Si të filloni një hyrje

Mësoni të shkruani një hyrje të shkëlqyer

Fillimi i një teksti me një hyrje të mirë është thelbësor për të tërhequr vëmendjen e lexuesit. Në mënyrë që të mos humbasë shpejt vëmendjen, duhet ta bëni sa më shpejt përmbajtjen e tekstit të qartë. Por nuk mjafton vetëm të futni fjalë kyçe me të cilat mund të konkludoni se për çfarë bëhet fjalë. Hyrja duhet të jetë tërheqëse, bie në sy, madje edhe joshëse.

Para se të fillojë të vizualizojë tekstin, lexuesi ka vetëm titullin. Fjalia e parë që ju ka rënë në sy dhe ju ka krijuar pritshmëri duhet të mbulohet me një hyrje të mirë, përndryshe mund të humbni shpejt interesin. Për të shmangur këtë dhe për t'i bërë lexuesit tuaj të tërhiqen nga tekstet tuaja, ju duhet krijoni një hyrje me një goditje me të cilat të tërheqë vëmendjen e vazhdueshme dhe të vazhdueshme.

Nëse dëshironi të mësoni se si të krijoni tekste që tërheqin vëmendjen e çdo lexuesi dhe që ai vendos ta lexojë të plotë, atëherë ju lëmë disa truke dhe strategji për ta arritur atë.

Kontekstualizoni tekstin

Paraqitja e një teksti ka një mision themelor, që është të bëjë që lexuesi të ketë interes për të lexuar atë që vijon. Për ta bërë atë, Duhet të krijoni një hyrje që e vendos personin që po e lexon në një situatë, ajo që njihet si kontekstualizimi. Kjo do të thotë, vendosni tekste të caktuara që lidhen me njëri-tjetrin. Në mënyrë që lexuesin ta përgatisni me një bazë të mirë, në mënyrë që ai të kuptojë saktë se çfarë do të lexojë më pas.

Mësimi për të shkruar një hyrje është i lehtë

Filloni hyrjen me një goditje të mirë

Shkruani për një anekdotë që lidhet me tekstin, një fakt përkatës, një kuriozitet që tërheq vëmendjen e personit që do ta lexojë. Kjo është mënyra më e mirë për të krijuar interes që në fjalët e para. Gjeni një mënyrë për ta shtyrë lexuesin të pyesë se pse keni filluar atje, dua të di më shumë dhe nuk mund të ndaloj së lexuari.

Tregoni besim në fjalët tuaja

Kur shkruani, nuk keni mjete të tjera përveç mënyrës tuaj të të shprehurit, njohurive tuaja dhe besimit tuaj në atë që shkruani. Ndryshe nga komunikimi oral, ku mund të përdorni gjuhë joverbale për të përcjellë ndjenjat tek dëgjuesit, Kur shkruani, keni vetëm fjalët tuaja.

Shkruani me bindjen e ditur se për çfarë po flisni, zbuloni, bëni kërkime dhe lexoni shumë, sepse kështu do të mund të mësoni të komunikoni me besim. Është thelbësore të transmetohet ky besim tek lexuesit, sepse vetëm atëherë ata mund të respektojnë tekstet tuaja. Nëse doni të krijoni një lexim të kënaqshëm, duhet t'i bëni lexuesit tuaj të nxjerrin përfundime interesante nga tekstet tuaja.

Përgjigjet pyetjeve që mund të bëjë lexuesi

Në këtë rast, teknika e lënies së rezolucionit për të fundit nuk funksionon, përveç nëse dëshironi të shkruani një roman. Kur bëhet fjalë për tekst relativisht të shkurtër, sa më shpejt të sqaroni temën, aq më lehtë do të jetë të tërhiqni audiencën tuaj të synuar. Madje, ju mund të parashikoni pyetjet tuaja të mundshme dhe të hidhni përgjigjet në hyrje. Më vonë do të keni kohë për ta zgjeruar atë informacion, por tashmë do të keni krijuar interesin që kërkoni te lexuesit.

