Probleme më të zakonshme të sjelljes tek fëmijët

foshnja që sillet keq

Rritja e fëmijëve nuk është një detyrë e lehtë dhe kushdo që ju thotë ndryshe ju gënjen. Gjithashtu, nëse rritja e fëmijëve është "e vështirë" mund të jetë edhe më e komplikuar dhe ju mendoni se jeta juaj po ndryshon shumë. Importantshtë e rëndësishme të dini se nëse një fëmijë po kalon një fazë ose ndonjë rrethanë që e bën atë të paqëndrueshëm emocionalisht, sjellja e keqe është e zakonshme dhe Nuk është gjithmonë e lehtë të dish se çfarë po ndodh për të trajtuar problemin rrënjësor.

Ka prindër që mendojnë se kur një fëmijë ka hidhërim kjo është për shkak se ata kanë një problem autoriteti dhe duhet të jesh më i rreptë me të, por nuk është gjithmonë kështu. Në të njëjtën mënyrë, një fëmijë i vogël që nuk di të qëndrojë akoma nuk do të thotë se ai ka një problem me hiperaktivitetin ose vëmendjen. Kur bëhet fjalë për të kuptuar sjelljen e fëmijëve, diagnozat dhe etiketat duhet të mbahen në minimum.

Çfarë është një çrregullim i sjelljes

Termi çrregullim duhet të përdoret me kujdes për fëmijët deri në 5 vjeç dhe pasi të jenë bërë kjo moshë, vlefshmëria duhet të vihet në dyshim. Problemet kur fëmijët janë 0 deri në 6 vjeç jo gjithmonë tregojnë se ata do të kenë probleme në jetën e të rriturve ose se problemet e sjelljes janë dëshmi e një çrregullimi të vërtetë. Ekzistojnë shqetësime në lidhje me dallimin e sjelljes normale nga anormale në këtë periudhë të ndryshimit të shpejtë të zhvillimit.  Bestshtë më mirë të kesh një qasje konservatore për menaxhimin e problemeve të sjelljes dhe emocionale në këtë grupmoshë.

sjellja e gabuar e fëmijëve

Çrregullimet e sjelljes dhe emocionale në fëmijërinë e hershme

Në raste të rralla, një fëmijë nën moshën 5 vjeç do të marrë një diagnozë të një çrregullimi serioz të sjelljes. Sidoqoftë, ata mund të fillojnë të shfaqin simptoma të një çrregullimi që mund të diagnostikohet më vonë në fëmijëri. Këto mund të përfshijnë:

 • Çrregullimi i hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD)
 • Çrregullimi sfidues i opozitës (TOD)
 • Çrregullimi i spektrit të autizmit (ASD)
 • Çrregullimi i ankthit
 • Depresión
 • Çrregullimi bipolar
 • Çrregullimet e të nxënit
 • Çrregullimet gjuhësore
 • Çrregullime të sjelljes

Çrregullimi sfidues opozitar, për shembull, përfshin shpërthime të zemëruara, të drejtuara zakonisht ndaj njerëzve me autoritet. Por një diagnozë varet nga sjelljet që zgjasin vazhdimisht për më shumë se gjashtë muaj dhe prishin funksionimin e fëmijës. Çrregullimi i sjelljes është një diagnozë shumë më serioze dhe përfshin sjellje që dikush do ta konsideronte mizore, si ndaj njerëzve të tjerë ashtu edhe ndaj kafshëve. Kjo mund të përfshijë dhunë fizike dhe madje edhe veprimtari kriminale, sjellje që janë shumë të rralla në fëmijët e moshës parashkollore.

Ndërkohë, autizmi është në të vërtetë një gamë e gjerë çrregullimesh që mund të prekin fëmijët në mënyra të ndryshme, duke përfshirë sjelljen, shoqërinë dhe njohjen. Ato konsiderohen si një çrregullim neurologjik dhe, ndryshe nga çrregullimet e tjera të sjelljes, simptomat mund të fillojnë që në fëmijëri.

Problemet e sjelljes dhe emocioneve

Shumë më shumë gjasa se një prej kushteve të mësipërme klinike është që fëmija juaj i vogël po përjeton një problem të përkohshëm të sjelljes dhe / ose emocionale. Shumë prej tyre kalojnë me kalimin e kohës dhe kërkojnë durim dhe mirëkuptim nga prindërit.

