Si të përqendroheni kur studioni

concentración

Përqendrimi është një element kyç gjatë studimit, pasi ju lejon të mësoni përmendësh shpejt dhe mësoni në një mënyrë krejtësisht të relaksuar. Problemi është se nuk jeni gjithmonë të fokusuar dhe performanca nuk është më optimale. Mungesa e përqendrimit mund të jetë për shkak të faktorëve të ndryshëm si lodhja e caktuar ose mospasja e një hapësire adekuate për të studiuar.

Në artikullin e mëposhtëm ju japim një sërë këshillash apo rekomandimesh për të qenë në gjendje të përqendroheni pa probleme dhe të jetë në gjendje të studiojë në mënyrë optimale dhe adekuate.

Këshilla ose udhëzime për të përmirësuar përqendrimin

Më pas ne do t'ju japim një sërë këshillash që do t'ju ndihmojnë të përqendroheni shumë më mirë gjatë studimit:

vendos qellimet

Në mënyrë që të keni një përqendrim të mirë gjatë studimitËshtë e rëndësishme që të vendosni synime për të përmbushur. Në këtë mënyrë, sa herë që filloni të studioni, do të keni një sërë objektivash për të përmbushur dhe përqendrimi do të jetë shumë më i madh. Në lidhje me këto objektiva, është e rëndësishme të tregohet se ato duhet të jenë realiste dhe të shtjellohen hap pas hapi. Niveli i kënaqësisë gjatë përmbushjes së objektivave të ndryshëm është mjaft i lartë, gjë që shkakton një interes më të madh për të përmbushur objektivat e mëposhtëm ose të njëpasnjëshëm.

Merrni një moment çdo ditë për të rishikuar

Çdo person është i ndryshëm dhe jo gjithçka është e përqendruar në të njëjtën mënyrë apo formë. Ka njerëz që përqendrohen shumë më mirë në mëngjes dhe të tjerë që e bëjnë këtë më mirë gjatë natës. Është e rëndësishme që të mendoni se në cilën orë të ditës preferoni të studioni. Që këtu duhet të respektoni orarin e caktuar dhe t'i kushtoni disa minuta në ditë asaj që duhet të rishikoni ose studioni.

sesione të shkurtra studimore

Besohet se një person mund të jetë plotësisht i përqendruar për gjysmë ore ose më shumë, prandaj është e këshillueshme duke zgjedhur sesione të shkurtra studimi. Është e kotë të kalosh orë e orë para librit nëse rezultati përfundimtar nuk është ashtu siç pritej. Duhet të shfrytëzoni maksimalisht përqendrimin tuaj dhe të studioni atë që keni planifikuar gjatë atyre minutave.

studim

Mbani nën kontroll burimet e mundshme të shpërqendrimit

Kur vjen puna për të arritur një përqendrim të mirë, është e rëndësishme të distancoheni plotësisht nga burime të caktuara shpërqendrimi siç është rasti i celularëve apo rrjeteve sociale. Nuk është e mundur të studiosh në mënyrë adekuate kur je vazhdimisht në dijeni të njoftimeve nga celulari. Kur bëhet fjalë për memorizimin e lëndëve të ndryshme në një mënyrë optimale, përqendrimi duhet të jetë total.

Ju nuk duhet të studioni të uritur ose të përgjumur

Çdo shpërqendrim është i keq kur bëhet fjalë për arritjen e një përqendrimi të mirë. Kjo është arsyeja pse nuk është ide e mirë të filloni të studioni i uritur ose i përgjumur. Për të pasur një përqendrim të mirë është e rëndësishme të flini orët që i duhen trupit dhe të ndiqni një dietë sa më të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Mos harroni të bëni edhe pak ushtrime fizike në baza ditore.

Krijoni një hapësirë ​​të rehatshme

Nëse dëshironi të arrini një përqendrim të mirë gjatë studimit, është e rëndësishme krijoni një hapësirë ​​të rehatshme dhe të favorshme për të. Idealisht, ambienti duhet të jetë i qetë, me hapësirë ​​dhe ndriçim të mirë. Duhet të jetë një hapësirë ​​ku mund të përdorni pesë shqisat tuaja për të studiuar dhe të mos shpërqendroheni në asnjë moment. Çdo gjë shkon në mënyrë që ju të jeni plotësisht të relaksuar ndërsa jeni të përqendruar, kështu që mund të zgjidhni të vendosni muzikë relaksuese.

përqendrimi i studimit

Bëni pushime të rregullta

Truri nuk mund të fokusohet për orë të tëra në të njëjtën kohë, prandaj është mirë që të pushoni pas rreth 45 minutash. Këto pushime janë thelbësore kur bëhet fjalë për të mësuar përmendësh në mënyrë efikase dhe të shpejtë. Në mënyrë ideale, pushimet e ndryshme duhet të jenë rreth 10 minuta për të arritur përqendrim të mirë gjatë studimit. Gjatë pushimeve mund të ngriheni për të pirë një gotë ujë ose për të shtrirë këmbët. Çdo gjë shkon në mënyrë që të shkëputeni pak nga studimi dhe të siguroheni që kur të filloni të studioni përsëri, përqendrimi të jetë më i miri i mundshëm.

meditoni

Meditimi është i përsosur kur bëhet fjalë për përqendrim dhe të jetë në gjendje të studiojë në mënyrë optimale dhe adekuate. Idealja është ta bëni përpara se të filloni studimin për të relaksuar mendjen sa më shumë. Ju mund të meditoni aq herë sa e konsideroni të nevojshme pasi kjo do t'ju ndihmojë të përqendroheni shumë më mirë.

Organizoni të gjithë përmbajtjen për të studiuar

Është mirë të filloni të studioni me lëndën që ju pëlqen më pak. Mendja është shumë më e relaksuar dhe është më e lehtë për t'u përqendruar. Nga ana tjetër, është mirë që çdo 60 minuta të ndryshohet tema ose lënda në mënyrë që studimi të jetë shumë më i këndshëm. Mos harroni gjithashtu të mos studioni dy lëndë në të njëjtën kohë pasi kjo do të bëjë që të mos përqendroheni dhe rezultati nuk do të jetë ai i dëshiruari.

Studioni në mënyrë aktive

Një tjetër këshillë mjaft efektive kur bëhet fjalë për arritjen e një përqendrimi të mirë gjatë studimit, është të lexosh me zë të lartë. Studimi aktiv do t'ju bëjë të mësoni përmendësh shumë më mirë atë që po studioni. Ju mund t'i bëni vetes pyetje dhe t'u përgjigjeni me zë të lartë.

muzikë-për-studuar-dhe-përqendruar

kontrolloni mendimet e ndryshme

Ushtrimi i njëfarë kontrolli mbi mendimet që mund të shpërqendrohen mund t'ju ndihmojë të keni përqendrim më të madh. Mos hezitoni t'i thoni vetes një lloj fraze si: "Mos u huto dhe vazhdo të studiosh" për të vënë pesë shqisat ndërsa studioni.

Trajnoni mendjen

Është mirë që vazhdimisht të stërviteni mendjen për ta mbajtur atë aktive dhe kështu të arrini përqendrim të mirë. Mund të kaloni disa minuta në ditë dhe Ushtroni mendjen përmes ushtrimeve të tilla si sudoku ose aplikacionet celulare.

Me pak fjalë, përqendrimi është thelbësor dhe thelbësor kur bëhet fjalë për aftësinë për të mësuar përmendësh përmbajtjen që duhet studiuar pa problem. Falë këtyre këshillave nuk do të keni asnjë lloj problemi për të qenë në gjendje të përqendroheni gjatë kohës që studioni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.