A përfundon një gënjeshtër e përsëritur një mijë herë e vërtetë?

gënjeshtër

Pavarësisht asaj që shumë njerëz mund të mendojnë, Tema e së vërtetës dhe gënjeshtrës është mjaft komplekse dhe e ndërlikuar. Nuk ka asnjë të vërtetë të vetme pasi mund të ketë shumë lloje ose lloje të ndryshme: e vërteta filozofike, e vërteta shkencore ose e vërteta personale. Për sa i përket shkallës së vlefshmërisë së një të vërtete, një shkallë e tillë varet kryesisht nga lloji i së vërtetës në fjalë. Në këtë mënyrë nuk ka shumë distancë midis një të vërtete të paprovuar dhe një gënjeshtre specifike. Kjo është kryesisht për faktin se ka raste kur një gënjeshtër vjen në ngushëllim dhe e vërteta shqetëson.

Në këtë pikë është e rëndësishme t'i përgjigjeni frazës së famshme: "Një gënjeshtër e përsëritur një mijë herë bëhet e vërtetë." Në artikullin e mëposhtëm do t'ju flasim për marrëdhënien që ekziston midis pushtetit dhe gënjeshtrës dhe çfarë efektesh ka përsëritja e një gënjeshtre në shoqëri.

Marrëdhënia midis pushtetit dhe gënjeshtrës

Fraza e famshme: "Një gënjeshtër e përsëritur një mijë herë bëhet e vërtetë", i atribuohet Joseph Goebbels, Menaxheri i fushatës së Adolf Hitlerit në mes të Luftës së Dytë Botërore. Me kalimin e viteve, kjo frazë u bë më e popullarizuar dhe u kopjua nga shumë prej liderëve të planetit. Njerëzit e fuqishëm përdorën gënjeshtrat si një mjet për të manipuluar mendjet e njerëzve të tjerë dhe për të qenë në gjendje t'i shtyjnë ata të bëjnë gjëra që përndryshe do të ishin të pamundura për ta.

Në këtë mënyrë nuk ka dyshim se ekziston një marrëdhënie e drejtpërdrejtë midis pushtetit dhe gënjeshtrës. Shoqëria dhe popullata ishin në gjendje të besonin çdo gjë gjithmonë dhe kur është paraqitur në mënyrën e duhur. Mjaftonte të ushtrohej kontroll i fortë mbi mediat dhe mbi disa institucione apo subjekte që transmetonin një ideologji apo besim të caktuar, si kisha apo shkolla. Në këtë mënyrë u ndërtua një e vërtetë e bazuar në shumë gënjeshtra.

Përsëritja e gënjeshtrës

Gënjeshtrat e përsëritura vazhdimisht do të gjenerojnë besime mjaft të thella. Në fillim truri është i dislokuar dhe i çekuilibruar, por me përsëritje pa pushim, Ai përfundon duke e pranuar atë. Është e njëjta gjë që ndodh kur një familje zhvendoset në një shtëpi të re. Në fillim është e vështirë të mësohesh me ambientin e ri, por me kalimin e kohës dhe rutinës, familja përfundon duke u mësuar me shtëpinë e re.

Në rastin e gënjeshtrës, mendja përshtatet pak nga pak me to për të përfunduar duke i inkorporuar ato në fushën ose fushëveprimin e tyre. Prandaj nuk është e parëndësishme që ka një marrëdhënie të drejtpërdrejtë midis pushtetit dhe medias. Kjo është arsyeja pse deri pak vite më parë, në shumicën dërrmuese të vendeve, ishin grupet e pushtetit që kontrollonin këto media. Megjithatë, për shkak të bumit që kanë përfaqësuar rrjetet sociale në të gjithë planetin, janë shfaqur zëra të shumtë të pavarur që vënë në dyshim monopolin e medias nga njerëz të fuqishëm.

Megjithatë, është konstatuar se këto zëra të pavarur Ata kanë krijuar edhe gënjeshtrat e tyre. Prandaj, nuk ka rëndësi se çfarë lloj media transmeton informacionin, por qëllimi i dërguesit për të thënë një gënjeshtër apo të vërtetë.

është e vërtetë

Rreziku i thashethemeve

Në raste të caktuara, nuk është e nevojshme të përsëritet një gënjeshtër një mijë herë për të krijuar një të vërtetë. Me një thashethem të vetëm mund të përcillni të vërtetën e dashur. Thashethemet nuk janë asgjë tjetër sesa një shtrembërim i asaj që është reale ose e vërtetë. Ky është informacion i paqartë që mund të mashtrojë marrësin e informacionit.

Fuqia e thashethemeve është mjaft e rëndësishme dhe mund të jetë shkatërruese në çdo mënyrë. Mjafton të shpikni pak informacion për një person ose një ent të caktuar dhe Lëreni të qarkullojë nëpër sa më shumë njerëz. Në një kohë të shkurtër dhe më shpejt se normalja, do të ketë shumë njerëz që do t'i besojnë informacionit pavarësisht se nuk kanë asnjë lloj prove.

Në rastin e thashethemeve, fuqia e tyre nuk do të qëndrojë në informacionin e dhënë, por në faktin e krijimit të shumë dyshimeve rreth një personi. Thashethemet janë të suksesshme për disa arsye ose arsye: nevoja që kanë qeniet njerëzore për të transmetuar atë që ata e konsiderojnë të rëndësishme ose për shkak të kuriozitetit që vjen nga komunikimi i një informacioni të caktuar që është i rëndësishëm dhe tronditës. Megjithatë, këshillohet që të keni siguri dhe siguri përpara se të publikoni informacione të caktuara.

Mentir

Roli i etikës dhe përgjegjësisë në shoqërinë e sotme

Kur vjen puna për të luftuar përhapjen e gënjeshtrave, përgjegjësia e mediave dhe etika e tyre Ata kanë një rol kyç por edhe themelor. Përsëritja e vazhdueshme e informacionit të rremë dhe të paverifikuar shtrembëron plotësisht realitetin dhe gërryen plotësisht çdo besim që mund të ketë tek vetë media.

Prandaj mediat në fjalë dhe profesionistët që punojnë në to kanë në çdo rast përgjegjësinë e verifikimit të informacionit përpara se ta shpërndajnë ose ta transmetojnë dhe ta bëjnë të ditur për publikun. Përndryshe, dëmtimi mund të jetë mjaft e rëndësishme në të njëjtën kohë si vërtet shkatërruese.

Me pak fjalë, fraza e famshme dhe popullore: "Një gënjeshtër e përsëritur një mijë herë bëhet e vërtetë" Ajo ka vazhduar gjatë historisë si një shprehje që do të nxjerrë në pah kapacitetin e përsëritjes si një mjet për të ndikuar në opinionin publik. I atribuar politikanit nazist Joseph Goebbels, kjo frazë do të ngrejë pikëpyetje rreth origjinës së së vërtetës, propagandës, medias dhe ndikimit që gënjeshtrat e përsëritura mund të kenë brenda shoqërisë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.