Në disa raste, këshillimi i jashtëm është i garantuar dhe mund të jetë efektiv për të ndihmuar fëmijët të merren me stresuesit në mënyrë efektive. Një profesionist mund të ndihmojë fëmijën tuaj të mësojë se si të kontrollojë zemërimin e tij, si të menaxhojë emocionet e tij dhe si të komunikojë nevojat e tij në mënyrë më efektive. Për arsye të dukshme, mjekimi i fëmijëve në këtë moshë është i diskutueshëm.

sjellje e keqe zemer

Prindërimi për Suksesin e Fëmijës

Stilet e prindërimit rrallë janë fajtorë për problemet e sjelljes në fëmijëri, vetëm një sjellje neglizhuese e prindërve mund të shpjegojë një çrregullim të sjelljes në fëmijëri, edhe pse kjo mund të vlerësohet vetëm nga një profesionist. Nëse jeni duke kërkuar ndihmë për të zgjidhur problemet e sjelljes së fëmijëve tuaj, një mënyrë e mirë për të zgjidhur problemin me ndihmën e jashtme. Gjithsesi, prindërit kanë një rol thelbësor në trajtimin e problemeve të sjelljes që mund të ekzistojnë në fëmijërinë e hershme.

Faktorët e rrezikut për çrregullimet e sjelljes tek fëmijët

Shkaqet që mund të çojnë në probleme të sjelljes janë të panjohura, por disa nga faktorët e rrezikut përfshijnë:

 • lloj: Djemtë kanë më shumë të ngjarë se vajzat të vuajnë nga çrregullimi i sjelljes. Nuk është e qartë nëse shkaku është gjenetik apo i lidhur me përvojat e socializimit.
 • Shtatzënia dhe lindja: shtatzënitë e vështira, lindja e parakohshme dhe pesha e ulët e lindjes në disa raste mund të kontribuojnë në sjelljen problematike të fëmijës më vonë gjatë jetës.
 • Temperamenti: fëmijë që janë të vështirë për tu trajtuar, temperament ose agresive që në moshë të hershme ka më shumë të ngjarë të zhvillojnë çrregullime të sjelljes më vonë gjatë jetës.
 • Jeta familjare: çrregullimet e sjelljes ka më shumë të ngjarë në familjet jofunksionale. Për shembull, një fëmijë është më i rrezikuari në familje ku dhuna në familje, varfëria, aftësitë e dobëta të prindërimit ose abuzimi me substancat janë një problem.
 • Vështirësitë e të mësuarit: problemet e leximit dhe të shkruarit shpesh shoqërohen me probleme të sjelljes.
 • Aftësi të kufizuara intelektuale: fëmijët me aftësi të kufizuara intelektuale kanë dy herë më shumë gjasa të kenë çrregullim të sjelljes.
 • Zhvillimi i trurit: Studimet kanë treguar se zonat e trurit që kontrollojnë vëmendjen duket se janë më pak aktive tek fëmijët me ADHD.

Diagnostifikimi dhe trajtimi

Çrregullimet e sjelljes përçarëse janë të komplikuara dhe mund të përfshijnë shumë faktorë të ndryshëm që funksionojnë së bashku. Për shembull, një fëmijë që shfaq sjellje rebele mund të ketë gjithashtu ADHD, ankth, depresion dhe një jetë të vështirë familjare.

Metodat diagnostike mund të përfshijnë:

 • Diagnostifikimi nga një shërbim i specializuar, i cili mund të përfshijë një pediatër, psikolog ose psikiatër fëmijësh
 • Intervista të thelluara me prindër, fëmijë dhe mësues.
 • Listat e kontrollit të sjelljes ose pyetësorët e standardizuar.

Një diagnozë vendoset nëse sjellja e fëmijës plotëson kriteret për çrregullime të sjelljes përçarëse. Shtë e rëndësishme të përjashtohen stresuesit akutë që mund të ndryshojnë sjelljen e fëmijës. Për shembull, një prind i sëmurë ose viktimë e fëmijëve të tjerë mund të jetë përgjegjës ndryshimet e papritura në sjelljen tipike të një fëmije dhe këta faktorë duhet të merren parasysh fillimisht.

sjellje e gabuar

Lidhur me trajtimin, do të jetë profesionist i trajnuar ai që do të mendojë se çfarë lloj trajtimi është i përshtatshëm në varësi të llojit të diagnozës. Trajtimi është përgjithësisht i shumanshëm dhe varet nga çrregullimi i veçantë dhe faktorët që kontribuojnë në të, por mund të përfshijë: edukimi i prindërve, terapia familjare, terapia njohëse e sjelljes, menaxhimi i emocioneve, mjekimi, etj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.