Si të punoni në vetëvlerësimin

Ju duhet të punoni vetëvlerësimin tuaj çdo ditë

Si të punoni vetëvlerësimin? Një nga problemet më të mëdha të njerëzve në përgjithësi është mungesa e vetëvlerësimit. Diçka që vetë nuk është në gjendje ta shohë, sepse vështirësia për të vlerësuar gjërat e mira që ka vetë, është ajo që e pengon të shohë se të tjerët jetojnë me të njëjtat probleme. Mungesa e vetëvlerësimit është një pengesë e madhe për shumë aspekte të jetës së përditshme.

Sepse mungesa e vetëvlerësimit mbart një aspekt negativ mbi veten. Diçka që shumë njerëz nuk janë në gjendje ta identifikojnë në vetvete. E cila në vetvete është një vështirësi për të punuar në këtë problem. Për të zbuluar nëse keni probleme me vetëvlerësimin, ju vetëm duhet të mendoni për veten si më poshtë.

Ju mund të ndiheni të parehatshëm me lavdërimet, jeni të prirur të jeni në mbrojtje, ndiheni inferiorë ose më pak të aftë se të tjerët, vazhdimisht e krahasoni veten. Është gjithashtu shumë e zakonshme të fajësosh të tjerët, Merre personalisht kritikat dhe ofendohu për çdo gjë. Ju thjesht mendoni se jeni inferior sepse perceptimi juaj për veten është negativ.

Lajmi i mirë është se vetëvlerësimi mund të punohet. Megjithatë, është thelbësore të jeni të vetëdijshëm se nuk ka asnjë truk magjik që mund të ndryshojë mungesën e vetëvlerësimit. Varet vetëm nga ju, vullneti juaj, këmbëngulja dhe dëshira juaj për t'u përmirësuar. Me këto ushtrime, ju mund të përmirësoni vizionin tuaj për veten tuaj.

Shndërrojini mendimet negative në pozitive

Negativiteti është një gropë pa fund vuajtjesh dhe mendimesh të këqija. Për të punuar në vetëvlerësimin, gjëja e parë është të transformoni mendimet negative në pozitive. Në vend që të mendoni se nuk do të jeni në gjendje ta bëni atë, mendoni se si do të përpiqeni ta bëni atë. Thuaji vetes se nuk ka gabim më të madh sesa të mos provosh. Edhe nëse ngatërroni dhe nuk funksionon herën e parë, do të jetë më mirë sesa të mos e keni provuar.

Vendosni synime që mund t'i përmbushni

Nuk ka asgjë më të keqe për vetëvlerësimin sesa vendosja e qëllimeve të pamundura. Sa më realist të jeni, aq më shumë ka gjasa që të pajtoheni. Nëse rruga është e gjatë, çdo hap i vogël i vendosur do të jetë një nxitje në vetëvlerësimin. Çdo sfidë me të cilën përballeni do të jetë një nxitje për të menduar shumë.

Duhet të punoni për vetëvlerësimin

Krahasimet janë të urrejtjes

Mos shiko të tjerët për të gjetur veten, mos e krahaso veten. Çdo person është krejtësisht i ndryshëm, secili ka virtytet, aftësitë dhe dallimet e tij. Nga ana tjetër, askush nuk e di se çfarë rruge i është dashur të kalojë atij personi për të arritur atje ku është. Që do të thotë se një jetë e suksesshme kërkon përpjekje, punë dhe këmbëngulje, për të gjithë.

Mësoni të falni veten

Njerëzit me vetëbesim të ulët janë gjithashtu shumë autokritikë, gjë që vetëm sa rrit mungesën e vetëvlerësimit. Falja është një vlerë themelore, ndaj njerëzve të tjerë dhe ndaj vetvetes. Të bësh një gabim është njerëzore, të dish të falësh veten është ajo që do të të bëjë më të mençur, më të fortë, Do t'ju japë shtytjen që ju nevojitet për të provuar përsëri.

