Nekrofilia, një gjendje psikologjike apo një sëmundje?

Ky është një aktivitet krejt i pazakontë, i cili përbëhet nga praktikimi i marrëdhënieve seksuale me një kufomë të një qenie njerëzore ose një kafshë, një akt që rezulton të jetë plotësisht i paligjshëm në të gjitha vendet e botës. Shumica e nekrofileve e praktikojnë këtë aktivitet për të kënaqur nevojat e tyre seksuale.

Rezulton të jetë një veprim plotësisht i penalizuar në nivelin e të gjitha shoqërive aktuale në botë, pasi njerëzit që vdiqën mund të mos kenë dhënë pëlqimin e tyre që veprime të tilla të kryhen në trupat e tyre pas vdekjes, për shkak të kësaj konsiderohet si mungesa e respektit serioz dhe kjo nga ana tjetër ka pasojat e saj ligjore.

Nekrofilia nuk është një sjellje që gjendet vetëm në disa mendje njerëzore, ka pasur edhe raste kur kafshët kanë kopuluar me kafshë të tjera të ngordhura.

Çfarë është në të vërtetë nekrofili?

Nekrofilia është një gjendje krejtësisht psikologjike, në të cilën është e qartë se tiparet dhe karakteristikat e një sëmundjeje mund të rrënjosen, për shkak të veprimeve të pazakonta që praktikohen në të.

Isshtë një lloj parafilie në të cilën tërheqja seksuale është e lidhur fort me kufomat të dy kafshët (në të cilat ka lidhje zoofilia), dhe qeniet njerëzore. Fjala vjen nga dy terma grekë që janë "nekros" që do të thotë i vdekur ose kufomë dhe "filia" që përkthehet si tërheqje ose dashuri.

Parafilitë janë modele të sjelljes psikologjike në të cilat pikat e tërheqjes seksuale të individit lidhen fort me sendet, kafshët, bimët, ndër të tjera.

Edhe nëse të dy termat grekë përkthehen në mënyrë specifike, mund të thuhet se nekrofilia është një tërheqje drejt vdekjes dhe të gjitha aspekteve të saj, jo vetëm në sferën seksuale, por në të gjitha llojet e marrëdhënieve që ajo mund të ketë, duke qenë dëshira e saj më e fortë.

Sipas disa studimeve që janë kryer në individë që vuajnë nga ky çrregullim seksual, është përcaktuar se ajo lind në një kohë të caktuar në çdo moshë, që zgjat një sasi prej afërsisht 6 muajsh, në të cilën personi pëson ndryshime shoqërore krejtësisht negative që ato të ndikojnë në jetën tuaj për pjesën tjetër të jetës tuaj.

karakteristika të

Parafilitë mund të dëmtojnë plotësisht individin pasi ato nënkuptojnë se ata ndiejnë dëshira seksuale vetëm përmes sendeve ose qenieve të gjalla që kanë të bëjnë me çrregullimin.

Midis normalitetit dhe çrregullimeve ekziston një vijë që mund të thuhet jo shumë e trashë, pasi sjellje të ndryshme të së njëjtës gjë mund të shihen tek kushdo, por vjen një pikë ku mund të bëhet një çrregullim, për shembull: një person që i pëlqen dhe është i ngazëllyer përmes konferencave seksuale me video, në të cilat dy individë që janë në vende të ndryshme bëjnë seks virtual, por nëse njëri nga njerëzit eksitohet seksualisht nga kjo veprimtari, ai do ta merrte veten si parafili.

Ndër karakteristikat më të zakonshme që mund të vërehen tek njerëzit që vuajnë nga këto çrregullime të tilla si nekrofilia janë më poshtë.

  • Njerëzit me këto lloj çrregullimesh vuajnë nga sjellje krejtësisht të pazakonta siç janë dëshirat e çuditshme seksuale, dhimbjet apo fantazitë me gjëra që nuk janë të zakonshme.
  • Ka ilaçe dhe psikoterapi të afta për të stabilizuar dhe qetësuar dëshirat seksuale të njerëzve që vuajnë nga këto çrregullime, te të cilat duhet të shkoni përpara se të kryeni një veprim që ju prek ligjërisht.
  • Të gjitha llojet e parafilisë, përfshirë nekrofilinë, janë çrregullime që prekin personin për një periudhë prej gjashtë muajsh, kështu që kohëzgjatja e tyre duhet të monitorohet për të përcaktuar se për çfarë shkaktojnë veprimet e tyre.
  • Në të gjitha parafilitë ekzistuese, individët kanë marrëdhënie seksuale në situata krejt të çuditshme dhe me partnerë seksualë të pazakontë si objekte, kafshë, bimë, kufoma, ndër të tjera, të cilat mund të vërehen gjithashtu nëse kanë fantazi me ndonjë nga ato që përmenden.

