Teoria e qelizave dhe kontributet e saj të mëdha

Kjo thotë se të gjitha qeniet e gjalla, bimore dhe shtazore janë të përbëra nga qeliza, duke qenë përbërësi kryesor që i strukturon, të cilave u merren të gjitha aktivitetet, sepse çdo veprim i ushtruar nga një qenie e gjallë drejtohet nga aktiviteti i shkaktuar nga të gjitha cedulat së bashku .

Teoria e qelizave u arrit falë përparimeve teknologjike që u bënë në mikroskopë në të cilat u zbulua se përbërësit kryesorë të materies së qenieve të gjalla janë qelizat, duke qenë një pjesë e rëndësishme dhe në të njëjtën kohë pjesa më e rëndësishme e shkencave biologjike.

U përcaktua që qelizat vijnë nga qeliza të tjera, të cilat mund të jenë të mjaftueshme për të krijuar një organizëm që bëhet një qenie i perbere nga lende e gjalleKëto përmbajnë informacionin e të gjithë brezit të një specie brenda tyre, kështu që studimi i tyre mund të përcaktojë përparimet dhe zhvillimet e një qenieje të caktuar të gjallë.

Çfarë është teoria e qelizave?

Teoritë janë hipoteza që janë rezultate të zbatuara për një shkencë, në të cilën zbatohen ligje të caktuara për zhvillimin e informacionit që nuk është verifikuar ende plotësisht, dhe termi qelizë është shpikur për gjithçka që lidhet me qelizat, të cilat ato janë më të voglat dhe më jetësore grimcat që përbëjnë materien e gjallë, dhe për këtë arsye të gjitha qeniet e gjalla.

Është një teori veçanërisht e lidhur me biologjinë Sepse jep kontribute të mëdha në studimin e kushtetutës së qenieve të gjalla dhe se si ato janë shprehimisht të nevojshme për formimin e jetës.

Dallimi midis çështjeve të gjalla dhe inerte është se e para mund të përjetësohet dhe nga ana tjetër të metabolizohet, duke qenë dy karakteristika të veçanta dhe unike të kësaj të fundit, ndërsa inerti nuk mund të kryejë asnjë nga këto veprime.

Ky është një hetim që kërkon shumë vite dhe që i gjithë informacioni i tij nuk është përfunduar ende, për shkak të gjerësisë së temës dhe larmisë që ekziston në të, ka pasur shumë shkencëtarë që kanë dhënë kontribute të rëndësishme në këtë teori.

Parimet e teorisë së qelizave

Teoria e qelizave ka kontribuar me informacione të mëdha në biologji, sepse falë saj është demonstruar dhe mësuar sjellja dhe zhvillimi jo vetëm i qenieve të gjalla, por edhe i mjediseve në të cilat ato zhvillohen, duke siguruar qartësinë e kësaj çështje përpara shqetësimeve njerëzore .

Kishte dy shkencëtarë gjermanë të cilët arritën të vendosnin parimet e para dhe të dyta të kësaj teorie, kur ata e kuptuan përmes përdorimi i mikroskopit se struktura e bimëve dhe kafshëve ishte shumë e ngjashme, kështu që zhvillimi i tyre mund të përshkruhej praktikisht i njëjtë, kjo ishte në mes të vitit 1839.

Në fund të shekullit të XNUMX-të, ai përcaktoi bashkësitë e qelizave me të njëjtën formë dhe funksion si indet e qenieve të gjalla, kontribuesi i këtyre të dhënave ishte Xavier Bichat dhe më pas studimi u emërua histologji, e cila ishte anatomia e përgjithshme që është aplikuar në mjekësi dhe fiziologji si një e tërë, ky kontribut është dhënë nga shkencëtari Meyer.

Në vitin 1980 Z. Carl Woese ishte në gjendje të vinte në dukje tre lloje të mikroorganizmave përmes mikroskopëve të tij, të cilët ai i quajti arkea, baktere dhe urkariote, të cilët nga ana tjetër mbollën idenë se qelizat kanë një aftësi biologjike për të ushtruar veprimtari funksionale gjenomike, kjo u arrit sepse ky personazh i përqendroi të gjitha studimet e tij në një pikë të vetme, ARN ribosomale, e cila është një strukturë që kanë të gjitha qeniet e gjalla.

Anton Van Leeuwenhoek, i cili punoi nga 1674 deri në vdekjen e tij, duke qenë një nga pararendësit e qelizave, biologjisë mikrobiologjike dhe eksperimentale, gjithashtu arriti të kryejë studime dhe eksperimente të ndryshme, ai ishte ai që bëri zbulime më të rëndësishme, të cilat gjithashtu ishin prodhuar për personi i tij.

