit e kanë më të lehtë të falin të tjerët për gabimin sesa për të drejtën.
 25. Mos u dhimbs për të vdekurit, por për të gjallët, e posaçërisht për ata që jetojnë pa dashuri.
 26. Ndonjëherë indiferenca dhe ftohtësia bëjnë shumë më tepër dëm sesa neveri e plotë.
 27. Ne duhet të jemi të kujdesshëm që të mos zhytemi nën peshën e mundimeve tona dhe të vazhdojmë të luftojmë.
 28. Në fund, gjithçka funksionon. Përgjithmonë.
 29. Kuptimi i pasaktë shpesh është më i rrezikshëm se injoranca.
 30. Ne të rriturit jemi budallenj dhe të pakujdesshëm kur nënvlerësojmë të rinjtë.

HarrY Poter në luftë me aleatët

Siç mund ta shihni, ka shumë frazat e miqësisë, e dashurisë, e forcës ... dhe saga Harry Potter sjell shumë në jetën e kujtdo që e sheh atë!


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.