Çfarë është një reklamë: pjesë dhe shembuj

reklama

Kur flasim për një reklamë po flasim për një mesazh që ka për qëllim të lejojë njerëzit e tjerë të dinë për një produkt, diçka që ka ndodhur ose ndonjë gjë tjetër, por gjithmonë për qëllime komerciale. Ata zakonisht vijnë nga kompani dhe gjithmonë kanë një qëllim: të bindin të tjerët për atë që reklamojnë.

Cfare eshte

Një reklamë për produktet ose shërbimet zakonisht bëhet në një mënyrë vizuale, dëgjimore ose audiovizive për të përcjellë mesazhin tuaj. Ajo që ata duan është të komunikojnë një mesazh dhe njoftimi duhet të ndjekë një seri udhëzimesh për të qenë korrekt.

karakteristika të

Reklamat duhet të përmbushin një seri karakteristikash për të qenë efektive, më poshtë do të komentojmë mbi këto karakteristika në mënyrë që t'i merrni parasysh:

 • krijimtarisë: la kreativiteti është thelbësore në të gjitha aspektet. Sepse me një seri strategjish krijuese mund të krijoni një ndikim më të madh tek njerëzit që synoni. Në këtë mënyrë ato stimulojnë konsumin.
 • Kohëzgjatja. Nuk duhet të jetë shumë e gjatë për të qenë efektive, idealisht duhet të zgjasë midis 10 sekondave dhe një minute. Kur minuta kalon dhe kohëzgjatja është deri në 5, kjo është në mënyrë që njerëzit të marrin informacion më të plotë. Kur zgjat më shumë se 5 minuta, atëherë imiton një program televiziv.
 • Audienca. Reklamat kanë për qëllim një audiencë specifike dhe kjo duhet të merret parasysh për realizimin dhe shpërndarjen e tyre (mosha, kultura, seksi, shijet, etj.).
 • Funksioni Funksioni do ta bëjë produktin pak a shumë të dukshëm në tregun në të cilin drejtohet. Ka edhe reklama me qëllim të refleksión sociale në mënyrë që të përmirësohet shoqëria.

reklama

Elementet e reklamave

Reklamat zakonisht kanë elementë të përbashkët për ta bërë atë më tërheqës, dhe më e rëndësishmja: në mënyrë që publiku ta mbajë mend atë dhe të mund ta komentojë atë me të tjerët. Këtu janë elementët më të rëndësishëm:

 • Parullë. Partshtë pjesa më e rëndësishme sepse është ajo që përcakton markën. Duhet të jetë e shkurtër dhe e lehtë për tu mbajtur mend, si dhe tërheqëse. Në këtë mënyrë ju mund të dalloni markën nga konkurrenca. Do të duhet të jetë pozitive për të tërhequr vëmendjen e publikut. Një shembull i një parrulle mund të jetë: "Red Bull ju jep krahë" ose "Rexona nuk ju braktis".
 • Imazh Imazhi është thelbësor sepse në një nivel vizual është ajo që identifikon dhe diferencon një markë nga tjetra. Mund të jetë një logo që përshkruan markën dhe produktet ose shërbimet që ofron. Një shembull janë tabelat që mund të shihni në rrugë ose në qytete të mëdha.
 • Mesazh Mesazhi është thelbësor sepse është ajo që transmeton informacionin që marka dëshiron të përcjellë tek publiku. Mesazhi do të duhet t'i përshtatet audiencës së synuar dhe për këtë arsye mesazhi dhe përmbajtja duhet të mendohen mirë. Ne nuk u referohemi vetëm fjalëve, por edhe tingujve dhe imazheve që përdoren. Zakonisht ka mesazhe të fshehura në mënyrë që njerëzit të ndiejnë se zbulojnë mesazhin që ju doni të përçoni. E rëndësishme është të bindni. Për shembull, reklamat në radhë që përpiqen të arrijnë zemrën e audiencës është një shembull.
 • Logo ose markë. Kjo ka të bëjë me simbolin që diferencon atë kompani nga të tjerët. Zakonisht përbëhet nga imazhe, shkronja ose një kombinim i të dyjave. Kjo siguron identitet për kompaninë dhe ka ngjyra specifike në mënyrë që ato të identifikohen lehtësisht. Në këtë mënyrë kompania, sapo arritja e saj të njihet në mesin e publikut, është më lehtë të përhapet dhe të jetë e suksesshme. Për shembull, marka e Z. Wonderfull, Coca-cola, McDonald's, etj.

reklama

Shembuj të reklamave të banderolave

Tjetra do t'ju japim disa shembuj reklamash në mënyrë që të kuptoni edhe më mirë se çfarë nënkuptojmë. Ato janë marka që me siguri do t’i njihni:

 • Ngjyrat e Bashkuara të Benetton
 • Coca Cola
 • Nescafe
 • Nike
 • Adidas
 • va
 • RAY Ban
 • Rolex
 • Samsung
 • mollë
 • Nintendo
 • microsoft

Shpalljet FAQ

Reklamat gjithmonë kanë një mesazh që promovon një produkt ose shërbim, dhe ajo që ka rëndësi është që audienca ose mungesa të bëhen konsumatorë të mundshëm në mënyrë që në këtë mënyrë, kompania të jetë e suksesshme. Tjetra do të flasim për disa pyetje të bëra më shpesh që duhet të dini.

 • Çfarë është reklama për fëmijët? Fëmijët dhe adoleshentët janë më të ndjeshëm ndaj reklamave sepse u mungon mendimi kritik dhe besojnë në gjithçka që shohin ose dëgjojnë, edhe nëse është një gënjeshtër ose thjesht përpiqen të bindin që kompania e reklamave të ketë përfitime financiare.
 • Cilat janë elementet e një reklame? Siç kemi përmendur më lart, elementët kryesorë janë: parulla, imazhi, mesazhi dhe logoja apo marka juaj.
 • Cili është qëllimi i reklamave të banderolave? Ata gjithmonë duan të reklamojnë ekzistencën e një produkti ose shërbimi.
 • Si të bëni një reklamë? Për të qenë në gjendje të bësh një reklamë, gjithmonë duhet të njohësh audiencën që synon. Sapo të njihet audienca, është e nevojshme të përcaktohen objektivat për të bërë një dizajn të mirë që bie në sy, për ta bërë klientin të besojë se ky produkt ose shërbim ka nevojë për të me çdo kusht (edhe nëse nuk është i tillë), që audienca të ndiejë identifikuar dhe që mendojnë se ajo që ofrohet është një zgjidhje për jetën tuaj.

reklama

Rëndësia e të menduarit kritik

Essentialshtë thelbësore që njerëzit, domethënë, audienca të ketë mendim kritik në mënyrë që ata të mos "kenë nevojë" për gjithçka që shohin në reklama. Ju duhet të dini se si të dalloni atë që ju nevojitet nga ajo që nuk bëni, dhe më e rëndësishmja: di të dallojë reklamat reale nga ato që nuk janë.

Në shumë raste, kompanitë përpiqen të arrijnë audiencën duke i bërë ata të besojnë se kanë nevojë për produktin e tyre për të përmirësuar jetën e tyre, të tilla si parfum, veshje ose një pajisje. Publiku duhet të ketë kritere të mjaftueshme për të identifikuar produkte që mund t'ju duhen vërtet në jetën tuaj nga ato që nuk ju duhen aspak.

Për çfarë mendoni kur shihni një reklamë? A ju pëlqen t’i shihni apo jeni nga njerëzit që i kërkoni produktet vetëm nëse ju duhen?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.