Ekziston edhe kontributi i rëndësishëm i një mjeku tjetër gjerman, i cili arriti të përcaktojë se secila qelizë është përgjegjëse për një sëmundje të ndryshme, në mënyrë që disa lloje të mund të diagnostikohen sipas funksioneve të tyre.

Nga ana tjetër, kishte pjesëmarrje të shumë shkencëtarëve, biologëve dhe mjekëve të rëndësishëm në histori, megjithëse e gjithë kjo ishte në sajë të përparimeve të bëra nga mikroskopët që ishin pajisjet lëvizëse të gjithë kësaj çështjeje, pasi që pa to ato do të ishin të padukshme për syrin. njerëzore, dhe nga ana tjetër janë përcaktuar funksionet e tyre dhe llojet e ndryshme ekzistuese.

Pas gjithë kësaj, konceptet moderne dhe aktuale mund të vendoseshin, falë faktit se gjithnjë e më shumë kontribute u morën, të cilat ishin plotësisht pozitive për studimin e tyre, dhe vendosjen e ligjeve dhe parametrave për të qenë në gjendje t'i hetonin ato.

Koncepti aktual

Qelizat u përcaktuan të ishin njësitë fiziologjike dhe morfologjike të të gjitha qenieve të gjalla ekzistuese, terma që përfshijnë parimet e kësaj shkence, të cilat mund të tregojnë mënyrat e zhvillimit, evolucionit, formave të rritjes dhe riprodhimit të të gjitha formave të jetës në këtë planet, si dhe ka disa që jetojnë me disa nga këto dhe të tjerët që kanë nevojë vetëm për një të jetë në gjendje të ekzistojë.

Koncepti modern është në thelb i njëjtë me atë aktual, përveç që specifikon tre parime të shkencës, të cilat janë më poshtë.

 • Të gjitha funksionet vitale që qeniet e gjalla mund të jenë shkaktuar nga qelizat dhe substancat që ato sekretojnë dhe ato janë aq të fuqishme sa mund të ekzistojnë edhe qenie për të cilat vetëm një qelizë do të mjaftonte për të kryer të gjitha proceset e lartpërmendura, siç janë organizmat njëqelizorë.
 • Ekziston një qelizë staminale, e cila është ajo që krijon qeliza të tjera, pasi që këto mund të vijnë vetëm nga qeliza të tjera, duke qenë ky procesi i rëndësisë më të madhe në vitalitetin e një qenieje të gjallë, përveç kësaj qelizat e afta për të krijuar të reja quhen prokariote dhe eukariotët janë lloji tjetër.
 • Ka organizma shumëqelizorë dhe njëqelizorë, Kjo lidhet me parimin që çdo qenie e gjallë strukturohet nga qelizat dhe bakteret, ose nga sekrecionet e tyre.

Qelizat janë studiuar gjerësisht për shumë vite, dhe përkundër gjithë përpjekjes së kushtuar atyre, të gjitha karakteristikat dhe misteret e tyre nuk janë zbuluar ende plotësisht deri më sot, edhe pse në një farë mase dihet mjaftueshëm për to.

Ndarja e qelizave

Qelizat mund të ndahen në dy lloje, prokariotët dhe eukariotët, secila prej të cilave ka karakteristikat dhe funksionet e veta që e dallojnë atë nga partneri i saj, siç janë prokariotët ato që kanë aftësinë të riprodhohen ndërmjet tyre, dhe kështu të krijojnë qeliza të reja.

 • Qelizat eukariote: Këto janë qelizat që strukturojnë kafshët, bimët dhe kërpudhat.
 • Qelizat prokariote: Ato janë ato që përmbajnë struktura të materies së gjallë të quajtur baktere dhe arkea.

Këto kanë funksione që sigurojnë gjallërinë e nevojshme për qeniet e gjalla siç janë ushqyerja, lëvizja, rritja, zhvillimi, midis proceseve të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ana Karen dijo

  Uau !! e gjithë kjo është e pabesueshme, faleminderit kam mësuar shumë për qelizat eukariote dhe prokariote dhe qelizat STEM, të cilët morën pjesë për të zbuluar të gjitha këto, avancimin e mikroskopëve kërkime të shkëlqyera

 2.   maria de los angeles dijo

  punë e shkëlqyeshme përmbledhëse me përmbajtje kryesore që ju lejon të mësoni rreth qelizave, si ato ndahen dhe kush i zbuloi ato ..