Mendimi Analitik - Karakteristikat, Cilësitë dhe Elementet

Quhet gjithashtu "mendimi i paracaktuar", meqenëse qeniet njerëzore përdorin analizën për shumicën e situatave që lindin gjatë jetës së tyre, duke qenë të arsyeshëm, pyetës, të diskutueshëm dhe hetues, duke pasur të gjitha këto cilësi, e bën atë të përsosur për zgjidhjen e problemeve.

Por, çfarë është saktësisht të menduarit analitik?, Duke vëzhguar në detaje kuptimet e të dy fjalëve, mund të thuhet se këto janë aftësia e qenies njerëzore për të përdorur pyetjen e tyre, në mënyrë që të krijojë një ide të përqendruar në lidhje me një problem, duke hetuar veçmas të gjitha karakteristikat që ka, në mënyrë që të përcaktojë dështimin e saktë që e shkakton atë.

Karakteristikat e të menduarit analitik

Ky lloj i të menduarit ka cilësi të tilla si prishja e çdo problemi për të gjetur zgjidhjen, njohjen se çfarë efektesh mund të ketë një vendim, nëse sjell pasoja ose do të ofrojë ndonjë përmirësim, lidhet me të gjithë informacionin që ata ofrojnë, edhe nëse është me një kompleksitet të ulët .

Në thelb ai i ndan problemet në variante të vogla, të cilat ka të bëjë me logjikën, për të njohur lidhjet që mund të kenë disa shkaqe më komplekse, është në gjendje të parashikojë një pengesë që mund të ndërhyjë në proces dhe shpërndan dhe planifikon aktivitetet për të ketë një menaxhim më të mirë të kohës.

Në mënyrë që më vonë të mbledhë dhe përpilojë të gjitha informacionet përkatëse, ai zbaton disa teknika për të vënë në dyshim efektivitetin e tij në situatë ose situata, pasi ai është gjithashtu i aftë të përballet me disa probleme në të njëjtën kohë, duke dhënë zgjidhje efektive për secilën prej tyre.

 • Në të menduarit konvergjent: Orientuar në veprim të menjëhershëm, nuk tregon interes të lartë për deklaratat e problemit, përkundrazi kërkon zgjidhje të zbatueshme për të duke hetuar faktorët e paraqitur.
 • Kjo është shumë lineare: i referohet faktit se asnjë hap i procesit nuk anashkalohet, pasi drejtohet nga një strukturë e planifikuar, duke qenë shumë më e organizuar dhe vijuese.
 • Shtë analitik: ai heton të gjitha pyetjet e vogla që përfaqësojnë një konflikt në përgjithësi, në mënyrë që të gjejë zgjidhjen më efektive për një çështje të tillë, duke dashur të shpjegojë arsyen për çdo detaj të vogël, dhe të jetë më i interesuar për elementet sesa për marrëdhëniet.

Cilësitë e të menduarit analitik

Ka cilësi shumë pozitive, nga të cilat mund të emërtohen si më poshtë:

 • Karakterizohet duke kërkuar vetëm informacion të vërtetë dhe të besueshëm.
 • Përdorni pyetjet, të cilat japin një rezultat më konkret, duke mos përfunduar me ndonjë dyshim në lidhje me këtë temë.
 • Ajo sjell njohuritë e atij që e zbaton atë, duke ofruar një trajtim të mirë të analizave konceptuale, logjike dhe precize, si dhe njohurive.
 • Ndërtoni argumente të reja, të cilat janë vendimtare kur analizoni.
 • Nëse ka argumente të ngritura, ai është i aftë t'i rindërtojë ato.

Elementet e të menduarit analitik

Ekziston një strukturë e njëpasnjëshme që duhet të merret parasysh kur përdorni këtë metodë, e cila do të sigurojë një rezultat të mirë për pyetjen që po kryhet.

