Avantazhet dhe disavantazhet e televizionit

Shiko Tv

Sot çdo familje në botë ka të paktën një televizion në shtëpitë e tyre. Ne themi të paktën sepse ka familje që kanë nga një në secilën dhomë, për shembull. Duket se televizioni është këtu për të qëndruar dhe se njerëzit nuk mund të jetojnë pa të… është një pajisje që shërben si argëtim për të gjitha moshat, por mund të ketë edhe avantazhe dhe disavantazhe.

Wasshtë shpikur në vitin 1927 dhe që atëherë është bërë pjesë e jetës së miliona njerëzve. Televizionet e sotme kanë shumë karakteristika dhe po bëhen më të mëdha dhe më të hijshme. Cilësia e figurës po rritet dhe të gjithëve u pëlqen të ulen para ekranit duke parë kohë pas kohe programe televizive.

Prania e televizionit në shtëpi

Ju mund të njihni shumë njerëz që nuk mund të jetojnë pa televizion. Sapo të kthehen në shtëpi, ata e ndezin atë. Edhe nëse kanë punë për të bërë, familje për të qenë me të, ose miq për të parë, ata i bëjnë të gjitha me televizionin e ndezur. Për shumë prej nesh, televizioni është një prani kaq e vazhdueshme në jetën tonë saqë nuk jemi ndalur të pyesim nëse është i mirë apo jo, dhe shumica prej nesh kurrë nuk mendon nëse televizioni mund të na dëmtojë dhe në çfarë mënyre.

shiko tv si çift

Për ata prej jush që i bëni vetes këtë pyetje, për të kënaqur kuriozitetin tuaj ose për një ese, diskutim ose një projekt tjetër shkollor, ne do të flasim për këtë më poshtë. Debati nëse televizionet janë të mira apo jo për njerëzit është ende i hapur, sepse në të vërtetë nuk dihet me siguri ... Ka nga ata që mendojnë se janë të dobishëm dhe të tjerë që nuk e bëjnë këtë, sepse na bëjnë të kemi shumë të ulur jeta Më tej do të analizojmë avantazhet dhe disavantazhet e televizionit.

Përparësitë e televizionit

 • Mund të jetë edukative. Televizionet, nëse dini çfarë të shikoni dhe çfarë shfaqje për të parë, mund të jenë edukative për njerëzit e të gjitha moshave. Programet arsimore rrisin njohuritë dhe na bëjnë më të vetëdijshëm për botën përreth nesh.
 • Ne qëndrojmë të informuar dhe të azhurnuara të asaj që ndodh në botë.
 • Ka kanale që ndihmojnë në përmirësimin e brendshëm si kanalet e gatimit që mësojnë receta, kanalet që mësojnë gjëra DIY, etj. Televizioni mund t'i ndihmojë njerëzit të mësojnë gjëra të reja.
 • Ka programe që munden motivojnë njerëzit për të ndjekur ëndrrat.
 • Dëgjimi i zërave në sfond i ndihmon njerëzit ndjehen më pak vetëm.
 • Televizioni mund të ndihmojë në zgjerimin e mendjes dhe zbuloni gjëra të reja, si kur shikoni dokumentarë. Ju mund të mësoni dhe të shihni gjëra që përndryshe nuk mund t'i gjeni kurrë në jetën tuaj.
 • Televizioni i bën njerëzit të ndjehen pjesë e një grupi shoqëror, Ai jep tema bisede dhe ju mund të shihni programe me interes të përbashkët që ju bëjnë të ndiheni më të lidhur me njerëzit e tjerë, siç janë Lojërat Olimpike.
 • Shfaqjet TV bëjnë që kujtimet të ndahen të fëmijërisë kur kujtohen programet që janë parë.
 • Mund të ketë përfitime shëndetësore: duke ushtruar gjatë shikimit të televizionit, duke shijuar peizazhe dhe natyrë kur nuk mund të dilni nga shtëpia, etj.
 • Inkurajon krijimtarinë. Për ata që pëlqejnë historitë, televizioni është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ushqyer atë anë.
 • Isshtë një burim argëtimi. Televizioni argëton njerëzit e çdo moshe. Me kaq shumë kanale për të zgjedhur, me internet në televizione ... ato janë bërë një argëtim sipas kërkesës.
 • Jep punë. Bota e televizionit punëson miliona njerëz direkt ose indirekt.