Duajeni veten, flisni me veten me dashuri dhe respektoni veten

Ju mund të jeni një person shumë kritik, veçanërisht për veten tuaj. Që nuk është gjë tjetër veçse një pasqyrim i vetëvlerësimit të ulët, i vështirësisë për të vlerësuar dhe dashuruar veten ashtu siç jeni. Shikoni në pasqyrë dhe shikoni fytyrën tuaj, trupin tuaj, buzëqeshjen tuaj, kërkoni më të mirën nga ju, buzëqeshni në imazhin tuaj, mendoni për veten si një person të jashtëm. Cilat janë virtytet që të tjerët admirojnë tek ju? Çfarë ju përcakton më së miri si person?

Nëse jeni të sjellshëm, mbështetës, nëse keni ndjeshmëri ndaj të tjerëve, je njeri i mirë dhe përpiqesh të mos lëndosh askënd, ke virtytet kryesore që duhen për të pasur sukses në jetë. Sepse këto janë vlerat që do t'ju ndihmojnë të keni marrëdhënie të mira, të keni një jetë të shkëlqyer shoqërore dhe shijoni jetën në mënyrën më të mirë të mundshme, në shoqëri.

Kaloni kohë cilësore

Për të punuar në vetëvlerësimin, është thelbësore t'i kushtoni kohë cilësore. Kujdesuni për veten, hobi, lexoni libra, dëgjoni muzikë, bëni një shëtitje, me pak fjalë, kushtojini kohës së lirë për t'ju ndihmuar të gjeni veten. Të kalosh kohë vetëm me veten është e nevojshme për të zhvilluar aftësitë. Ju jeni mjeti juaj më i mirë, të dini se është e nevojshme për të mësuar të doni veten.

Lironi veten nga çanta e shpinës

Të gjithë kanë një çantë shpine në tërheqje. Një çantë plot zhgënjime, një punë që nuk të pëlqen ose nuk të bën të lumtur, marrëdhënie afektive që nuk kontribuojnë asgjë, zakone të këqija që të pengojnë të bësh një jetë të shëndetshme, kujtime dhe përvoja që nuk të lejojnë të ecësh përpara. . Të heqësh qafe atë çantë shpine është thelbësore, sepse është pesha që të pengon të ecësh përpara.

Mendoni për gjërat që ju pengojnë të ecni përpara, nëse janë të pashpresë, largojini nga mendja. Ato që kanë një zgjidhje janë ato në të cilat duhet të përqendroheni. Nëse nuk ju pëlqen puna juaj, mendoni se si mund ta ndryshoni atë. Planifikoni çfarë ju nevojitet për të ndryshuar rrjedhën e jetës suaj dhe Vendosni objektiva afatshkurtra për t'ju ndihmuar të arrini qëllimin tuaj.

Njerëzit me vetëbesim të mirë kërcejnë

Praktikoni mirënjohjen çdo natë

Dita është e mbushur me momente, situata, eksperienca që kontribuojnë dhe mbushin jetën. Disa prej tyre mund të jenë negative, por ajo që duhet të bëni është çdo natë para gjumit, të mendoni për ato pozitive dhe të praktikoni të jeni mirënjohës. Mendoni për gjërat e mira që ju ka dhënë dita, nuk ka pse të jetë diçka e madhe. Një vakt që ju pëlqeu shumë, duke parë një person të buzëqeshur në rrugë, një person miqësor. Ka shumë mundësi, kujtimi i tyre çdo natë do t'ju ndihmojë të flini më mirë dhe të zgjoheni më pozitivë.

Të punosh për vetëvlerësimin është një punë konstante, e përditshme që duhet të të shoqërojë gjatë gjithë jetës. Sepse rruga është plot me situata që mund të tronditin dashurinë tuaj për veten, forcën tuaj, vetëvlerësimin tuaj. Kështu, Është e nevojshme të merren masa për të punuar dhe përmirësuar çdo ditë.

Jeta jetohet vetëm një herë, ju takon ta jetoni plotësisht, me gëzim dhe me lumturi absolute. Punoni me veten tuaj për të dhënë më të mirën nga vetja në çdo moment, për të tjerët dhe për veten tuaj. Sepse Lumturia juaj nuk varet nga askush, më shumë se nga vetja juaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose Othmaro Menjivar Mjerisht dijo

    Është një artikull shumë i dobishëm që e bën atë një mjet që mund t'ju ndihmojë të kapërceni problemin e vetëbesimit të ulët. Faleminderit shumë për një bashkëpunim kaq të vlefshëm