Mësoni për zgjidhjet e vlerësuara, llojet e tyre dhe disa shembuj

Worldshtë e kuptueshme në botën kimike që tretësira me përzierje homogjene të përbërë nga dy substanca, ajo që tretet dhe tretësi, të cilat njihen me termat e tretësit dhe tretësit.

Midis këtyre zgjidhjeve janë zgjidhjet empirike, të cilat përfshijnë të gjitha ato për të cilat nuk është e mundur të dihet saktësisht se sa tretës mund të tretë një tretës, dhe ato të vlerësuara që do të përktheheshin si efekti i kundërt i atyre të mëparshmit.

Ekzistojnë disa faktorë që duhet të përcaktohen për të njohur sasitë e tretjes në një tretësirë, por për të ditur se cilat janë ato, së pari duhet të thelloheni më thellë se cilat janë zgjidhjet e vlerësuara.

Cilat janë zgjidhjet e vlerësuara?

Ato janë të gjitha ato në të cilat përcaktohen me saktësi sasitë e tretësit që nevojiten për të tretur një tretës, të cilat janë shumë të rëndësishme në shkencë dhe teknologji, sepse ato përmbajnë procese në të cilat nuk mund të ketë kufij gabimesh.

Përbërësit e zgjidhjeve të vlerësuara

Në të gjitha tretësirat ekzistojnë të njëjtët përbërës, të cilët janë tretësit, të cilët veprojnë si faktor tretës, dhe tretësirat, të cilat janë substancat që do të treten, të cilat zakonisht janë në sasi më të vogla se tretësi.

Llojet e zgjidhjeve të vlerësuara

Mund të vërehet ekzistenca e tre llojeve të zgjidhjeve me vlerë, të cilat janë elementare, jonike dhe të formuluara.

Zgjidhjet elementare

Ato merren duke filluar nga tretësira të përbërjeve të tjera, të cilat formohen nga elementë vetëm në gjendje të pastër dhe natyrore.

Zgjidhje Jonike

Thatshtë ajo tretësirë ​​në të cilën kur tretësi tretet në tretës shkëputet në jone ose zbërthehet, shembulli më i zakonshëm i kësaj tretësire është ai i kripës në ujë, meqenëse zbërthen jonet e tij në ato të lëngut që shkakton tretjen.

Zgjidhje të formuluara

Ato në thelb janë substanca të bazuara në llogaritjen e elementeve dhe peshës atomike që e përbëjnë atë.

Si të llogaritni vlerat e substancave?

Për të llogaritur vlerat e një tretësire është e nevojshme të dihen se cilat janë substancat në të cilat do të zbatohet procedura, me të cilat do të drejtohet që të vazhdohet me përdorimin e njësive fizike ose të njësive kimike.

Në njësitë kimike janë molariteti, dhe normaliteti ndërsa në njësitë fizike janë masa e tretësirës dhe vëllimi i saj.

Njësitë kimike  

 • Molariteti: Theshtë masa që mund të gjendet e tretura në një tretësirë, qoftë me karakter jonik, molekular ose atomik, i cili normalisht faktori që e ndryshon është temperatura. Në kimi njihet si përqendrimi molar, kjo përcaktohet nga shkronja M.
 • Normale: Shtë përcaktuar si marrëdhënia që ekziston midis sasisë së tretës, me atë të tretësit.
 • Njësitë fizike
 • Përqindja e masës në masë: është përqindja e ml tretësirë ​​që është në një tretësirë ​​për çdo 100 gram të substancës tretëse.
 • Vëllimi përqind nga masa: është përqindja e gramëve të një tretësi që ka një tretësirë ​​për çdo 100 ml tretës.
 • Përqindja e vëllimit sipas vëllimit: i referohet sasisë në milimetra ose centimetra kub të tretur për 100 centimetra kub ose milimetra tretës.

Duhet të theksohet se për këto procese është e nevojshme të dihet se përqendrimi është marrëdhënia që ekziston midis sasisë së tretjes dhe sasisë së tretësit që ekziston në një tretësirë, e cila mund të shprehet në të gjitha mënyrat e shikuara më sipër.

Ashtu siç është gjithashtu shumë e rëndësishme të dimë tretshmërinë e substancave, e cila është aftësia e një tretësi të tretet në një tretës, i cili do të varet nga temperatura dhe presioni, kjo llogaritet duke marrë përqindjet e molaritetit dhe normalitetit.

Dallimet midis zgjidhjeve të vlerësuara dhe atyre empirike

Dallimi kryesor midis këtyre dy tretësirave është se ato empirike janë ato në të cilat sasia e saktë e tretjes në një tretësirë ​​nuk mund të përcaktohet, dhe ato me vlerë janë ato që, siç thotë emri i tyre, kanë vlera, domethënë përbërësit e tyre janë të llogaritshme.

Mund të thuhet se zgjidhjet empirike janë ato që kryhen me provë dhe gabim, ndërsa ato të vlerësuara janë të planifikuara dhe zakonisht të përsosura, pasi nuk mund të ketë asnjë diferencë gabimi në kohën e kryerjes së tyre, sepse ato kanë një sasi të caktuar të substancave. të përzihen.

Si të merrni një zgjidhje të vlerësuar?

Rezultatet që mund të merren nga tretësira të titruara kryhen me anë të disa ushtrimeve në të cilat zbatohet gjithçka që shihet në këtë artikull, në mënyrë që të përcaktohet niveli i tretshmërisë së secilit përbërës.

Për të përcaktuar këtë, duhet të merren parasysh faktorët përcaktues: temperatura e substancave, presioni në shtëpi i gazrave, natyra e tretësve dhe tretësve, prania e joneve, pH i tretësirës dhe prania e kompleksit agjentët.

Tretshmëria varet nga faktorët që SHPK tregon aftësinë jonike të substancave që i sigurojnë ato, mund të përmenden disa shembuj të proporcioneve të tretshmërisë.

 • Përbërja: krem bariumi, formula: caBO3, KPS në 25 gradë Celsius 2.58 10
 • Përbërja: fluori i barit, formula baF2, KPS në 25º gradë Celsius 1.84 × 10
 • Përbërja: hidroksid alumini, formula Al8HO) 3, KPS Në 25 gradë Celsius 3 × 10

Si dhe duke vëzhguar me kujdes nivelet e përqendrimit të substancave, të cilat nga ana tjetër ndihmojnë në përcaktimin e niveleve të tyre të tretshmërisë.

Duke analizuar vëllimin dhe masën e saj, në varësi të substancës, dhe nga ana tjetër duke ditur vlerat e saj molare ose përqendrimin molar, do të dihen vlerat e një substance, kjo zakonisht praktikohet përmes procedurave të përpikta të cilat mund të jenë disi komplekse.

Një shembull i një niveli të tretshmërisë mund të jetë ai i sheqerit, i cili në një temperaturë prej 20 gradë Celsius, ka një kapacitet për të holluar 1330 gram të tij për çdo litër ujë, edhe pse është një proces i ngadaltë, mund të arrihet, kjo do të duheshin rreth 30 minuta për ta marrë atë.  


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.