Çfarë është njohuria intuitive? Karakteristikat dhe Shembujt

Mund të thuhet se kjo lloj njohurie është dhe ka qenë më e përdorura nga qenia njerëzore, kjo sepse është mendimi më primitiv që ekziston, bazuar vetëm në intuitën dhe njohuritë e mësuara nga përvoja kur kryen një lloj aktiviteti për një periudhë e konsiderueshme kohore.

Njohuritë intuitive kryhen kur nuk përdoret arsyeja, bazuar në përvojat e kaluara, ose për shkak të dështimit dhe gabimit, duke ditur intuitivisht momentin e saktë në të cilin çdo gjë që lidhet me aktivitetet në të cilat mund të zhvillohet ky mendim mund të dështojë, të bjerë ose të veprojë gabimisht , mund të veprojë në mënyrë të pavetëdijshme dhe pothuajse me një shpejtësi të menjëhershme, pasi truri dhe muskujt tanë aktivizojnë procesin e tyre ndijor për të parandaluar që një dështim i caktuar të ndodhë.

Kuptimi i të menduarit intuitiv

Njohja e një procesi, qëndrimi i njerëzve me të cilët ai jeton çdo ditë, ose i ndonjë sistemi mund ta lejojë personin të njohë në detaje çdo ndryshim që ndodh në këto.

Kjo mund të përkufizohet si reagimi i menjëhershëm ndaj stimujve, zgjidhja e problemeve dhe tejkalimi i pengesave dhe zgjidhjeve të reja, pa përdorimin e arsyetimit, duke vepruar në një mënyrë të pavetëdijshme, sepse trupi mësohet me reagimet ose situatat që mund të paraqiten.

karakteristika të

Ka disa karakteristika që tregojnë përparësitë që mund të ketë ky lloj i të menduarit dhe demonstrojnë ndryshimin që mund të ketë kur vepron me të, dhe këto janë:

Intuition: Siç është treguar më parë, ky mendim ka si mjet kryesor, intuitën e personit, të cilën e përdor për të gjeneruar njohuri në mënyrë të pavetëdijshme.

Burimi i njohurive: Kjo njohuri krijon depozitat e njohurive të arsyeshme, të cilat janë duke ruajtur intuitivisht informacionin, dhe në momentin e interesimit për një temë të caktuar, mund të vërehet ekzistenca e disa njohurive paraprake, të cilat janë marrë përmes përvojës së përvojave të kaluara.

Pa demo: Kjo lloj njohurie nuk ka nevojë për ndihmën e ndonjë ndërmjetësi, qoftë vizual, i prekshëm apo i shprehur.

Njohja e thellë: Të dhënat e marra në këtë mënyrë nënndërgjegjeshëm ruhen përgjithmonë në kujtesë, pasi nuk kanë nevojë për procese që mund të bëhen të lodhshme dhe që tentojnë të rraskapisin gjendjen tonë të vetëdijshme, duke e detyruar atë të mësojë një lëndë për të cilën mund të mos interesohet.

Zbulimi: Me faktin e thjeshtë të vëzhgimit të diçkaje të re, të paparë kurrë më parë, dhe se nuk ka faktorë të ndërmjetëm për të treguar kuptimin e atij objekti, ose veprimi, nënvetëdija do të fillojë një proces analize, i cili do të shënojë atë njohuri të re.

Autonomia: e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, njohuritë intuitive bazohen në një vetëgjyqësi të çdo situate që mund të paraqitet, duke qenë e varur vetëm prej saj.

Shembuj të njohurive intuitive

Kur keni përvojë në ndonjë fushë, ose kur njihni një individ për një kohë të gjatë, mund të vini re me mendimin e nënndërgjegjeshëm çdo ndryshim që ata mund të paraqesin, duke ditur menjëherë praninë e një problemi të ardhshëm dhe zgjidhjen e mundshme të tij.

Shembuj me të njohurit

Ju mund të dalloni kur një person është i lumtur, i trishtuar, nervoz, dëshiron të qajë, është i mërzitur, është i frikësuar dhe në thelb çdo ndjenjë ose simptomë që demonstron me shprehje fizike, gjestuale dhe verbale. Thjesht vëzhgimi i tyre do të aktivizojë menjëherë dhe në mënyrë të pavetëdijshme ndjenjën se personi mund të ketë një problem, se ai ka marrë një lajm të keq ose të mirë, ndër shumë shembuj të tjerë. Në disa raste, njohuritë intuitive mund të mashtrohen, pasi shumë njerëz mund të mashtrojnë disa emocione me performancë shumë të mirë.

Shembull me situatat e rrezikut

Ekziston mundësia që në momentin e të qenit në një situatë afër një rreziku, ose që mund të shkaktojë ose të shkaktojë ngjarje që përfundojnë të jenë të rrezikshme për integritetin e një personi, aktivizohet procesi intuitiv i mendimit, i cili në mënyrë të pandërgjegjshme do të dërgojë sinjale në mënyrë që veprimet e lartpërmendura të shmangen, duke shmangur pësimin e ndonjë dëmi.

Shembull i përvojave

Pasi personi të ketë kaluar një kohë të caktuar për zhvillimin e një produkti ose ushtrimin e një aktiviteti, mund të dihet nënndërgjegjeshëm kur mund të ndodhë ndonjë ngjarje që çon në një procedurë të keqe ose që dëmton produktin përfundimtar, të tilla si: kur një roje shpëtimi i cili është në detyrë në një pishinë, vëzhgoni se një fëmijë nën 8 vjeç shkon në drejtim të një pishine më shumë se 1,50 metra të thellë, e cila do të ishte më e madhe se lartësia e kësaj, mund të nxirrte në mënyrë intuitive që nëse fëmija hynte Në këtë pishinë, po mbytej mund të ndodhë, për shkak të mungesës së njohurive të notit, ose për shkak se nuk prek dyshemenë me këmbë.

Importantshtë e rëndësishme të theksohet se njohuritë intuitive janë më të zakonshme në komunitetet rurale, sepse ata nuk kanë udhëzime ose struktura për të kryer detyrat e tyre të përditshme, siç bëjnë në zonat urbane, e cila është formuar brenda një sërë rregulloresh që ato detyrojnë pjesëmarrësit të mendojnë me arsye.

Njerëzit indigjenë që jetojnë në kohërat moderne, larg të gjitha teknologjive, shkurtesave dhe përparimeve të propozuara nga njerëzimi deri më sot, e kanë zhvilluar këtë lloj njohurie në një mënyrë madhështore, pasi u duhet ta përdorin atë çdo ditë, për shumicën e punëve të tyre, të tilla si peshkimi, gjuetia, përgatitja e vakteve, bërja e veshjeve, ndër të tjera.

Jo vetëm njerëzit autoktonë modernë e përdorin atë, por gjithashtu, qeniet njerëzore më të vjetra evoluan falë këtij lloji të veprimeve intuitive, duke u përmirësuar çdo ditë kur panë problemet me të cilat ata duhet të përballeshin në atë kohë.

Edhe pse kjo është një njohuri e përdorur që nga fillimi i kohërave të njerëzimit, dhe deri më sot vazhdon të përdoret, duhet të merren parasysh edhe llojet e tjera të njohurive, për të pasur një ekuilibër më të mirë të informacionit që perceptohet çdo ditë në të gjithë zonat.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Dejsita dijo

    Këtë lloj njohurie që ne lokalizojmë dhe mund ta ndihmojmë me informacionin ...