shiko tv ne shtepi

Disavantazhet e televizionit

 • Ka shumë përmbajtje të papërshtatshme dhe se ato mund të kenë efekte negative edhe tek fëmijët dhe të rriturit me ndikim. Fëmijët që shohin veprime të dhunshme kanë më shumë të ngjarë të shfaqin sjellje agresive ose të dhunshme dhe gjithashtu të besojnë se bota është një vend i frikshëm dhe se diçka e keqe do t'u ndodhë atyre. Ekziston një korrelacion afatgjatë midis shikimit të dhunës në televizion dhe agresionit që fillon në fëmijëri dhe vazhdon deri në moshën e rritur.
 • Shikimi i tepërt i televizionit nuk është gjithmonë i mirë për shëndetin tuaj. Ekziston një korrelacion midis shikimit të televizionit dhe mbipeshes. Shikimi i tepërt i televizionit (më shumë se 3 orë në ditë) gjithashtu mund të kontribuojë në vështirësi gjumi, probleme sjelljeje, nota të ulëta dhe probleme të tjera shëndetësore.
 • Televizioni na bën antisocial duke zëvendësuar familjen dhe miqtë.
 • Ashtë humbje kohe. Shikimi i televizionit mbush kohën që një person mund ta ketë kaluar duke bërë gjëra të rëndësishme dhe pasurimin, të tilla si bashkëveprimi shoqëror me qeniet e tjera njerëzore, të qenit aktiv fizikisht, zbulimi i madh jashtë, leximi, përdorimi i imagjinatës së vet, ose bërja e gjërave të tjera si të punosh ose të bësh detyrat e shtëpisë ose punët e shtëpisë, ose kalimi i kohës me hobi pasurues si arti, muzika, etj.
 • Me qindra kanale në dispozicion, shikuesit mund të kalojnë orë të tëra duke shfletuar kanale duke u përpjekur të gjejnë diçka që ia vlen.
 • Disa njerëz e marrin televizionin shumë seriozisht dhe pësojnë emocione negative me atë që shohin në televizion, edhe nëse ajo që kanë përpara është trillim.
 • TV mund të tregojë shembuj të këqij dhe stereotipet negative që shtrembërojnë perceptimin e vëzhguesit për botën. Personazhet shpesh përfshihen në sjellje të rrezikshme, të dhunshme ose të pamatur dhe gjithashtu përforcojnë rolet e ngurta gjinore dhe stereotipet racore. Mund të portretizojë gjithashtu jetë të idealizuara dhe lloje të trupit që ndikojnë negativisht në një nderim të spektatorëve.
 • Televizioni dëshiron konsumizëm reklamat thjesht duan që njerëzit të konsumojnë pa marrë parasysh se çfarë tjetër. shiko televizorin te qete
 • Shumë shfaqje televizive janë sipërfaqësore dhe kjo i bën njerëzit të cekët. Shumica e programeve të lajmeve shqyrtojnë vetëm sipërfaqen e çështjeve dhe shpesh ofrojnë një pamje të zhdrejtë të ngjarjeve. Programet shpesh janë shumë të shkurtra dhe shpesh ndërpriten nga reklamat për t’u thelluar në një temë. Në vend të dialogut të pasur, ne marrim kafshime boshe të zërit, fraza kapëse dhe fraza të mprehta. Shumica e TV-ve në realitet tregojnë personazhe të mjerueshëm që bëjnë gjëra pa kuptim dhe të padobishme.
 • Televizioni mund të prishë marrëdhëniet tuaja. Nëse jeni duke parë televizion në vend që të komunikoni me një të dashur, ky është një problem. Nëse jeni aq i përfshirë në shfaqjen tuaj saqë filloni të injoroni ose kaloni më pak kohë me të dashurit tuaj, atëherë televizioni është një problem.
 • Mund të jetë problematike. Televizioni mund të krijojë varësi si çdo sjellje tjetër varësie.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   sdccds dijo

  lsgtsgjb elsedite I love amfuckerjqsyudcggshabjkLÑLTREWAmwak

 2.   SamiiTae dijo

  Uau më duhej për detyrat e shtëpisë, faleminderit xD

 3.   ghcarlos dijo

  Unë mendoj se keni gabuar që keni vendosur "Antisocial" në vend të "Insocial"

 4.   Erika dijo

  Epo unë jam një nga ata njerëz të varur nga televizioni