Si të shkruaj një libër

shkruaj një libër

Ka mundësi që prej kohësh të keni një ide në kokë por ende nuk e keni hedhur në letër. Ju e dini se çfarë dëshironi dhe kjo është të shkruani një libër, por cila është gjëja më e rëndësishme që duhet mbajtur parasysh?

Shkrimi i një libri të tërë mund të jetë një detyrë e frikshme, sidomos për shkrimtarët e rinj. Kërkon punë të palodhur, ambicie ekstreme dhe disiplinë intensive. Edhe për shkrimtarët e suksesshëm bestseller, pjesa më e vështirë e procesit të të shkruarit mund të jetë vetëm ulja për të shkruar faqen e parë. Megjithatë, nëse ecni hap pas hapi, shkrimi i një libri është një qëllim i arritshëm.

Çfarë duhet marrë parasysh përpara se të shkruani një libër

Nëse jeni tashmë një autor bestseller që punon për librin tuaj të ardhshëm, ose një shkrimtar për herë të parë që synon të vetë-botohet, Ka disa pyetje thelbësore që duhet t'i bëni vetes. Përpara se të filloni të punoni me idenë tuaj të librit:

  • A keni kohë dhe energji mendore për t'u përkushtuar për të shkruar një libër të tërë? Ju duhet të jeni të gatshëm dhe të aftë t'i përmbaheni një programi ditor të shkrimit dhe të sakrifikoni aktivitete të tjera.
  • A jeni gati për të zhvilluar aftësi potencialisht të panjohura si botimi dhe rishkrimi në desktop? Shkrimi i një libri të ri shpesh do të ekspozojë pikat tuaja të forta dhe të dobëta, dhe ju do të shpenzoni shumë kohë për të përmirësuar ato aftësi.
    A keni një kuptim bazë të personazheve kryesore, komplotit ose temës? Ju nuk duhet t'i kuptoni të gjitha, por është e dobishme të keni një ide të arsyeshme për formën dhe drejtimin e librit tuaj përpara se të filloni ta shkruani atë.

Si të shkruani një libër hap pas hapi

Pasi të keni caktuar kohën dhe të keni marrë parasysh komplotin dhe personazhet tuaja, mund të filloni shkrimin aktual të librit. Ndjekja e këtyre këshillave të shkrimit hap pas hapi do t'ju ndihmojë të shkruani librin tuaj.

mësoni të shkruani një libër

Vendosni një hapësirë ​​dhe kohë për të shkruar

Nëse do të shkruani një libër të mrekullueshëm, do t'ju duhet një hapësirë ​​e madhe shkrimi. Nuk duhet të jetë një dhomë e papërshkueshme nga zëri me një pamje mahnitëse. Gjithçka që ju nevojitet është një vend i qetë, pa shpërqendrime, ku mund të shkruani vazhdimisht mirë. Pavarësisht nëse është një zyrë në shtëpi, divani juaj ose një kafene, mjedisi ku punoni duhet t'ju lejojë të përqendroheni, pa ndërprerje, për orë të tëra në të njëjtën kohë.

Përsosni idenë e librit

Ndoshta ju tashmë e dini saktësisht se për çfarë bëhet fjalë libri juaj, ose ndoshta jeni duke u përpjekur të vendosni midis një milion idesh të ndryshme. Ndoshta gjithçka që keni është një imazh për kopertinën e librit. Sido që të jetë, bëni vetes disa pyetje të thjeshta përpara se të filloni të shkruani. Për çfarë flet libri im? Pse është historia interesante apo e rëndësishme? Çfarë më tërhoqi në këtë ide në radhë të parë? Kush do të dëshirojë të lexojë librin tim?

përmbledh historinë

Shkrimtarët e mirë shpenzojnë shumë kohë duke përshkruar para se të shkruajnë libra. Skicat mund të jenë skica të detajuara të kapitullit ose fletë të thjeshta ritmesh mbi të cilat është shtruar çdo pjesë e librit. Ato mund të jenë harta vizuale që shërbejnë si një paraqitje grafike se ku është drejtuar libri juaj. Pavarësisht nga metoda juaj, gjëja e rëndësishme është që të keni një udhërrëfyes për seancat tuaja të ardhshme të shkrimit.