Shkruani një hyrje sinqerisht

Përdorni teknikën e piramidës së përmbysur

Mendoni për një piramidë të kthyer përmbys. Në çdo shtresë të piramidës duhet të vendosni një pjesë të informacionit që do të detajoni në tekstin tuaj. Hyrja është pjesa më e rëndësishme, ajo që do t'i bëjë lexuesit tuaj të dëshirojnë të lexojnë të gjithë tekstin. Prandaj, Në hyrje duhet të shprehni idenë kryesore të informacionit.

Përdorni titrat për të zhvilluar informacionin, duke përfshirë strategjikisht fjalë kyçe që i referohen hyrjes dhe titullit të tekstit. Kështu, lexuesi nuk e humb fillin, as nuk shkëputet ndërsa përparon në lexim sepse gjithçka lidhet. Truri i tij bashkon fjalët përmes lidhjeve që ju vetë po vendosni në tekst.

Mbajeni atë të shkurtër, por shumë të habitshëm

Një hyrje e mirë nuk duhet domosdoshmërisht të jetë shumë e gjatë. Nëse e zgjeroni veten, rrezikoni të përsërisni veten dhe të kundërshtoni veten. Zgjidhni fjalët e duhura, kërkoni për fjalë kyçe, zgjidhni termat e fuqisë me të cilat të tërheqni vëmendjen. Krijoni fjali të shkurtra dhe kujdesuni mirë për shenjat e pikësimit.

Mos e lodhni veten në hyrje, ka të bëjë me tërheqjen e vëmendjes, krijimin e interesit dhe marrjen e njerëzve që të zgjedhin tekstin tuaj. Prezantimi mund të bëjë një ndryshim. Nëse është i shkurtër, por tërheqës, tërheqës, do të fitoni një lexues me interes për të ditur se si vazhdon teksti juaj. Përkundrazi, një hyrje shumë e gjatë mund të jetë e mërzitshme. Madje mund të bëni gabim duke pasur shumë informacion dhe duke lënë pak për të zhvilluar në pjesën tjetër të tekstit.

Ai përfshin pyetje retorike

Një hyrje tërheqëse duhet të përmbajë diçka që tërheq vëmendjen e lexuesit, një frazë, një citim, madje edhe një pyetje retorike. Kur e prezantoni këtë mjet në një bisedë ose në një tekst, nuk prisni që personi tjetër t'ju përgjigjet. Ajo që ju kërkoni është të krijoni një përgjigje konkrete përmes pyetjes suaj.

Sepse instinktivisht, reagimi i parë i kujtdo që lexon një pyetje është të lëshojë një përgjigje, qoftë edhe një pyetje retorike. Në këtë mënyrë, ju e bëni personin të zhvillojë një interes për të zbuluar përgjigjen zhvilluar ose zgjidhur dyshimin që keni krijuar.

Është e rëndësishme të shkruani një hyrje të mirë

Shkruani sinqerisht

Nëse nuk jeni duke shkruar një roman apo tregim të shkurtër krijues, është shumë e rëndësishme që tekstet tuaja të jenë të shkruara me sinqeritet të plotë. Kjo është mënyra më e mirë për t'i bërë lexuesit t'ju besojnë, se ata ndjejnë ndjeshmëri me ty Shmangni përdorimin e një toni nënçmues, madje edhe fëminor. Sepse nuk ka asgjë që gjeneron më shumë mosbesim se fjalët jashtëzakonisht të largëta, në pamje të parë të pasinqerta.

Në fund të fundit, fillimi i një hyrjeje është pjesa më e rëndësishme e çdo teksti. Kështu që ju duhet të kushtoni kohë të mjaftueshme për ta bërë atë tërheqës, mbresëlënës, të pamundur për ta refuzuar për audiencën e synuar. Jini shumë të qartë për atë që dëshironi të shkruani, informohuni shumë mirë, kërkoni frymëzim dhe krijoni informacion shumë të qartë në trurin tuaj. Kështu do të mund ta përshtatni atë me ju, me mënyrën tuaj të të shprehurit dhe me këtë do të fitoni besimin dhe vëmendjen e shumë njerëzve që do të duan të zbulojnë shumë më tepër përmes shkrimit tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.