Cili është kuptimi i vërtetë i dashurisë platonike?

A keni menduar ndonjëherë që keni pasur një dashuri platonike? Moreshtë më se e mundshme që ju të kujtoni me dashuri atë dashuri të paarritshme që ju bëri të ndiheni të mrekullueshëm dhe në të njëjtën kohë zhgënjim të madh sepse e dinit se nuk mund të arrihej kurrë, apo jo? Por cili është kuptimi i vërtetë i dashurisë platonike? A keni menduar ndonjëherë vërtet?

atëherë Ne do t'ju shpjegojmë se çfarë do të thotë saktësisht ajo "dashuri platonike". Në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje të dini nëse e keni ndjerë vërtet këtë lloj dashurie në jetën tuaj apo nëse përkundrazi, keni gabuar dhe nuk e dinit saktësisht se çfarë do të thotë.

Dashuri platonike

Prandaj, sa herë që keni menduar për një dashuri platonike, ka më shumë gjasa që të keni menduar për një dashuri të paarritshme ... një dashuri që nuk mund të jetë kurrë reale në jetën tuaj. Mund të jetë sepse është një dashuri imagjinare, ndaj një karakteri të paarritshëm, idealist ose me përbërës seksualë të paarritshëm në jetën tuaj.

Kur flitet për dashurinë platonike, është një ndjenjë e bukur, por në të njëjtën kohë dhemb zemrën. Një person idealizohet dhe dashurohet me pasion, megjithëse mund të jetë vetëm në ëndrra. Isshtë si një iluzion në mendjen tonë që shoqërohet me emocione të forta.

Dashuria sipas Platonit

Sipas filozofit grek Platoni dashuria ishte e pastër, por ishte e verbër dhe e rreme në të njëjtën kohë. Sipas Platonit, dashuria platonike nuk ishte diçka që kishte të bënte me interesat e njerëzve, por përkundrazi bazohej në interesa.

Sipas tij, dashuria në mendje ishte e përsosur dhe ideale, por ishte vetëm bota e ideve, nuk ishte e vërteta. Domethënë, Dashuria platonike është dashuria perfekte por nuk ekziston në të vërtetë, e ke vetëm në mendje sepse vërtet nuk mund ta gjesh.

Dashuria platonike sipas psikologjisë

Për psikologjinë, dashuria platonike është shkaktuar nga intversioni dhe pasiguria e njerëzve, si dhe frenimi emocional. Zakonisht ndodh në adoleshencë dhe rini, kur njerëzit e tjerë idealizohen por Nuk jam e pjekur emocionalisht dhe kjo dashuri e përsosur duket vetëm në botën e ideve.

Kur keni një dashuri platonike mund të duket e çuditshme por në realitet është më e zakonshme sesa mund ta imagjinoni. Mund të bëhet një mani e vërtetë që gjeneron ndjenja zhgënjimi pasi është një idealizim që nuk është real.

Isshtë një marrëdhënie imagjinare me një qenie tjetër që nuk do të mund të materializohet kurrë ose se është shumë e vështirë që ajo të bëhet realitet.

Pra, çfarë është saktësisht?

Në këtë pikë ju mund të imagjinoni se çfarë është një dashuri platonike dhe mund të mbani mend nëse keni pasur ndonjë të tillë në jetën tuaj. Dashuria është diçka abstrakte dhe shumë komplekse për tu përcaktuar.

Dashuria janë ndjenjat që dikush ka për një person tjetër, gjërat, idetë ose qeniet. Linkedshtë e lidhur me dashuri romantike dhe zakonisht lidhet ngushtë me dashurinë pasionante midis dy personave, por mund të zbatohet edhe për dashurinë familjare ose dashurinë që mund të ndihet për miqtë.

Në të gjitha rastet, është një ndjenjë që provokon afeksion dhe vlerësim për të tjerët. Dashuria platonike ka të bëjë me të gjitha këto, por që nga ajo kohë është ndryshe Nuk është një dashuri që mund të materializohet dhe që gjendet mbi të gjitha, në idealizimin e mendjes.

Shtë një lloj dashurie që nuk mund të arrihet për shkak të rrethanave të ndryshme dhe që mund të ketë ose jo një përbërës seksual. Shtë një dashuri ku iluzioni është i pranishëm dhe qëndron një dashuri shpirtërore që tejkalon dashurinë fizike ose pasionante.

Realiteti mund të zhgënjejë ata që ndiejnë këtë lloj dashurie, pasi mund të ketë një prirje të caktuar për të mos parë realitetin para nesh. Ka nga ata që nuk e pranojnë që kjo dashuri nuk mund të materializohet kurrë, diçka që për fat të keq, kjo i bën njerëzit të ndiejnë dhimbje të mëdha brenda.

Prandaj, dashuria platonike është një formë e thyerjes së zemrës që lëshon imagjinatën dhe lejon që ajo të shprehet në shumë mënyra krijuese, siç kanë bërë shumë shkrimtarë gjatë gjithë historisë.

Ndihmon për të njohur veten edhe përmes fantazisë dhe dëshirës. Nxitni ndjenjat dhe mendimet e dashurisë, drejt njohjes së vetvetes. Kur doni në një mënyrë platonike ka disa faktorë të zakonshëm:

 • Ju keni një zhgënjim të bashkuar. Shpresoj të gjesh një person që e bën atë fantazi të vërtetë.
 • Manifestohet duke gjetur atë qenie ideale edhe nëse nuk është reale.
 • Frustrimi shfaqet gjithashtu sepse është një realitet që nuk mund të shfaqet, i cili është vetëm në mendjen tonë, kështu që në të vërtetë është një fantazi.

Si është kjo lloj dashurie?

Për ta kuptuar më mirë, kjo lloj dashurie është:

 • Një dashuri e iluzionit që ushqehet me shpresë
 • Nuk është impulsiv, është korrur në mendje
 • Nuk është pasionant apo fizik, ka të bëjë më shumë me sferën shpirtërore, intelektuale ose emocionale
 • Personi e jeton atë brenda tij në një mënyrë reale, megjithëse nuk është në të vërtetë një dashuri e materializuar
 • Shtë një dashuri që nuk plaket, mund të zgjasë gjithë jetën

Kush mund të ketë një dashuri platonike?

Në realitet, çdokush mund të ketë një shtypje platonike. Mund të ketë në çdo moshë ... zakonisht introvertët, intelektualët dhe romantikët janë ata që janë më të prirur ta ndiejnë atë thellë.

Mund të ndodhë gjithashtu që një person i pasigurt ka këtë lloj dashurie për të mos guxuar të ketë një dashuri fizike ose reale. Pasuria e tij e madhe e brendshme shihet në mendjen e tij duke idealizuar atë dashuri platonike që nuk do të bëhet kurrë reale.

Zakonisht janë burrat ata që tregojnë më shumë prirje për të pasur këtë lloj dashurie, por edhe gratë mund ta kenë atë. Por gratë priren të shprehin ndjenjat e tyre më shumë në mënyrë që të mund ta materializojnë atë dashuri Kjo fillon me vetëm një ide në mendjen tuaj.

Tani që dini më shumë për këtë temë, a keni pasur ndonjëherë një dashuri platonike që akoma e mbani mend me zemër?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.