Shoqëria dhe nekrofilia

Nga ana e të gjitha shoqërive dhe kulturave në të gjithë botën, mund të vërehet një refuzim i fortë i praktikuesve të nekrofilisë.

Nekrofilet mund të ndiejnë apati dhe madje pakënaqësi ndaj të gjithë njerëzve përreth tyre, duke ardhur që të përqendrojnë aktivitetet e tyre në akte të përfshira me dëshirat seksuale ndaj të vdekurve.

Në histori ka pasur raste kaq të tmerrshme dhe të tmerrshme saqë ato duken të marra nga filma imagjinarë, siç janë edhe mjekët që kanë përdhosur varret e pacientëve të tyre në mënyrë që të bënin seks me kufomat e tyre pa pëlqimin e tyre.

Në disa raste mund të vërehet se personi ka krijuar një jetë normale me një person tjetër, por kur ai vdes ai dëshiron të vazhdojë të bashkohet me të, kështu që tashmë do të bëhet ky çrregullim i çuditshëm. Megjithëse ka edhe njerëz që kanë rënë në një mënyrë kaq të thellë sa kanë qenë në gjendje të kryejnë marrëdhënie seksuale me më shumë se 100 kufoma gjatë gjithë jetës së tyre, gjë që ka pasoja krejtësisht të rënda jo vetëm në nivelin shoqëror, por edhe në atë ligjor. asnjë vend nuk i pranon këto sjellje si normale.

Ligjet në lidhje me këtë gjendje

Siç është vërejtur gjatë gjithë artikullit, nekrofili shkakton refuzim të madh shoqëror, si i ligjshëm dhe kjo sepse njerëzit që praktikojnë këtë veprimtari, normalisht kryejnë një seri krimesh të rënda.

Ka akuza të pafund që mund të shoqërohen me një person nekrofilik siç janë përdhosja e varreve, përdhunimi i njerëzve, sepse ata mund të mos kenë dhënë pëlqimin e tyre për veprime të tilla, vrasje, pasi që janë parë raste në të cilat individët vrasin dhe madje edhe gjymtojnë njerëz ndërsa janë duke praktikuar seks dhe rrëmbime, pasi që praktikisht po vjedhin trupat e të ndjerit.

Trajtimi për nekrofili

Ky çrregullim trajtohet si shumica e çrregullimeve, përmes terapive psikiatrike që mund të bëhet individ ose grup në të cilin personi ndan përvoja me individë të tjerë që pranojnë gjendjen e tyre dhe kërkojnë të përmirësohen mes të gjithëve.

Kësaj i shtohet edhe trajtimi me ilaçe vërtet të forta, të cilat qetësojnë shqetësimet dhe dëshirat seksuale të njerëzve ndaj kufomave, të cilat nga ana tjetër mund të ju shpëtojnë nga kryerja e krimeve të tmerrshme si ato që janë parë në historinë e nekrofilisë.

Si një nga rastet më tronditës që ishte i Dr. Carl Tanzler i cili u fiksua me një nga pacientët e tij i cili vdiq në vitin 1931 në moshën 21 vjeç, i cili me pëlqimin e prindërve të tij kishte ndërtuar një mauzole në mënyrë që trupi i tij të mos dekompozohej , të cilin e vizitonte çdo natë, derisa e rrëmbeu dhe e çoi në shtëpi, ku madje kishte blerë një gardërobë të plotë rrobash për ta veshur atë në mënyra të ndryshme.

Nekrofilia ka qenë prej kohësh një temë e debatit shoqëror, e parë edhe në vendet më të njohura të shoqërisë, nga mjekët te aktorët te muzikantët.

Në historinë e njerëzimit është parë sesi praktikohet kjo veprimtari edhe nga hyjnitë egjiptiane të cilët në tregimet e tyre thonë se disa perëndi kishin marrëdhënie seksuale me kufomat e të tjerëve në mënyrë që të lindnin ente të reja.

Edhe në disa tema muzikore, është bërë një përpjekje për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me këtë çrregullim mendor, edhe pse në shumicën e zhanreve që mund të vërehen është në degë të shkëmbit, metalit dhe të ngjashme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.