heton

Hulumtimi është një mjet thelbësor për shkrimtarët profesionistë. Nëse jeni duke shkruar një libër jo-fiction, ndoshta do të dëshironi të kaloni kohë në biblioteka dhe arkiva, duke marrë gjithçka që mundeni për këtë temë. Hulumtimi është gjithashtu i dobishëm për shkrimtarët e trillimeve, pasi mund të ofrojë kontekst të dobishëm për periudhën kohore ose arketipet e personazheve për të cilat po shkruani. Lexojnë libra ose dëgjoni podkaste që mbulojnë tema të ngjashme me tuajat.

Si të shkruaj një libër

Filloni të shkruani me një rutinë

Hulumtimi, përvijimi dhe stuhia e ideve janë hapa kritikë në shkrimin e librit tuaj të parë, por mund të vijë një moment kur përgatitja të kthehet në zvarritje. Në një moment të caktuar, është koha të filloni të shkruani draftin tuaj. Kjo kërkon përkushtim ndaj rutinave të qëndrueshme dhe shprehive produktive të shkrimit. 

Ka hapa të thjeshtë që mund të ndërmerrni për të maksimizuar shanset tuaja për sukses. Vetëm për shkak se nuk jeni Stephen King nuk do të thotë që nuk duhet ta trajtoni shkrimin si punën tuaj me kohë të plotë. Provoni të vendosni objektivat e numërimit të fjalëve ditorë për të qëndruar në rrugën e duhur. Planifikoni një kohë për të shkruar dhe vendoseni në kalendarin tuaj kështu që ju nuk e anashkaloni atë. Kërkojini një miku ose kolegu shkrimtar t'ju kërkojë llogari duke i dërguar përditësime se sa keni shkruar atë ditë.

Përfundoni draftin e parë

Ndërsa shkruani draftin tuaj të parë, do të përjetoni vetë-dyshim, mungesë motivimi dhe blloqe tipike të shkrimtarit. Kjo është normale. Sa herë që ndiheni të bllokuar, përpiquni t'i riktheheni skemës tuaj ose kërkoni frymëzim. Mundohuni të menaxhoni pritshmëritë tuaja në mënyrë realiste. Libri juaj i parë mund të mos jetë një kryevepër brezash apo një libër më i shitur… dhe kjo është në rregull. Nëse e krahasoni veten me të mëdhenjtë e letërsisë, po i bëni një punë të keqe. Gjithçka që mund të bëni është të vazhdoni të shkruani derisa të arrini në fund.

rishikoni dhe modifikoni

Çdo libër i mirë kalon nëpër shumë raunde rishikimesh. Ju mund ta duroni vetë procesin e redaktimit ose kërkoni ndihmë nga një mik ose redaktor profesionist. Sido që të jetë, ndoshta ju duhet të rishkruani disa pjesë dhe asgjë nuk ndodh.

shkruani draftin tuaj të dytë

Drafti i dytë është mundësia juaj për të aplikuar rishikime dhe modifikime. Është gjithashtu një mundësi për të shqyrtuar pyetje të përgjithshme më të gjera që mund të marrin përgjigje vetëm pasi të keni përfunduar draftin tuaj të parë.. A ka libri juaj një ton të qëndrueshëm? A ka një temë gjithëpërfshirëse që mund të zhvillohet dhe forcohet? A ka pjesë të dobëta të librit që mund të shkëputen tërësisht?

filloni të shkruani një libër

Drafti i dytë është gjithashtu një mundësi për të trajtuar çështje më të thella. A ka libri një goditje të fortë hapëse? Një përfundim tronditës?

publikojë librin

Pasi të keni përfunduar draftin përfundimtar, është koha për ta nxjerrë në dritë. Me rritjen e tregjeve online dhe e-lexuesve si Kindle, publikimi në desktop është më i lehtë se kurrë. Përndryshe, nëse doni të shkoni në rrugën tradicionale, mund t'i paraqisni një propozim libri një botuesi, idealisht me ndihmën e një agjenti letrar. Pasi të keni botuar me sukses, gjithçka që mbetet për të bërë është të uleni, të relaksoheni dhe të filloni të punoni për librin tuaj të dytë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.