Do të ishte e nevojshme vetëm të imagjinohet një problem, dhe më pas të analizohet, të hetohet në lidhje me të, dhe kështu të arrihet zgjidhja perfekte.

Nëse keni një punë, e cila nuk gjeneron të ardhura të mjaftueshme për shpenzimet që mund të keni në muaj, do të ishit duke krijuar një problem që, duke përdorur analiza analitike, mund të zgjidhet në mënyrën vijuese:

Cili është qëllimi i problemit?

Shpenzimet gjenerohen mbi 300 USD në muaj, dhe paga aktuale ka një tavan maksimal prej 250 USD, e cila gjeneron borxhe të shkaktuara nga huazimi, ose shpenzime të detyrueshme dhe të panevojshme.

Pyetjet analitike?

Çfarë mund të bëhet për të shmangur gjenerimin e më shumë shpenzimeve sesa të ardhurat në një muaj? Cilat janë zërat që prodhojnë shpenzimet më të larta? A do të ishte më mirë të fillonit një kërkim për një punë të re? Nëse bashkëpunëtorët e mi krijojnë të njëjtat të ardhura si unë, si zgjat kjo shumë për ata një muaj?

Mblidhni të dhëna sado të vogla

Në dyqanin e qosheve ata po kërkojnë personel, aq më afër është puna, aq më pak shpenzime gjeneron përdorimi i transportit, tregu lindor ka produkte më të lira se tregu perëndimor, shumica e borxheve të marra janë me bankat. Dhe si këta shembuj mund të mblidhen më shumë informacione.

Interpretimi i problemit ose përdorni këndvështrime alternative

Nëse nuk do të gjeneroja kaq shumë shpenzime, nuk do të kisha kaq shumë borxhe, nëse do të punoja më shumë, ndoshta do të fitoja një ngritje në të njëjtën punë. Nëse do të shpenzonit vetëm për ushqim për shtëpinë, i cili është më i lirë se sa ata shesin në rrugë, do të shpenzonit më pak para.

Ajo hetohet dhe supozohet

Unë do të hetoj sa paguajnë çdo muaj në dyqanin ku po ofrojnë vendin e punës, do të pyes disa të njohur se cilat përfitime u sigurojnë punëdhënësit e tyre, dhe do të informoj veten për të drejtat e mia si punonjës.

Pasojat ose implikimet që mund të sjellin

Nëse shkoj të kërkoj një punë tjetër, mund të humbas atë që kam tashmë, është e mundur që në kohën e dorëheqjes, ata të kenë zënë pozicionin në dyqanin tjetër, të premtojnë se mund të marrin 400 USD por vetëm me komisione shitjeje.

Sapo problemi të dihet, hetohet për të gjitha mundësitë dhe pasojat që mund të sjellë për të kërkuar një mundësi tjetër, është e mundur të vazhdohet të kërkohet zgjidhja më e mirë për të, e cila i lihet secilit person.

Mendimi analitik, siç e kemi parë më parë, kërkon probleme që mund të lindin nga këndvështrime dhe këndvështrime të ndryshme, duke detajuar secilën pjesë të vogël, duke mbledhur çdo informacion, edhe nëse nuk duket se ndikon në situatë, duke u përqendruar në zgjidhjen e konfliktit plotësisht, dhe jo në përfshirjen në problem.

Ka përdorimin e arsyes dhe reflektimit, meqenëse kërkon çfarë të bëjë në një situatë ose në çfarë të besosh kur merr ndonjë lajm, është mendimi më i përdorur nga qeniet njerëzore dhe mund të përdoret pothuajse para çdo rasti siç është humbja e telekomandës në shtëpi, siç është prishja e një pajisje elektronike, performanca e dobët akademike, mund të zbatohet për çdo shqetësim që ndodh në çdo ditë, pavarësisht sa e vogël.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jhonel Alfonso JIHUAÑA HERRERA dijo

  Post i shkëlqyeshëm, jam i kënaqur që mund të pasurohem me postimet tuaja.